Co dalej z Fortem Rogowo i eksponatami Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, które w grudniu 2017 r. otrzymało od gminy Trzebiatów nakaz wyprowadzki w trybie dziesięciu dni? Gmina do końca lutego ma przedstawić operat szacunkowy dotyczący wyceny hangarów w Rogowie.
Jesienią 2017 roku gmina wygrała sprawę dotyczącą zwrócenia przez Fundację Fort Rogowo gminnych nieruchomości, na których znajdują się dwa historyczne budynki, w tym wpisany do rejestru zabytków hangar lotniczy i budynek magazynowy, użytkowane przez organizację od 2005 roku.
Fundacja przez lata prowadziła działalność na terenie starego lotniska, zajmując się m.in. statutowo ochroną zabytków militarnych, prowadzeniem muzeum oraz stroną dydaktyczną. Zarządzała majątkiem gminy (obiekty powojskowe) na podstawie umowy użyczenia, którą odnowiono w 2011 r. Pod koniec 2014 r. były burmistrz Zdzisław Matusewicz wypowiedział umowę użyczenia fundacji, opierając się – zdaniem jej członków – na krzywdzących i nieprawdziwych przesłankach.
– W 2016 roku zwróciliśmy się do nowo wybranego burmistrza Józefa Domańskiego, by anulował krzywdzącą dla nas decyzję, podjętą przez jego poprzednika wyłącznie z przesłanek związanych z kampanią wyborczą. W naszej ocenie, pozostawienie w mocy decyzji i eksmisja z Rogowa będzie ciosem w środowisko tysięcy turystów, miłośników militariów, lotnictwa i muzealników. Zostanie zniszczony wieloletni dorobek – mówi Mirosław Huryn, prezes fundacji.
Gmina nie odstąpiła jednak od swoich roszczeń, czego efektem był wyrok wydany przez sąd, który nakazał wydanie nieruchomości pod koniec 2017 roku.
Eksmisja fundacji to także cios wymierzony w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, które oddało fundacji w opiekę swoje cenne eksponaty. ©℗
Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 16 lutego 2018 r.
Tekst i fot. Marzena Domaradzka