Wtorek 28 czerwca 2022r. 
REKLAMA

Emocje na Sesji Rady Miasta Szczecin. In vitro w roli głównej (akt. 1)

Data publikacji: 2018-09-11 14:00
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:20
Emocje na Sesji Rady Miasta Szczecin. In vitro w roli głównej
 

Po ponad dwugodzinnej, gorącej i momentami bardzo emocjonalnej debacie radni odrzucili pomysł poszerzenia programu wtorkowej sesji Rady Miasta Szczecin o projekt dofinansowania zabiegów in vitro z miejskiej kasy. Ten punkt zdominował obrady. Ale radni PO, którzy przygotowali ten projekt zapowiadają, że jeszcze z nim wrócą. Być może już nawet za miesiąc.

Wtorkowa sesja Rady Miasta była przedostatnią w tej kadencji (pierwsza tura wyborów samorządowych - 21 października, druga tura - 4 listopada). Choć w programie znalazło się kilkadziesiąt uchwał obrady zdominował jeden projekt - finansowania zabiegów in vitro z miejskiego budżetu. Kilka lat temu podobny projekt został przyjęty przez radnych. Ale nie został on zrealizowany przez miasto. Opozycja obwiniała wtedy prezydenta Szczecina o skuteczne storpedowanie tego projektu. Kilka dni temu prezydent ogłosił, że miasto przygotowuje program dotyczący in vitro i jest już ogłoszony konkurs w tej sprawie. Ale swój własny projekt przygotowali także radni PO. Złożyli go w Radzie Miasta w ubiegłym tygodniu. Trzy dni później trafił tam również obywatelski projekt uchwały w tej samej sprawie. We wtorek, tuż przed sesją radni PO postanowili złożyć kolejny projekt - tożsamy z propozycją obywatelską.

- Chcemy, aby prezydent przesłał go do oceny do odpowiednich instytucji medycznych. Chcemy pomóc ludziom, którzy nie mogą mieć dzieci. Nie da się zatrzymać Galileusza, nie da się zatrzymać in vitro - stwierdził Paweł Bartnik, szef klubu radnych PO.

- Dokumenty, które państwo złożyliście są spóźnione. Miasto już wdrożyło program dotyczący tej sprawy. Czy to ma być polityczna zadyma i przedwyborcza szopka, czy chcemy realnie pomóc mieszkańcom? - mówiła dr Maria Ilnicka - Mądry (Bezpartyjni) w imieniu prezydenta Szczecina.

- Rządowy program dotyczący in vitro został brutalnie przerwany. Pan prezydent Szczecina z kolei blokuje realizację inicjatywy in vitro w mieście. Ale dlaczego, po cichu, bez poinformowania radnych i mieszkańców z miejskiej kasy jest finansowana metoda naprotechnologii? To arogancja - uznał Sławomir Nitras, szczeciński poseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej (PO i Nowoczesnej) na prezydenta Szczecina.

- Dyskutujemy na tej sali sesyjnej o in vitro już od pięciu lat. I staje się on teraz tematem politycznym zamiast medycznym. My przygotowaliśmy teraz dobry projekt. Jako Piotr Krzystek nie popieram metody in vitro. Jako prezydent Szczecina rozumiem i szanuję wszystkich tych, którzy starają się dzięki niej o dzieci. Nie wykluczam żadnej z metod leczenia niepłodności. Tak mówiłem w roku 2016. I teraz nie zmieniam zdania. Trudno mi się jednak oprzeć wrażeniu, że ten temat został wyciągnięty na potrzeby kampanii wyborczej, aby siać zamęt - mówił Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Po ponad dwugodzinnej dyskusji radni 12 głosami (przeciwko 11 i jednemu wstrzymującemu się)nie zgodzili się na wprowadzenie projektu uchwały do programu wtorkowej sesji RM.
Ale radni PO zapowiadają, że ten projekt wróci pod obrady. Być może już nawet za miesiąc - na ostatnią sesję.

- Na 100 procent jestem przekonany, że racja była po naszej stronie. Dalej będziemy zbierać podpisy pod obywatelskim projektem uchwały w sprawie in vitro. Nasz projekt chcemy wprowadzić na komisję zdrowia a następnie wrócić z nim na październikową sesję Rady Miasta - zapowiedział Bartnik.

(dar)

Na zdjęciu: - Racja była po naszej stronie - mówił radny Paweł Bartnik (stoi na pierwszym planie) - Wrócimy z naszym projektem!

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

j
2018-09-12 07:36:49
A na temat szmaty na pomniku marynarza też pytaliście bezpartyjnego prezydenta?
Do... PO-wcow i reszty Lewactwa
2018-09-11 23:43:41
Nie wyskrobywac sie w mlodosci... to narodzi sie wystarczajaco duzo dzieci i w Stettinie !!
Ba
2018-09-11 23:40:30
W żadnym państwie Unii Europejskiej nie ma refundacji in-vitro !!! Nie bardzo rozumiem dlaczego z moich podatków mam płacić za głupotę kobiet które same się sterylizują stosując od najmłodszych lat farmakologiczne środki antykoncepcyjne, dokonując aborcji i odkładając pierwszy poród na po 30-ce kiedy jest powszechnie wiadome, że organizm kobiety jest najlepiej przystosowany do pierwszej ciąży i porodu do 24 roku życia, a później ryzyko bezpłodności rośnie w postępie geometrycznym.
ale jaja
2018-09-11 17:28:08
Szczecin - zakładnikiem Nitrasa i kolegów !
abc
2018-09-11 16:57:42
No to bezpartyjni głosów wyborców liberalno-demokratyczno centrowych juz nie maja, tymczasem na sesje wjechała balbina- po nodze strazniczki miejskiej, deportowac ta chorą kobiete na Mączną ,to jest jakas masakra co tu sie wyprawia.
Tratyk
2018-09-11 16:50:14
Projekt robiony na kolanie
mieszkaniec
2018-09-11 16:14:08
wiadomo, że w Szczecinie rządzi PiS
bezmyślność
2018-09-11 14:59:37
Ta uchwała to była jedna wielka kpina. Jak mają nad nią głosować radni, skoro rzuca się im ją w ostatniej chwili pod nos. Jest tam ponoć kilkadziesiąt stron!!! Przecież tak nie można uchwalać uchwał!!! Propaganda w czystej postaci.
zmarnowany czas
2018-09-11 14:54:58
Dwie godziny zmarnowane na fanaberie Nitrasa. Pani dr Ilnicka-Mądry pięknie wypunktowała tego ignoranta.
mieszkaniec
2018-09-11 14:26:29
Projekt autorstwa PO dodajmy. Zrobiony tylko i wyłącznie po to by robić zamieszanie i polityczną zadymę. Żenujące zachowani partii i ich kandydata.
lekarz
2018-09-11 14:06:42
To pacyna nie będzie miała dziecka?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA