W województwie zachodniopomorskim od tego roku wystawiono ponad 72 tysiące elektronicznych recept. Drgnęło też w koszalińskiej części, bo od maja br. lekarze na Pomorzu Środkowym wydali tym sposobem 2 tysiące 857 zleceń.
W delegaturze Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia wiele mówiono o zaletach stosowania e-recept.
Do końca br. obowiązek zarejestrowania się w Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia mają wszyscy prowadzący działalność leczniczą. Ponad 130 lekarzy w całym regionie wystawia e-recepty, a te są dostępne w 35 placówkach. Przoduje w tym NZOZ Przychodnia Medycyny Rodzinnej w Szczecinie – ponad 28,5 tysiąca takich recept. W maju br. dołączyły do systemu podmioty z regionu koszalińskiego. Są to: ZOZ Zdrowie z Barwic (powiat szczecinecki), Normedic ze Złocieńca (pow. drawski), Niepubliczny Specjalistyczny ZOZ No ze Sławna, Medison i ZOZ Zespół Lekarza Rodzinnego Elkap z Koszalina, NZOZ Będzino i Zespół Opieki Zdrowotnej z Polanowa (pow. koszaliński). Dane bieżące są tylko z trzech pierwszych placówek.
– Lekarze się szkołą i na dniach wystawią e-recepty – twierdzi Małgorzata Koszur, rzecznik prasowy ZOW NFZ w Szczecinie.
Nie ma problemów z dostępnością, bo jak podaje rzecznik, wszystkie apteki w Polsce są gotowe na e-recepty. Nie ma zagrożeń dla tradycjonalistów, ponieważ pacjenci nieużywający internetu, np. przez komputer lub telefon, mogą korzystać z wydruku informacyjnego wystawionego przez lekarza.
Ze strony przedstawicielek NFZ była zachęta do założenia Internetowego Konta Pacjenta (IKP), bo w aptece kod e-recepty jest wczytywany do systemu. Przy braku leku zaświadczenie można zrealizować w innej aptece bez zrobienia odpisu. IKP jest użyteczny, bo jego zawartość stanowi pełny zapis przebiegu leczenia danej osoby. Dotąd takie konta, poprzez Zintegrowany Informator Pacjenta, założyło 65 tysięcy mieszkańców województwa zachodniopomorskiego. ©℗
Tekst i fot. (m)