poniedziałek, 23 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Emocje na Sesji Rady Miasta Szczecin. In vitro w roli głównej

Emocje na Sesji Rady Miasta Szczecin. In vitro w roli głównej (akt. 1)

Emocje na Sesji Rady Miasta Szczecin. In vitro w roli głównej
Data publikacji: 2018-09-11 14:00
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:20
Wywietleń: 2313 350666

Po ponad dwugodzinnej, gorącej i momentami bardzo emocjonalnej debacie radni odrzucili pomysł poszerzenia programu wtorkowej sesji Rady Miasta Szczecin o projekt dofinansowania zabiegów in vitro z miejskiej kasy. Ten punkt zdominował obrady. Ale radni PO, którzy przygotowali ten projekt zapowiadają, że jeszcze z nim wrócą. Być może już nawet za miesiąc.

Wtorkowa sesja Rady Miasta była przedostatnią w tej kadencji (pierwsza tura wyborów samorządowych - 21 października, druga tura - 4 listopada). Choć w programie znalazło się kilkadziesiąt uchwał obrady zdominował jeden projekt - finansowania zabiegów in vitro z miejskiego budżetu. Kilka lat temu podobny projekt został przyjęty przez radnych. Ale nie został on zrealizowany przez miasto. Opozycja obwiniała wtedy prezydenta Szczecina o skuteczne storpedowanie tego projektu. Kilka dni temu prezydent ogłosił, że miasto przygotowuje program dotyczący in vitro i jest już ogłoszony konkurs w tej sprawie. Ale swój własny projekt przygotowali także radni PO. Złożyli go w Radzie Miasta w ubiegłym tygodniu. Trzy dni później trafił tam również obywatelski projekt uchwały w tej samej sprawie. We wtorek, tuż przed sesją radni PO postanowili złożyć kolejny projekt - tożsamy z propozycją obywatelską.

- Chcemy, aby prezydent przesłał go do oceny do odpowiednich instytucji medycznych. Chcemy pomóc ludziom, którzy nie mogą mieć dzieci. Nie da się zatrzymać Galileusza, nie da się zatrzymać in vitro - stwierdził Paweł Bartnik, szef klubu radnych PO.

- Dokumenty, które państwo złożyliście są spóźnione. Miasto już wdrożyło program dotyczący tej sprawy. Czy to ma być polityczna zadyma i przedwyborcza szopka, czy chcemy realnie pomóc mieszkańcom? - mówiła dr Maria Ilnicka - Mądry (Bezpartyjni) w imieniu prezydenta Szczecina.

- Rządowy program dotyczący in vitro został brutalnie przerwany. Pan prezydent Szczecina z kolei blokuje realizację inicjatywy in vitro w mieście. Ale dlaczego, po cichu, bez poinformowania radnych i mieszkańców z miejskiej kasy jest finansowana metoda naprotechnologii? To arogancja - uznał Sławomir Nitras, szczeciński poseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej (PO i Nowoczesnej) na prezydenta Szczecina.

- Dyskutujemy na tej sali sesyjnej o in vitro już od pięciu lat. I staje się on teraz tematem politycznym zamiast medycznym. My przygotowaliśmy teraz dobry projekt. Jako Piotr Krzystek nie popieram metody in vitro. Jako prezydent Szczecina rozumiem i szanuję wszystkich tych, którzy starają się dzięki niej o dzieci. Nie wykluczam żadnej z metod leczenia niepłodności. Tak mówiłem w roku 2016. I teraz nie zmieniam zdania. Trudno mi się jednak oprzeć wrażeniu, że ten temat został wyciągnięty na potrzeby kampanii wyborczej, aby siać zamęt - mówił Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Po ponad dwugodzinnej dyskusji radni 12 głosami (przeciwko 11 i jednemu wstrzymującemu się)nie zgodzili się na wprowadzenie projektu uchwały do programu wtorkowej sesji RM.
Ale radni PO zapowiadają, że ten projekt wróci pod obrady. Być może już nawet za miesiąc - na ostatnią sesję.

- Na 100 procent jestem przekonany, że racja była po naszej stronie. Dalej będziemy zbierać podpisy pod obywatelskim projektem uchwały w sprawie in vitro. Nasz projekt chcemy wprowadzić na komisję zdrowia a następnie wrócić z nim na październikową sesję Rady Miasta - zapowiedział Bartnik.

(dar)

Na zdjęciu: - Racja była po naszej stronie - mówił radny Paweł Bartnik (stoi na pierwszym planie) - Wrócimy z naszym projektem!

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

j
A na temat szmaty na pomniku marynarza też pytaliście bezpartyjnego prezydenta?
2018-09-12 07:36:49
Do... PO-wcow i reszty Lewactwa
Nie wyskrobywac sie w mlodosci... to narodzi sie wystarczajaco duzo dzieci i w Stettinie !!
2018-09-11 23:43:41
Ba
W żadnym państwie Unii Europejskiej nie ma refundacji in-vitro !!! Nie bardzo rozumiem dlaczego z moich podatków mam płacić za głupotę kobiet które same się sterylizują stosując od najmłodszych lat farmakologiczne środki antykoncepcyjne, dokonując aborcji i odkładając pierwszy poród na po 30-ce kiedy jest powszechnie wiadome, że organizm kobiety jest najlepiej przystosowany do pierwszej ciąży i porodu do 24 roku życia, a później ryzyko bezpłodności rośnie w postępie geometrycznym.
2018-09-11 23:40:30
ale jaja
Szczecin - zakładnikiem Nitrasa i kolegów !
2018-09-11 17:28:08
abc
No to bezpartyjni głosów wyborców liberalno-demokratyczno centrowych juz nie maja, tymczasem na sesje wjechała balbina- po nodze strazniczki miejskiej, deportowac ta chorą kobiete na Mączną ,to jest jakas masakra co tu sie wyprawia.
2018-09-11 16:57:42
Tratyk
Projekt robiony na kolanie
2018-09-11 16:50:14
mieszkaniec
wiadomo, że w Szczecinie rządzi PiS
2018-09-11 16:14:08
bezmyślność
Ta uchwała to była jedna wielka kpina. Jak mają nad nią głosować radni, skoro rzuca się im ją w ostatniej chwili pod nos. Jest tam ponoć kilkadziesiąt stron!!! Przecież tak nie można uchwalać uchwał!!! Propaganda w czystej postaci.
2018-09-11 14:59:37
zmarnowany czas
Dwie godziny zmarnowane na fanaberie Nitrasa. Pani dr Ilnicka-Mądry pięknie wypunktowała tego ignoranta.
2018-09-11 14:54:58
mieszkaniec
Projekt autorstwa PO dodajmy. Zrobiony tylko i wyłącznie po to by robić zamieszanie i polityczną zadymę. Żenujące zachowani partii i ich kandydata.
2018-09-11 14:26:29
lekarz
To pacyna nie będzie miała dziecka?
2018-09-11 14:06:42

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie