Wtorek, 24 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Fala oszustw w Szczecinie. Przybywa ofiar fałszywych policjantów

Data publikacji: 14 grudnia 2022 r. 19:32
Ostatnia aktualizacja: 15 grudnia 2022 r. 09:11
Fala oszustw w Szczecinie. Przybywa ofiar fałszywych policjantów
Mimo działań prewencyjnych i akcji informujących seniorzy wciąż padają ofiarami oszustów. Fot. KMP Szczecin  

240 tysięcy złotych – tyle pieniędzy w ostatnich dniach stracili szczecińscy seniorzy oszukani metodą „na policjanta”. Mimo apeli i ostrzeżeń wciąż padają ofiarami przestępców. Scenariusz bywa różny, ale efekt zawsze ten sam – utrata cennych pamiątek i oszczędności nawet całego życia.

Z danych szczecińskich policjantów wynika, że tylko w minionym tygodniu straty seniorów wyniosły niemal 180 tys. zł. W poniedziałek ofiar przybyło, jest ich już ok. 10, a straty wzrosły do 240 tys. zł. W tym czasie tylko 2 osoby nie dały się zwieść. Oprócz pieniędzy ofiary przekazały oszustom także cenną biżuterię gromadzoną w rodzinach przez lata.

– Mimo że seniorzy są świadomi takiego procederu, oszuści są na tyle przekonujący, że ofiar przybywa – przyznaje mł. asp. Paweł Pankau, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie.

Scenariusz jest podobny. Dzwoni fałszywy wnuczek, policjant, córka, pracownik ZUS – o kimkolwiek byśmy mówili, cel działania oszustów podszywających się pod te zawody jest ten sam – odebrać oszczędności całego życia. Część osób w porę kończy rozmowę i informuje organy ścigania. Niestety, nie wszystkie.

– Przestępcy dzwonią do seniorów i przedstawiają legendę, według której członek rodziny spowodował tragiczny w skutkach wypadek samochodowy. Aby uniknąć konsekwencji, senior ma przekazać ogromną kwotę pieniędzy, po które przyjdzie wyznaczona osoba – policjanci opisują zdarzenia z ostatnich dni. – Przy takiej manipulacji i wręcz teatralnych sztuczkach polegających na płaczu i groźbach bezradni seniorzy postawieni w sytuacji konieczności podjęcia decyzji tu i teraz niestety ulegają.

Dlatego przypominajmy najbliższym, że policjanci ani żadni funkcjonariusze innych służb nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwonią z takim żądaniem! Jeżeli odbieramy taki telefon, dzwoni oszust! Nigdy w takich sytuacjach nie przekazujmy pieniędzy, a o próbie wyłudzenia należy powiadomić policję. Jeżeli ktoś twierdzi, że jest naszą rodziną, weryfikujmy tego rodzaju informacje. Aby to zrobić, rozłączmy połączenie i po upewnieniu się, że w słuchawce jest wolny sygnał zadzwońmy pod numer członka rodziny lub numer alarmowy służby, na który powoływał się nasz rozmówca. Nigdy i pod żadnym pretekstem nie należy udzielać przez telefon informacji, jaką ilość pieniędzy posiadamy w domu lub na koncie bankowym. ©℗  

Tomasz TOKARZEWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@podatnik
2022-12-15 09:07:55
Wyjaśnień jest wiele, np młoda demokracja i niższe standardy cywilizacyjne albo że ludzie sami są sobie winni... Prywatnie uważam że tak ma być, od ponad 30 lat zabiera sie pieniadze podatników oferując w zamian państwo intencjonalnie budowane jako systemowo dysfunkcyjne. Państwo w którym różni bandyci mają złote żniwa...
fedex
2022-12-14 20:59:59
Polskie numery telefonów są rejestrowane ? to skąd dzwonią ?
podatnik
2022-12-14 20:50:56
Płacimy gigantyczne podatki na utrzymanie służb różnego typu,dlaczego nie czujemy się bezpiecznie ?
BANK
2022-12-14 20:48:40
a dlaczego pracownicy banku pk* bp wydzwaniają do klientów po kilka razy dziennie w celu udzielenia kredytu wiedząc że jest wysokie oprocentowanie.
skw
2022-12-14 20:32:42
szczecin jest monitorowany co za problem namierzyć skąd przyszedł oszust,,,porozbijać trochę tych dilerów w centrum i lokale hazardowe bo przestępszczość zaraz wzrośnie o kilka słupków...trochę inicjatywy...może trochę po godzinach zostać dla społeczeństwa,
Pomagajcie
2022-12-14 19:58:36
Dzieci i wnuki w Szkocji, Anglii,itd. samotny starszy człowiek ze zmianami w mózgu często jest nieporadny i łatwowierny. Innym zjawiskiem jest niestety Organizacja religijna c. Charytatywna. W ramach tej organizacji wolontariuszki pomogą z zupka, lekarzem i namawiają na zapisanie mieszkania na kościół. Tylko że u notariusza strona jest proboszcz,który jest obdarowany jako osoba fizyczna. Nie musi tego nigdzie zgłaszać w kosciele, może mieć różne mieszkania.starszy człowiek nie widzi roznicy.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA