Środa 20 października 2021r. 
REKLAMA

Europejski Tydzień Kodowania w Szczecinie. Jak zostać programistą

Data publikacji: 2019-10-03 11:26
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-03 19:16
Europejski Tydzień Kodowania w Szczecinie. Jak zostać programistą
 

Każdy może nauczyć się programowania. To okazja, aby w ten sposób zacząć zabawę z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową, a nawet robotyką. W czwartek w Katolickiej Szkole Podstawowej w Szczecinie zainaugurowano Europejski Tydzień Kodowania w województwie zachodniopomorskim.

Po raz kolejny Polska włączyła się w duże wydarzenie, jakim jest Europe #CodeWeek2019 (Europejski Tydzień Kodowania. Uczestniczy w nim także nasze województwo. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 5-20 października.

CodeWeek jest społeczną inicjatywą, w ramach której europejskie państwa rywalizują między sobą liczbą zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Po Szczecinie uoczystości podobne do czwartkowej odbędą się: w piątek w Szkole Podstawowej im. Leonida Teligii w Pyrzycach, w poniedziałek w SP im. Mieszka I w Mieszkowicach oraz we wtorek w SP w Węgorzynie. Do akcji włączyć się mogą inne zachodniopomorskie placówki. Organizatorem wydarzenia może być każdy - pracownicy instytucji, szkoły, biblioteki, nauczyciele, uczniowie i ich rodzice. Wystarczy zgłosić własną inicjatywę na stronie https://codeweek.eu/events.

Do udziału w akcji podczas szczecińskiej inauguracji zachęcali podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Maciej Kopeć oraz kurator oświaty Magdalena Zarębska-Kulesza. W poprzednich latach to właśnie szkoły, uczniowie, nauczyciele i rodzice byli inicjatorami największej liczby wydarzeń zorganizowanych w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania. CodeWeek to nie tylko nauka kodowania, ale także rywalizacja państw, które prześcigają się, kto zorganizuje najwięcej inicjatyw. Polska jest w czołówce, w zeszłym roku zajęła trzecie miejsce.

Akcja Europe #CodeWeek2019 odbywa się na terenie całej Europy. Jej misją jest poszerzanie kompetencji z obszaru programowania zarówno wśród profesjonalistów, jak i początkujących. Już w czwartek, po inauguracji, uczniowie Katolickiej SP uczestniczyli w warsztatach prowadzonych w Mobilnym Centrum Edukacyjnym oraz w zajęciach z zakresu kodowania prowadzonych przez Krzysztofa Jaworskiego ze Stowarzyszenia Cyfrowego Dialog. MCE mieści się w wielkim tirze, który jest wyposażony w nowe technologie i dociera z innowacjami w różne zakątki Polski. W czasie zajęć, prowadzonych w nowoczesnej przestrzeni szkoleniowej między innymi przez ekspertów programu Erasmus+ oraz  eTwinning, uczniowie poznają świat wirtualnej nauki, odkrywają tajniki robotyki lub uczą się podstaw programowania. Poznają też ciekawe projekty i dowiadują się, jak skorzystać z programu Erasmus+.

Przypomnijmy, że kodowanie to część nauki programowania, którego trzeci rok uczą się dzieci już od pierwszych klas szkoły podstawowej, zgodnie z założeniem, że szkoła ma uczyć rozwiązywania problemów z wykorzystaniem metod i technik wywodzących się z informatyki. W edukacji tej kładzie się nacisk na logiczne i algorytmiczne myślenie, programowanie, posługiwanie się aplikacjami komputerowymi, wyszukiwanie i wykorzystywanie informacji z różnych źródeł, posługiwanie się komputerem i podstawowymi urządzeniami cyfrowymi oraz stosowane tych umiejętności na zajęciach z różnych przedmiotów.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Agnieszka SPIRYDOWICZ

Na zdjęciu: Mobilne Centrum Edukacji dociera z innowacjami w różne zakątki Polski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

kodowanie i programowanie
2019-10-03 18:34:03
to nie jest to samo... dobry koder wart jest tysiąca programistów... ale czasem jeden programista redefiniuje problem... połączeniem kodera i programisty jest guru.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ