Środa, 29 marca 2023 r. 
9 szczecin
REKLAMA

Gaudeamus po raz pierwszy na Politechnice Morskiej [GALERIA]

Data publikacji: 01 października 2022 r. 15:20
Ostatnia aktualizacja: 02 października 2022 r. 12:01
Gaudeamus po raz pierwszy na Politechnice Morskiej
Fot. Ryszard PAKIESER  

To pierwszy rok akademicki morskiej uczelni Szczecina pod nową nazwą. Jego uroczysta inauguracja odbyła się w sobotę, 1 października, na Wałach Chrobrego. Ponad tysiąc osób zostało przyjętych w poczet studentów Politechniki Morskiej.

Już w piątek (30 września) wieczorem władze, pracownicy i studenci Politechniki Morskiej, wojewoda zachodniopomorski oraz liczne delegacje z regionu uczestniczyły w tradycyjnym, uroczystym apelu pamięci przy pomniku „Tym, którzy nie powrócili z morza” na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Z kolei w sobotę z samego rana przy kamieniu upamiętniającym Państwową Szkołę Morską w Szczecinie spotkali się absolwenci szczecińskich szkół morskich.

Główne obchody inauguracji roku akademickiego 2022/2023 rozpoczęły się od przeglądu pododdziałów studenckich, którego dokonali rektor Politechniki Morskiej prof. Wojciech Ślączka i wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Podniesiono flagę i zabrzmiał hymn Polski.

Rektor Ślączka poinformował, że uczelnia przyjęła w tym roku 1050 studentów.

– Cieszy mnie fakt, że studia na Politechnice Morskiej w Szczecinie chętnie wybierają też młodzi ludzie zza granicy – podkreślił. – Wśród kandydatów z wielu krajów aż 230 przyjęliśmy z okupowanej przez Rosjan Ukrainy.

Rektor z zadowoleniem odniósł się do niedawnej, bardzo udanej dla uczelni ewaluacji przeprowadzanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wspomniał też o rozbudowie infrastruktury PM, w tym o wieloletnim programie budowy Polskiego Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa Morskiego, który będzie spełniał najwyższe standardy w zakresie edukacji morskiej, ze szczególnym uwzględnieniem morskiej energetyki wiatrowej.

– Wykształcenie, które stąd wyniesiecie, da wam renomę i uznanie w Polsce i na świecie – mówił do nowych studentów rektor. – Szybko przekonacie się, że wasza praca oraz doświadczenie, które zdobędziecie podczas praktyk i staży, przełoży się na wymierne korzyści i satysfakcję z życia zawodowego.

Wojewoda Zbigniew Bogucki odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego z okazji rozpoczęcia nowego roku akademickiego. Życzył też studentom, by wtedy, gdy już wejdą na rynek pracy, pamiętali o swoich rodzinach i miejscach, z których pochodzą oraz o swoich nauczycielach, wychowawcach i mistrzach z uczelni.

– Ten statek, któremu na imię uczelnia morska, przemierza już 75 lat wzburzone morza i oceany – powiedział wiceminister Marek Gróbarczyk, podkreślając, że szkoła dobrze przygotowywała na rynek pracy, ale też przechodziła dramatyczne okresy w swojej historii. – Dzisiaj dopłynęła do portu, któremu na imię Politechnika Morska i myślę, że tam na stałe już zacumuje, rozwijając świetnie swoje możliwości, tworząc nowe kierunki, nie tylko morskie.

Konsul honorowy Ukrainy w Szczecinie Henryk Kołodziej dziękował Polakom za to, że kształcą przyszłość narodu ukraińskiego i że Ukraińcy mają z kogo brać przykład.

Po przemówieniach odbyła się ceremonia pożegnania sztandaru Akademii Morskiej w Szczecinie i przyjęcia sztandaru Politechniki Morskiej z udziałem pracowników i fundatorów. A fundatorami są: Polska Żegluga Morska, Polska Żegluga Bałtycka, Wspólna Organizacja Interoceanmetal, Euroafrica Services Ltd., Unibaltic oraz Unity Line.

Następnie ślubowali studenci I roku i rektor uroczyście otworzył rok akademicki. Tradycyjną pieśń „Gaudeamus igitur” wykonał Chóru Politechniki Morskiej.

Podczas uroczystości wręczono odznaczenia resortowe zasłużonym pracownikom PM oraz listy gratulacyjne studentom. Po raz pierwszy w nowej formule odbyło się wręczenie promocji doktorskich oraz ślubowanie doktorantów.

Widowiskowa defilada studentów I roku, z udziałem orkiestry wojskowej ze Świnoujścia, zakończyła uroczystości. Część maszerujących wzięła później udział w akcji „Spacerek na uniwerek”, idąc z placu Solidarności na Jasne Błonia, gdzie przedstawiciele wszystkich szczecińskich uczelni prezentowali swoją ofertę edukacyjną. ©℗

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

klemens
2022-10-02 11:16:49
megalomania tzw. naukowców w mundurach nie zna granic . WSMka , bez wojska , spełniała swoją rolę znakomicie . Z perspektywy lat można stwierdzić , że optymalna była formuła PSMki .
Swojak
2022-10-01 20:26:12
Jakieś jaja wyczyniają z doskonała dawnej WSM-ką.
Edmund
2022-10-01 19:37:04
Facet ktory będzie umiał rzecić cume,otworzyć luki ładowni i potrai zauwaźyć na kursie gorę lodową bedzie....inżynierem?
Ku chwale Odry
2022-10-01 15:54:57
mareczku

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA