poniedziałek, 01 czerwca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Film braci Sekielskich o pedofilii w Kościele wstrząsnął opinią publiczną

Film braci Sekielskich o pedofilii w Kościele wstrząsnął opinią publiczną [GALERIA]

Film braci Sekielskich o pedofilii w Kościele wstrząsnął opinią publiczną
Data publikacji: 2019-06-20 00:17
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:43
Wywietleń: 2034 398192

– Gdy oglądałem film w surowej wersji, bez skrótów, to on mnie bolał i ja go zrobiłem po to, żeby bolał też widzów, żeby nimi wstrząsnął. Choć wiedziałem, że to jest mocny materiał, obawiałem się, że zostanie niezauważony, że nie wywoła dyskusji. Nie robiłem filmu z przekonaniem, że rozwiąże wszystkie sprawy, wręcz przeciwnie – mówił podczas debaty o pedofilii w Kościele redaktor Tomasz Sekielski, autor głośnego filmu „Tylko nie mów nikomu”.

Produkcja trwała półtora roku. Film ma 22 miliony wyświetleń na YouTubie. Pieniądze na niego pochodziły ze zbiórki, co jak twierdzi autor, dało mu „wolność twórczą”.

– To ja decydowałem, co w tym filmie się ukaże. Nie mógł przyjść żaden prezes i powiedzieć, że coś trzeba złagodzić czy wyciąć. Film nakręciłem przede wszystkim dla ofiar księży-pedofilów, żeby wykrzyczały to, co mają do powiedzenia, żeby nie można ich było zbywać – podkreślił Sekielski. – To osoby, które przez lata żyły w milczeniu. Ich głos w końcu wybrzmiał. Już dziś nie cofniemy tej dyskusji o skandalach seksualnych duchownych. Jesteśmy w zupełnie innym miejscu.

Według autora, nie było jeszcze takiej dyskusji po 1989 roku. Nie ma on jednak wątpliwości, że film to tylko jeden z wielu kroków w debacie publicznej. 

 Jesteśmy świadkami dużego przełomu. Po filmie doszło do tąpnięcia – mówił Artur Nowak, prawnik osób pokrzywdzonych przez księży-pedofilów, autor m.in. takich książek jak: „Żeby nie było zgorszenia. Ofiary mają głos” czy „Dzieci, które gorszą”. Stwierdził, że obraz wywołał dyskusję na temat dobrowolności celibatu.

– Statystki są niepokojące. 6-7 procent całej populacji księży jest uwikłanych w pedofilię. Australijska Komisja Królewska rekomenduje zniesienie celibatu, bo jest to jedna z podstawowych przesłanek nadużyć seksualnych w przestrzeni Kościoła – stwierdził prawnik. – Często widzę w opiniach biegłych, że księża realizują zastępczo swój popęd. Potrzeba seksu jest duża. My mamy problemy z mówieniem o tym. Kiedy mówimy o seksie, wszyscy się czerwienią. Powiedzmy sobie wprost: to jest bardzo ważna sfera.  

– Kiedy jedni tuszują, a drudzy popełniają przestępstwa, to my nie powinniśmy chodzić do biskupa prosić o pomoc, tylko tam, gdzie się idzie prosić o pomoc, gdy dzieje się przestępstwo – na policję, do prokuratury. Korzystajmy z możliwości, jakie daje prawo – apelowała Agata Diduszko-Zyglewska, autorka książki „Krucjata polska”, współautorka raportu o tuszowaniu pedofilii przez polskich biskupów i mapy kościelnej pedofilii. – Po filmie powinno zareagować państwo. Wszyscy znają już nazwiska, a żaden biskup nie musiał stawić się w prokuraturze i zeznawać. Dano do zrozumienia, że Kościół będzie starał się tę sprawę przemilczeć.

W którą stronę zmierza więc dyskusja?

– Dzisiaj są ślepi tylko ci, którzy chcą być ślepi. Inni wiedzą, co się dzieje. To, że dyskusja przebiega tak, jak przebiega, to jest tchórzostwo polityków opozycji. Politycy opozycji, którzy rzucali bucikami dziecięcymi w Sejmie, dali sobie wmówić, że Koalicja Europejska przegrała wybory przez ten film. Nie! KE przegrała dlatego, że nic nie robiła w kampanii wyborczej, a nie przez film braci Sekielskich – mówił dziennikarz. Zaznaczył, że potrzeba odważnych ludzi, którzy na forum Sejmu będą ten temat podnosić. – My oczekujemy rewolucji, a to będzie raczej ewolucja, powolny marsz w kierunku powstania komisji śledczej. Mogę się założyć, że ona powstanie.

Jak potwierdziła Agata Diduszko-Zyglewska projekt obywatelski w tej sprawie już jest. Opracowywanie go trwało pół roku. Będą zbierane podpisy pod tym projektem.

Tekst i fot. PaS

Film braci Sekielskich o pedofilii w Kościele wstrząsnął opinią publiczną Film braci Sekielskich o pedofilii w Kościele wstrząsnął opinią publiczną Film braci Sekielskich o pedofilii w Kościele wstrząsnął opinią publiczną Film braci Sekielskich o pedofilii w Kościele wstrząsnął opinią publiczną Film braci Sekielskich o pedofilii w Kościele wstrząsnął opinią publiczną Film braci Sekielskich o pedofilii w Kościele wstrząsnął opinią publiczną Film braci Sekielskich o pedofilii w Kościele wstrząsnął opinią publiczną Film braci Sekielskich o pedofilii w Kościele wstrząsnął opinią publiczną Film braci Sekielskich o pedofilii w Kościele wstrząsnął opinią publiczną Film braci Sekielskich o pedofilii w Kościele wstrząsnął opinią publiczną Film braci Sekielskich o pedofilii w Kościele wstrząsnął opinią publiczną Film braci Sekielskich o pedofilii w Kościele wstrząsnął opinią publiczną Film braci Sekielskich o pedofilii w Kościele wstrząsnął opinią publiczną

Komentarze

k...k12 do Przypominam
Bredni, kalumnii pod adresem KK ciąg dalszy. Widać, jak jesteście zdeterminowani żeby ostatecznie powalić te instytucję na kolana ze wszystkich możliwych stron. Skłonności pedofilskich wśród duszpasterzy katolickich jest zapewne ni mniej, ni więcej niż w każdym innym środowisku. Ale takie zapamiętałe lustrowanie, ściganie do upadłego właśnie KK sugeruje jakąś obsesję, chorą manię, wywołuje wśród jednostek niezrównoważonych \sic \ potrzebę natychmiastowego rozliczenia się z ,,kościelnymi pedofilami,, w sobie właściwy sposób. No i mamy atak nożownika na Bogu ducha winnego księdza idącego sprawować poranną mszę, atak, pobicie księdza Jochimczyka . Róbcie tak dalej, a ludzie znajdą w waszym postępowaniu tylko chęć zniszczenia KK i działanie na szkodę wiernych, którym kościół instytucjonalny jest niezbędny do życia, jak i niechęć do ugrupowań lewicowych, co się już objawiło w wyborach do eurocyrku
2019-06-21 15:50:07
Przypominam
Ponad 70% księży w Polsce ma skłonności pedofilskie
2019-06-21 10:45:33
Podsumowanie
Scigac Pedofilie wszedzie i we wszystkich Profesjach i Zawodach... rowniez wsrod Rezyserow filmow oraz piszacych Ksiazki i bez wzgledu na zagramaniczne pochodzenie i korzenie...!!
2019-06-20 23:30:46
k...k12 do małpy
dyżurny Katotalibanu...pięknie, ale być godnym tego tytułu, to chyba jednak nie, nie ja, za wysokie progi.Argumentów merytorycznych nie masz żadnych, a z twojego ordynarnego, obrażliwego wpisu wnioskuję, że jesteś taki, no... trochę nie teges.Wiesz, jak idiota ma mnie za głupiego, to dla mnie zaszczyt
2019-06-20 23:30:12
k...k12 do ministranta
ręce mi opadły.... nie mogę pisać
2019-06-20 21:47:36
@ k....k12
Dyżurny Katotalibanu znów nadaje ...biedaku ulżyj sobie w toalecie i spłucz , bo "ciągnie" Pisiornią!!!
2019-06-20 21:23:02
ministrant KK @k....k12
A zastanowiłeś się kiedyś po co komu Kościół i kto go stworzył ?? Przecież nie Pan Bóg tylko ludzie , aby stworzyć relację : PASTERZE I OWCE (do strzyżenia) Po co kościół każe wyrzekać się dóbr doczesnych , a miłować wieczne ?? W co lub kogo "sukienkowi" wierzą , bo na pewno nie w tego samego Boga co nam "owieczkom " każą . Oni wzdychają do Boga ,który zwie się KASA !
2019-06-20 21:14:04
k....k12
A nie lepiej było zdjąć agentów bezpieki, pracujących na odcinku rozkładania kościoła od środka, czyli szerzenia wszelkiego upadku, demoralizacji, przestępczości, w tym pedofilii. Czyli odwołać chłopaków tzn. zdejmujcie, te szmaty i ornaty, kończcie zabawę w księży, zakonników, zwijamy się, akcja zakończona. Ale czerwone dalej siedzi w kościele niszczy go od środka i krzyczy, że kościół jest zepsuty. Ale, że katolicy oglądają tvn i chodzą na takie filmy, to jest nie do pojęcia tzn, że nie rozumieją, nie mają pojęcia, że zniszczono im kościół instytucjonalny, pluje im się w japy, a oni nic. A ci, którzy kontynuują robotę nad upadkiem widzą, że nie ma żadnego oporu, protestu. CZYLI, ŻE MOŻNA DOPIĄĆ CAŁKOWICIE ZNISZCZENIE NARODU. NAWET TERROR NIE BĘDZIE POTRZEBNY To jest wszystko straszne
2019-06-20 20:46:40
@gregor 102
Tobie mój drogi , to już ojciec w dzieciństwie wchodząc nagi do wanny tak "beret" zorał ,że efekty tego widać po latach w twoich "wypocinach" na forum Nawet nie próbuję z tobą "dźwignąć" tego tematu sorrki...
2019-06-20 18:32:20
@gregor102
No popatrz. Co człowiek, to inne postrzeganie problemu. Prymas Polski abp Polak, całkiem inaczej to ocenił.
2019-06-20 17:36:13
gregor102
Ten film, to zwykła nagonka na KK, nic innego! Pedofilia występuje w wielu kręgach, film jest jednak tylko o księżach! A przecież wielu kapłanów zginęło za Polskę, za patriotyczne kazania, które słuchały miliony i przekazywali dalej. Nie będę tu przytaczał księży "niezłomnych" zabitych "strzałem w tył głowy", jak wielu antykomunistów, bo tych polski "homosovieticus" nie zna, ale przypomnę bł. ks. Jerzego Popiełuszkę i św. Maksymiliana Kolbe. Winni za swoje czyny odpowiedzą, bez względu z jakiego środowiska pochodzą, to właściwie już dzieje się i to nie film to sprowokował!!
2019-06-20 16:46:07
do @do : Szacun i pozdrowienia ,Gdzie jest prawdziwy problem ?
Piszesz "przecież to wy w nich wierzycie" i tym samym pokazujesz, że niczego nie rozumiesz i nie ogarniasz.
2019-06-20 16:01:25
@Macie ludzi za idiotów
Idealnie pasujesz do wpisu "rence opadajom".
2019-06-20 15:17:18
@ Teraz film o swoich
Argumentacja na poziomie dziecka z przedszkola ..A u was biją murzynów :)) Czy to znaczy ,że klechy są ponad prawem ?? Czy chcesz ,żeby taki "ałtorytet" prowadził cię jak pasterz do Boga ??
2019-06-20 14:16:39
@do : Szacun i pozdrowienia ,Gdzie jest prawdziwy problem ?
Też mi argument :)) Przecież "sukienkowi wraz z Watykanem" to chyba dla was jakiś autorytet moralny czy się mylę?? Więc argumentacja ,że pedofilia nie dotyczy tylko Kościoła i jego JURNYCH PASTERZY przepadł z kretesem :)) Przecież to wy w nich wierzycie owieczki , a oni Pasterze was strzygą !! P.S. Niestety ja też muszę dokładać do konkordatu Suchockiej i dla Watykanu :(((
2019-06-20 14:12:09
Macie ludzi za idiotów
Na antykatolickim hejcie daleko nie zajedziecie.
2019-06-20 14:09:50
Olek
Mocny film skoro nawet nóż został użyty.
2019-06-20 13:40:38
....
Ja juz zaczynam myslec,ze obroncy pedofilskich czynow ksiezy to jakas sekta,ktora sklada ofiary ze "swoich" dzieci.Przeciez to katolikom powinno zalezec najbardziej na pozbyciu sie gwalcacych ksiezy z kosciola.Przeciez to WASZE dzieci byly gwalcone.I -wyprzedzajac zarzuty- dodam,ze kazdy nauczyciel,trener,lekarz i sprzedawca lizakow ze stokrotka etc- tez powinien zostac ukarany i napietnowany(nie tylko przez swoja grupe zawodowa,ale przez wszystkich normalnych ludzi)
2019-06-20 13:28:02
@@rock
Tak, jasne. Bo przecież wszyscy inni pedofile nieduchowni zostali ujawnieni i siedzą w więzieniach ;)
2019-06-20 13:03:41
"rence opadajom"
Wychodzi na to, że gdyby hipotetycznie jakiś klecha wielokrotnie zgwałcił dziecko, oskórował je i wypatroszył (dla typów pokroju "nie nowoczesny",zaznaczam jeszcze raz - hipotetycznie) i zostałoby mu to bezspornie udowodnione, pisie trolle i tak będą twierdzić, że to bzdury i, że to fake news inspirowany z bliżej nieokreślonej zagranicy.👀👀👀
2019-06-20 12:44:01
i oto im chodziło........
łatwy hajs na naiwnych, którzy książeczki kupują
2019-06-20 12:25:27
@do:
Dzielisz "odwage" na jakies kategorie?Dzielisz tematy na wazne i mniej wazne?Pieniadze na "lewakow" bardziej smierdzace,niz te na prawakow?Pisanie o grzechach kosciola nazywasz moda?Brzmisz jak jakis "darek",ktory ma placone od metra za dzialalnosc w internecie.
2019-06-20 12:23:52
STEFAN
I WSZĘDZIE TA NAWIEDZONA BOGNA CZAŁCZYŃSKA!!!!!!!!!!! FUUUUUUUUUUUUUUUUU
2019-06-20 12:23:26
Procesy i procesje
Czyli ofiary pedofili z kk sa ponownie pozostawione samym sobie.Politycy z kazdej strony boja sie ruszyc z tematem,zeby nie stracic glosow.Koalicjo- nie idz w tym kierunku.Wyborca,ktory chce glosowac na KE moze poczuc sie oszukany.Jezeli uwazacie,ze film Sekielskich wam zaszkodzil-to znaczy,ze nie macie zadnego pomyslu na normalne panstwo.Odseparowanie kosciola od wplywow politycznych,rozliczanie za przestepcze czyny- to podstawa.Bo,czy mozna sypac kwiatki na procesji -idac za ksiedzem,ktorego prawo polskie chroni przed ukaraniem za przestepstwo?
2019-06-20 12:02:12
Gdzie jest prawdziwy problem ?
Najbardziej wykorzystują atrakcyjne 14 , 15 - latki tak zwane autorytety. W szkołach , klubach , obozach , koloniach , na praktykach , harcerstwie , fundacjach , polityce itd. itp. To jest prawdziwa , gigantyczna pedofilia. Kościół to nie jest nawet pół procenta pedofili w Polsce. Sekielski dobrze o tym wie.
2019-06-20 11:43:05
do : Szacun i pozdrowienia
Coś ci się pomyliło , kolego. Prawdziwą odwagą w Polsce to jest pisać prawdę o Żydach , muzułmanach , środowisku sędziowskim itd. Pisanie żle o kościele i katolikach jest w modzie i dobrze opłacane. Nagrodą są miliony euro , które płyną z zagranicy w formie stypendiów, nagród i zagranicznych studiów. Sekielski to wychowanek lewackiej telewizji TVN . Tu nic nie jest przypadkowe. Już dostał 100 tys. euro na nowy film o kościele.
2019-06-20 11:26:14
pani Diduszko
Pani Diduszko to chyba żona KODziarskiego Łazarza który będąc martwy został wskrzeszony do życia - cud, prawdziwy cud?!
2019-06-20 11:19:09
:))
Lepszy jest serial True Detective produkcji HBO,tam jest pokazany ten sam rak -najlepszy suweren pod namiotem w jedym z odcinkow
2019-06-20 10:16:53
@nie nowoczesny
Bzdury? Aleś błysnął, młotku.
2019-06-20 10:15:54
@MN
Co ma do rzeczy jakiś mąż taki czy siaki? Chodzi o to, by nie pozwalać klerowi gwałcić dzieci. I jak zgwałci twoje, żebyś szedł na policję, a nie udawał, że nic się nie stało. Nie rozumiecie tego? Taki macie deficyt umysłowy czy co? Kim wy jesteście, wy, którzy tak zajadle bronicie gwałcicieli dzieci?
2019-06-20 10:08:06
Paragraf
Dlaczego panowie Sekielscy pominęli zjawisko pedofilii w innych grupach społecznych i środowiskach, np. wśród nauczycieli, trenerów sportowych i polityków? Dlaczego nie podali informacji ilu z księży, których pokazali w filmie było agentami SB? Niech panowie "bohaterowie" zrobią film o pedofilii w Islamie i Judaizmie.
2019-06-20 10:03:53
Antypisior i antyklecha
Ale się przed procesją na wymiociny i " miłość bliźniego" wyznawcom sekty watykańskiej zebrało ...prawdziwy wysyp PISich Trolli, a za chwilę ładnie rączki złożą i nawet do komunii św. pójdą po czym znów będą "umilać żucie" bliźnim ...To dopiero jest wiara :)))
2019-06-20 09:48:58
guciu
Pracownia bezpieczna i niebezpieczna bezpieka Tadeusz Fijałkowski OPolskim Kościele tyle bałaganu wewnętrzna sprawa Instytucji odrębnej Państwa Polskiego Kościół Katolicki Rzymskokatolicki Powszcechny w Polsce trzask prask hmm...!?
2019-06-20 09:46:53
MN
Pani Diduszko jej zmartwychwstały mąż i tyle w temacie.
2019-06-20 09:32:09
@rock
Nie chodzi o zgłoszone przypadki pedofilii, a te ukrywane. O pedofili bezkarnych. Tylko kościół kryje pedofili i dlatego nie ma ich w statystykach skazanych, a wszyscy wiedzą, że gwałcili dzieci i na tym filmie sami się do tego przyznają. A Ty, jeżeli masz wiedzę o szajce dyrektorów przenoszących gwałcicieli dzieci z klasy do klasy a potem ze szkoły do szkoły, natychmiast idź na policję! Inaczej jesteś tak samo winni jak biskupi, którzy stosowali takie praktyki, którzy wydawali kolejne dzieci na gwałt swoim kolesiom.
2019-06-20 09:19:44
Miś
A może tak film o pedofilii POZA KOŚCIOŁAMI? Pewnie dużo więcej by się znalazło zwyrodniałych wujciów, ojczymów, "starszych kolegów" w szkolnych ubikacjach. Ale tu nikomu nie chodzi o prawdę tylko o propagandę i nagonkę.
2019-06-20 09:18:16
No nie
Niektórych ludzkie dramaty w ogóle nie obchodzą.
2019-06-20 09:14:57
To jest dziki kraj
Nie odpuszczajcie-mowcie o tym codziennie.
2019-06-20 09:08:23
hehehe
Siekielski to już w fotelu się nie mieści, do tego jeszcze ta Diduszko żona cudownie zmartwychwstałego męża - ofiary "reżimu PISowskiego"! Doborowe towarzystwo!
2019-06-20 09:02:23
Równe traktowanie
To pracownica Urzędu może tak dorabiać?
2019-06-20 08:47:30
nie nowoczesny
żenada! 30 osób w sali. to jest odp na te bzdury!!!!!!!!!!!!!!!!!!
2019-06-20 08:05:22
chester
Diduszko - największy obrońca demokracji i obyczajów. KS to taka sama szmata, jak GW.
2019-06-20 08:00:18
Szacun i pozdrowienia
Przede wszystkim za odwagę! Tylko proszę na siebie uważać , bo w tym "katotalibańskim" kraju wielu chętnie pomogłoby Panu "zaciąć się przy goleniu", aby bronić swych jurnych zboczonych pasterzy.
2019-06-20 07:52:45
Wojtek
Tchórzami są nie tylko politycy , ale wszelkiej maści tworzący lub produkujący coś -po to ,żeby dostać od polityków kasę, ordery, medale , poczucie własnej wartości itd. A takich kocha lud -też żądny dóbr materialnych i blasku - chociażby cudzego.
2019-06-20 07:37:36
Teraz film o swoich.
Szkoda , że pan Sekielski zataił , że księża pedofile z jego filmu to jednocześnie konfidenci komunistycznej bezpieki SB. To bezpieka , w PRL , wysyłała tych ludzi do seminariów duchownych. A teraz , panie Sekielski , niech pan zrobi film o pedofili wśród warszwskich lewackich celebrytów , w środowisku żydowskim i muzułmańskim. To będą hity. Gwarantuję. Pedofilia jest wszędzie wokół nas.
2019-06-20 07:14:31
rock
Nie dajcie się nabrać ! To jest opłacona kampania wyborcza! A dlaczego Pan Siekileski nie zrobił filmu o pedofilli w szkołach? To szkoły sa na pierwszym miejscu z tym problemem!!! Takie są statystyki! To o co chodzi Panu Siekielskiemu? O prawdę czy o walke z kościołem?! On jest zerem!
2019-06-20 07:04:54
@do braci S
Może by tak bracia Sekielscy zrobili film, jak to współczesne "elity" CAŁE, balowały i w dalszym ciągu balują z tymi panami w czarnych, purpurowych kieckach ? Właściwie w każdym większym, mniejszym środowisku lokalnych "bonzów" wspólne balowanie z klechami to norma. I naprawdę nie mają tu znaczenia poglądy polityczne.
2019-06-20 06:48:40
guciu
Ksiądz i cukierek po kolędzie czy nie wystarcza !?
2019-06-20 04:59:30

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie