Środowy egzamin z matematyki za ósmoklasistami. Tego sprawdzianu uczniowie obawiali się najbardziej, ale po wyjściu z egzaminu miny mieli raczej wesołe.
W całym kraju egzaminy ósmoklasisty pisze 347 tys. uczniów w 12,4 tys. szkołach podstawowych. W Szczecinie - przystępuje do niego prawie 2,9 tys. uczniów w 45 szkołach podstawowych.
- Nie było tak źle, zadania zamknięte były dość proste - powiedział nam uczeń Zespołu Szkół Sportowych w Szczecinie po wyjściu ze szkoły. - Trochę obawiałem się geometrii, ale w arkuszu były tylko dwa takie zadania i jakoś dałem radę.
Egzamin z matematyki, po wtorkowym z języka polskiego, był drugim z serii trzech egzaminów na koniec nauki w szkole podstawowej. Sprawdzają one całościowo wiedzę uczniów z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Podczas egzaminu z matematyki uczniowie mieli 100 minut na rozwiązanie ponad 20 zadań otwartych i zamkniętych. Jak twierdzili czasu wystarczyło, jedynie nieliczni wychodzili nieco wcześniej. - Nie ma co się spieszyć, zawsze po rozwiązaniu lepiej sprawdzić zadania i wyniki - mówili.
Z powodu epidemii koronawirusa egzaminy odbywają się w specjalnym reżimie sanitarnym. Ósmoklasiści przyznali, że mimo stresu drugi dzień już był trochę łatwiejszy, bo oswoili się z tą sytuacją. Uczniowie codziennie o godz. 9 piszą w małych grupach w wielu salach, w których ławki są rozstawione w odległości 1,5 m w każdym kierunku. Przy wejściu do szkól mają mierzoną temperaturę i dezynfekują ręce. Do chwili zajęcia miejsca w sali każdy musi mieć obowiązkową maseczkę zakrywającą usta i nos, którą może zdjąć po zajęciu miejsca. Każdy ósmoklasista musi być zaopatrzony we własne przybory do pisania i własną butelkę wody. Rodzice nie mogą wejść na teren szkoły.
Egzamin ósmoklasisty odbywa się po raz drugi w historii, po likwidacji gimnazjów zastąpił: sprawdzian szóstoklasisty oraz egzamin gimnazjalny. To trzydniowy test. Codziennie ok. godz. 13 arkusze egzaminacyjne są publikowane na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (cke.gov.pl) i okręgowych komisji egzaminacyjnych.
W czwartek ósmoklasistów czeka ostatni już egzamin - z języka obcego. Najczęściej wybieranym jest język angielski. Jak podała CKE w całym kraju zdaje go 95,7 proc. wszystkich ósmoklasistów. Natomiast 3,8 proc. zdających przystąpi do egzaminu z języka niemieckiego. Pozostałe języki: francuski, hiszpański, rosyjski, włoski zdaje 0,5 proc uczniów.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty uczniowie poznają 31 lipca. ©℗
Elżbieta KUBERA
Fot. Ryszard PAKIESER
Na zdjęciu: Zadowolone ósmoklasistki ze Szkoły Podstawowej nr 33 w ZSS w Szczecinie po egzaminie z matematyki.