Piątek 27 stycznia 2023r. 
REKLAMA

Gaz-System wybuduje drogę w Świnoujściu. Skróci dojazd do zabytków

Data publikacji: 2022-09-05 15:43
Ostatnia aktualizacja: 2022-09-06 20:27
Gaz-System wybuduje drogę w Świnoujściu. Skróci dojazd do zabytków
W obecności wojewody Janusz Żmurkiewicz i Artur Zawartko podpisali porozumienie dotyczące budowy drogi.  Fot. Dariusz Gorajski  

Miasto Świnoujście i spółka Gaz-System, operator Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, podpisały w poniedziałek (5 września) w siedzibie Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie porozumienie. Jego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa funkcjonowania terminalu LNG przy zachowaniu dostępu mieszkańców i turystów do obiektów turystycznych i plaży.

Zgodnie z porozumieniem, Gaz-System wybuduje nową drogę do Latarni Morskiej i Fortu Gerharda oraz pokryje koszty dokumentacji projektowej nowego parkingu przy tych zabytkach. Inwestycja zakłada wybudowanie placu dla 90 aut i siedmiu autokarów. Nowa droga – między terminalem LNG a portem – skróci mieszkańcom i turystom dojazd do obiektów turystycznych z przeprawy promowej i pobliskiej dzielnicy Warszów. Zaangażowanie finansowe spółki Gaz-System wyniesie ponad 30 mln złotych.

- Chodzi o drogę prowadzącą bezpośrednio w kierunku plaży - wyjaśnił Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski. - Mając na uwadze, że gazoport rozbudowuje się, że powstaje trzeci zbiornik i że mamy do czynienia z różnymi trudnościami, także zagrożeniami związanymi z bezpieczeństwem tego rodzaju instalacji, infrastruktury krytycznej, należało zadbać o bezpieczeństwo jak najbardziej. I dzisiaj na skutek tego porozumienia niewątpliwie robimy bardzo duży krok właśnie w kierunku zabezpieczenia gazoportu przed rożnego rodzaju niepożądanymi działaniami.

Jak dodał, to nie jest ostatni krok i i dalej należy to bezpieczeństwo rozwijać.

- Ale to jest ważny krok, bo z jednej strony dajo bezpieczeństwo instalacji gazoportu, a z drugiej także uwzględnia słuszne skądinąd postulaty mieszkańców Świnoujścia - podkreślił.

Negocjacje trwały 1,5 roku

Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia, przypomniał, że negocjacje na temat porozumienia trwały prawie 1,5 roku. 

- Waga tego porozumienia zapewne wymagała tak długiego czasu dyskusji - stwierdził. - Każda ze stron miała swój interes. Ja reprezentuję samorząd, spółka Gaz-System - Skarb Państwa i najważniejszy element - bezpieczeństwo państwa polskiego w kwestii energetyki. I jako samorząd mieliśmy to również na uwadze. Dzisiaj wiemy, jaka to ranga i z tego powodu zgodziliśmy się na pewne rozstrzygnięcia, jak choćby przekazanie dla spółki ponad 5 ha terenu gminy, lasów, które zapewniają bezpieczeństwo normalnej eksploatacji terminalu. Ze strony Gaz-Systemu uzyskaliśmy przede wszystkim gwarancje bezpiecznego dojazdu do zabytków. Powstanie nowa droga nie tylko z jezdnią, ale i z ciągiem pieszo-rowerowym. 

Prezydent Świnoujścia dziękował wojewodzie za wsparcie w negocjacjach dotyczących porozumienia.

Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-Systemu, podkreślił, że bywają dni, gdy gaz z terminalu pokrywa prawie całe zapotrzebowanie polskich odbiorców. W skali roku jest to ok. 40 proc. 

- Dlatego wymaga najwyższej staranności, jeśli chodzi o bezpieczeństwo - mówił. 

Poinformował, że nowa droga będzie miała prawie 2 km długości. Ma zostać otwarta pod koniec 2023 roku. 

(ek) 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Pi
2022-09-06 20:22:34
Żmurkiewicz przez tyle lat nie zrobił NiC w temacie uzyskania preferencji dla lokalnego PEC u w zwiazku z gazoportem LNG...mimo faktu podatku od tzw nieruchomość....pokażcie mi inwestycje w Polsce za 1 mld Zł gdzie 15 % dotowane jest przez miasto i jego podatników a kasa na to idzie z ... podatku od LNG??? Tunel ...po jego wybudowaniu kto bedzie jego właścicielem ??? Czyli mieszkańcy znów zostali zrobieni w ...jajo... Dzis o tym nikt nie pisze ale tak jest.. Świnoujście to wydmuszka
Swojak
2022-09-06 13:23:00
Krzystek do Świnoujścia po naukę!
Baba z magla
2022-09-05 20:22:41
Krystek jedź zobaczyć, patrz i ucz się co robi Żmurkiewicz!
***** ***
2022-09-05 17:41:35
Może by rurę Baltic Pipe gazem w pełni napełnili bo tylko 1/3 przepustowości zakontraktowali. To dzisiaj jest bezpieczeństwo Panie wojewodo. W Odrze na Śląsku (Gliwice) wydobyto wczoraj i dzisiaj już ponad tonę świeżo śniętych ryb to jest bezpieczeństwo. Na nowej S3 trzeba budować 3 pasy jeżeli gaz ma być wożony autocysternami, bo jest! To jest bezpieczeństwo. A drogą do muzeum ? Też ważna, dla turystów.
Szczecin
2022-09-05 16:40:26
Bogucki, Odra już wysprzątana że sobie do zdjęć poczujesz?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA