Sobota, 18 maja 2024 r. 
REKLAMA

Gawłowski stawił się w Prokuraturze Krajowej w Szczecinie (akt. 1)

Data publikacji: 20 grudnia 2018 r. 10:37
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:28
Gawłowski stawił się w Prokuraturze Krajowej w Szczecinie
Stanisław Gawłowski i jego obrońca mecenas Włodzimierz Łyczywek Fot. PAP/Marcin Bielecki  

Poseł PO Stanisław G. usłyszał zarzuty popełnienia dwóch kolejnych przestępstw, w tym jednego o charakterze korupcyjnym - poinformowała w czwartek Prokuratura Krajowa.

W czwartek prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej uzupełnił zarzuty Stanisława G. o przejęcie korzyści majątkowej w kwocie co najmniej 300 tysięcy złotych. Stanisław G. miał wykorzystywać swoją pozycję wiceministra, oferując przedsiębiorcy przychylność, poparcie i pomoc w zakresie przetargów organizowanych przez Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie.

Drugi zarzut dotyczy prania brudnych pieniędzy w łącznej wysokości ponad 200 tysięcy złotych. Według ustaleń prokuratury, Stanisław G. miał podjąć czynności mające na celu udaremnienie lub znaczne utrudnienie stwierdzenia pochodzenia przyjętej uprzednio w formie łapówki nieruchomości położonej w miejscowości Boi w Chorwacji.

"Stanisław G. chciał ukryć faktycznego właściciela tej nieruchomości, którym był on sam. W oparciu o nierzetelne dokumenty zorganizował wraz z innymi ustalonymi osobami zawarcie umowy kupna - sprzedaży nieruchomości położnej w Chorwacji poświadczającą nieprawdę w zakresie stron transakcji małżeństwu Piotr i Halina K. Czynności te miały udaremnić lub znacznie utrudnić stwierdzenie przestępnego pochodzenia przyjętej łapówki" - poinformowała PK w komunikacie przesłanym PAP.

- Wszystkie moje oświadczenia majątkowe są złożone prawidłowo i nigdzie nie popełniłem przestępstwa - skomentował w czwartek po usłyszeniu nowych zarzutów prokuratorskich poseł PO Stanisław G. - Chciałem pokazać państwu tylko jeden dokument, bo jestem poddawany wszechstronnej kontroli różnych instytucji państwa PiS. To protokół kontroli, który otrzymałem trzy dni temu po wielu miesiącach kontroli prowadzonej przez Centralne Biuro Śledcze. Nie stwierdzono nieprawidłowości w zakresie złożonych przez kontrolowanego w latach 2014-2018 oświadczeń majątkowych, w tym stanowiących o możliwości popełnienia przez kontrolowanego przestępstwa w zakresie przedmiotowym postępowania kontrolnego. To CBA samo stwierdziło, że wszystkie oświadczenia majątkowe, które wypełniałem, są złożone prawidłowo i nigdzie nie popełniłem przestępstwa.

(pap)

 

***

Wcześniejsza informacja

Stanisław Gawłowski stawił się w czwartek w siedzibie Prokuratury Krajowej w Szczecinie. Poseł PO może usłyszeć dwa nowe zarzuty.

Gawłowskiemu towarzyszył jego obrońca mecenas Włodzimierz Łyczywek. Poseł nie odpowiadał na pytania dziennikarzy. Przekazał jedynie, że po wyjściu z prokuratury będzie mógł coś powiedzieć.

Na początku grudnia Sejm wyraził zgodę na tymczasowe aresztowanie Gawłowskiego. Wcześniej poseł zrzekł się immunitetu, a sejmowa komisja regulaminowa uznała, że jego oświadczenie w tej sprawie jest formalnie poprawne.

W kwietniu tego roku zachodniopomorska delegatura Prokuratury Krajowej w Szczecinie postawiła posłowi Gawłowskiemu pięć zarzutów, w tym trzy o charakterze korupcyjnym. Dotyczą one okresu, kiedy polityk był wiceministrem ochrony środowiska. Gawłowski przebywał trzy miesiące w areszcie; opuścił go w lipcu tego roku, po wpłaceniu pół miliona złotych kaucji.

Kolejny wniosek o uchylenie posłowi PO immunitetu oraz wyrażenie przez Sejm zgody na zastosowanie wobec niego tymczasowego aresztu prokuratura w Szczecinie skierowała do Sejmu w czerwcu. Nowe zarzuty mają mieć związek z apartamentem w Chorwacji, który - według śledczych - Gawłowski miał przyjąć jako łapówkę od kołobrzeskiego biznesmena Bogdana K. Formalnie właścicielami nieruchomości są teściowie pasierba Gawłowskiego.

Prok. Małgorzata Zapolnik, Naczelnik Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, prezentując wniosek podczas obrad komisji 8 listopada podkreślała, że dwa nowe zarzuty, które prokuratura chce postawić Gawłowskiemu, zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności. "Są to czyny poważne. Wskazać należy też, iż sam fakt podjęcia działań zmierzających do ukrycia przyjętej korzyści majątkowej, poprzez zawarcie fikcyjnej umowy na osoby trzecie (chodzi o teściów pasierba Gawłowskiego - przyp. red.) stanowi też o obawie matactwa w przedmiotowej sprawie" - wskazywała prokurator.

(pap)

Na zdjęciu: Stanisław Gawłowski i jego obrońca mecenas Włodzimierz Łyczywek

Fot. PAP/Marcin Bielecki

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Zygmunt
2018-12-21 13:21:39
i wypłacić odszkodowanie za niesłuszne aresztowanie - mam nadzieję że Ziobro honorowo zrobi to z własnej kieszeni a nie za pieniądze polskich podatników
Zygmunt
2018-12-21 10:26:41
Jeszcze trochę,parę miesięcy i Ziobro będzie musiał(z wyroku sądu) pocałować p.Gawłowskigo w d..ę.
do @ Józiek
2018-12-21 08:30:13
W aferę SKOK Wołomin to afera PIS - umoczony we wszystkie skoki jest ich twórca senator PIS Bierecki, a łapówki od gangsterów brał inny działacz PiS Sasin
@ Józiek
2018-12-20 21:54:06
Masz na myśli "aferę" KNF, w krórej podejrzany został aresztowany po kilkudziesięciu godzinach, a nie po kilku miesiącach jak w Amber Gold? A kartki na której Chrzanowskiego miał napisał, że polecany przez niego prawnik miałby zarabiać u Czarneckiego "1%" wartości banku nikt nie widział? Natomiast stenogram z rozmowy b. szefa KNF z właścicielem Getin Banku L. Czarneckim złożony w prokuraturze nie jest do końca zgodny z wynikami badań fonoskopijnych prokuratury? W aferę SKOK zamieszany był oficer WSI nad którym parasol ochronny roztaczał Bronisław Komorowski. Afera miała miejsce w czasie sprawowania władzy przez PO. Senator PiS, którego w tę aferę próbował wmieszać "Wprost", został już dawno przeproszony za podawanie nieprawdziwych informacji.
prawda jest brutalna
2018-12-20 20:37:07
drogi KURIERZE nie pokazujcie wiecej tych pseudoprrofesorow typu rossati tajnych wspolpracownikow bezpieki.ze wgledu na brak wiedzy na terenach odzyskanycx wygrywaja tacy prrzedsawiciele ,narodu wybranego;
elm
2018-12-20 20:15:09
Tak dobrze zarlo i zdechlo !!!!!!!!!!!!
ale jaja
2018-12-20 18:58:50
brezniew rady adwokackiej w szczecinie ptrzy pomocy nadwornego obroncy platformy oszustow romka giertycha przekona ,ze staszek jest uczciwy az do bolu
@ @cdn
2018-12-20 17:58:52
To ,że ktoś był "BOHATYREM " przy stole / okrągłym jak dziura w d.. , to teraz kraść może ?
cdn
2018-12-20 17:35:08
koko-poko musi zmienic swoje haslo .zamiast ,murem za staszkiem' powinno byc ,staszek za murem'.a tak jakos sie przemeczy do wyborow 2019.wygra ,totalna' tozwroca kaucje,przeprosza,dostanie odszkodowanie ajego przesladowcami z CBA zajma sie juz niezawisle sady z tuleya na czele.
aj waj
2018-12-20 16:09:29
Przecież widać że Staszek to kryształowa postać i modelowy przykład uczciwości jak cała PO a sprawa jest polityczna! Stasiek tyś niewinny!
Piotr
2018-12-20 15:46:02
Nasza regio robi dosłownie bokami.Już nie wydala produktów w postaci aktów oskarżenia, a te wysłane są zwracane.Dlaczego
cdn to ruski troll
2018-12-20 14:59:27
ignorujcie go to da sobie spokój
Wódz OTUA
2018-12-20 14:35:59
Ubecy zawsze tak się zwracają do innych.Dla nich jesteśmy śmieciami.Ten przynajmniej obraża,a przecież mógł zabić.
do @cdn
2018-12-20 13:51:52
Dlaczego piszesz do kogoś per śmieciu? Tak się zwracacie do innych w swoim środowisku?
Bolek i Lolek
2018-12-20 13:49:59
No cóż,dla mnie laika zarzut z kapelusza lub jak mówią adwokaci z dup.. No ale Prokuratura z polecenia służbowego się wywiązała i swoje zrobiła.Przekaz dnia też poszedł więc partyjne TV lokalne i Dziennik główny będą miały o czym do Wigilii mówić.Sprawa KNF i SKOKÓW i Sądów zejdzie na 3 plan.No chyba,że w planie jest jeszcze w Wigilię o 6.00 kolejna spektakularna akcja CBA i zatrzymanie posła.
Józiek
2018-12-20 12:30:25
Ciekawe czy pisiory z taka zajadłością będą "wyjaśniać" aferę w KNF czy SKOKach? Bo na razie się nie zanosi.
Kabaret trwa.
2018-12-20 12:01:26
Nadzwyczajna lewacka kasta nie zrobi krzywdy Staszkowi. Oni mają tylko jeden paragraf przed oczami : zniszczyć PIS , całą polską prawicę i narodowców. Majątek Frasyniuka to dziś ponad 100 milionów złotych. Dorobił się " ciężką pracą i brał nadgodziny " jak mówią jego lewaccy towarzysze. A Pinior brał od biznesmenów nie po 40 tysięcy łapówki , ale tylko pożyczał .
kangur
2018-12-20 11:28:39
Idź Stachu w zaparte i mów,że to apartament Jarosława Kaczyńskiego.Dostaniesz jeszcze odszkodowanie i pojedziesz z koniem na wakacje do Chorwacji.
@cdn
2018-12-20 11:24:09
Jak śmiesz,śmieciu,Wywoływać TU nazwiska W.Frasyniuka czy J.Piniora? To dzięki TAKIM "przestępcom"teraz mogą sobie rządzić typy "kaczolubne"
cdn
2018-12-20 10:58:47
pis ustapil nadzwyczajnej kascie w zwiazku ztym bedzie jak w przypadku sawickiej.gawloski,pinior,frasyniuk i inni bezkarni.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA