Wtorek, 24 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Egzamin gimnazjalny. Rozprawka najtrudniejsza [GALERIA]

Data publikacji: 19 kwietnia 2017 r. 15:03
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:39
Egzamin gimnazjalny. Rozprawka najtrudniejsza
Egzamin w Gimnazjum nr 42 Fot. Robert Stachnik  

Najtrudniejsza była rozprawka, choć niektóre pytania z historii też do łatwych nie należały - przyznali zaraz po egzaminie gimnazjalnym z części humanistycznej uczniowie szczecińskiego Gimnazjum nr 42. Trzecioklasiści pisać będą testy do piątku.

Pierwsza, środowa część egzaminu obejmowała zakres przedmiotów humanistycznych. Uczniowie najpierw przez godzinę odpowiadali na zawarte w arkuszu pytania z historii i wiedzy o społeczeństwie. Następnie po przerwie mieli 90 minut na napisanie testu i pracy pisemnej z języka polskiego. W części historycznej pytania były przekrojowe, nie brakowało map i fotografii. -  W pytaniach zawarto całą historię z wyjątkiem pierwszej wojny światowej, chociaż było pytanie o siatkę kolei w różnych zaborach przed wojną -  opowiadał Patryk z Gimnazjum nr 42.

Zdaniem gimnazjalistów pytania z wosu nie były trudne, ale trzeba było pomyśleć. - Były na przykład przedstawione cztery sytuacje gospodarcze i należało wskazać tę, która dotyczy szarej strefy - mówił Patryk.

Jego kolega Alan zapamiętał pytania o demokrację bezpośrednią i pośrednią oraz wykres kołowy Unii Europejskiej, dotyczący jej dochodów. - Napisałem, że budżet Unii pochodzi z podatków, składek krajów członkowskich i ceł spoza Unii - wyjaśnił.

Uczniowie przyznali, że zaskoczyła ich część egzaminu sprawdzająca wiedzę z języka polskiego. - Rozprawka "Czy marzenia mają sprawczą moc?" była dosyć trudna. Swoją argumentację należało poprzeć przykładami z literatury. Ja dowodziłam, że nie mają mocy sprawczej, w oparciu o "Kamienie na szaniec", "Latarnika" oraz "Starego człowieka i morze" - wyjaśniła Julia z Gimnazjum nr 42.

Jej koleżanka Ola na poparcie przeciwnej tezy podała przykłady z powieści "Oskar i pani Róża" oraz "Kamienie na szaniec". Gimnazjaliści musieli ponadto zmierzyć się z fraszką Jana Kochanowskiego "O miłości", fragmentem "Sherlock'a Holmesa" oraz publicystyką na temat wartości czytania książek.

W czwartek trzecioklasiści zdawać będą egzamin z przedmiotów przyrodniczych i matematyki, a w piątek - z języków obcych.

Elżbieta Kubera

Na zdjęciu: Egzamin w Gimnazjum nr 42

Fot. Robert Stachnik

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA