Czwartek, 30 maja 2024 r. 
REKLAMA

Wystawiają e-recepty. Na razie nieliczni

Data publikacji: 13 marca 2019 r. 09:37
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:35
Wystawiają e-recepty. Na razie nieliczni
 

Dziewięć zachodniopomorskich przychodni wystawia e-recepty. Taką możliwość ma już w Zachodniopomorskiem 29 różnych placówek medycznych. W Szczecinie, na ponad 80 poradni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), tylko w dwóch wystawiane są recepty elektroniczne.

Lekarze z tych 9 przychodni od początku roku wystawili 3300 e-recept.  Najwięcej, bo 2758, wystawiła swoim pacjentom Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska w Świnoujściu. Na drugim miejscu jest Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Golczewie – 221 recept, na trzecim - lekarz medycyny Adam Winnicki z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Dębnie.

W Szczecinie, na ponad 80 poradni POZ, tylko w dwóch wystawiane są e-recepty. Jak na razie – dość nieśmiało.

Co e-recepta oznacza dla pacjenta?

- Największe korzyści ma z niej ta osoba, która założyła sobie Internetowe Konto Pacjenta - informuje Małgorzata Koszur, rzeczniczka Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ. - Jeśli do tego ma telefon komórkowy albo pocztę elektroniczną, to od lekarza, który wystawił e-receptę, otrzyma jedynie SMS lub maila z czterocyfrowym kodem dostępu do e-recepty. Jeśli ma IKP, a nie ma komórki lub maila, albo nie ma ani konta, ani komórki, ani maila, to otrzyma po prostu wydruk tego kodu i z tym pójdzie do ulubionej apteki.

W aptece, na podstawie kodu dostępu do e-recepty i numeru PESEL pacjenta, farmaceuta zaloguje się na platformę e-zdrowie i zrealizuje e-receptę, a pacjent otrzyma leki.

Pacjent nie musi się martwić, że zgubi albo zniszczy receptę, że lekarz wypisze leki nieczytelnie i trzeba będzie wrócić do jego gabinetu, albo że farmaceuta źle odczyta ręcznie wypisaną receptę i wyda niewłaściwy lek.

- Jedną e-receptę można bez trudu realizować w różnych aptekach, gdyby w jednej nie było wszystkich zapisanych leków - dodaje Małgorzata Koszur. - E-recepta to bezpieczeństwo, wygoda i wolność wyboru apteki, na każdym etapie jej realizacji. 

Leki wypisane na e-recepcie już zawsze będą na Internetowym Koncie Pacjenta. W każdej chwili można zalogować się do swojego IKP, by nawet po wielu miesiącach znaleźć nazwę i dawkowanie leku, który pomógł. 

Wszystkie placówki służby zdrowia i wszyscy lekarze mają obowiązek do końca 2019 roku zalogować się w systemie e-zdrowie, by uzyskać uprawnienia do wystawiania elektronicznych recept. W 2018 roku przygotowały się do tego wszystkie apteki, dlatego e-receptę pacjent może zrealizować w każdej z nich, na ternie całego kraju.

Żeby zyskać dostęp do Internetowego Konta Pacjenta wystarczy mieć profil zaufany. Można go założyć, bez wychodzenia z domu, jeśli mamy np. konto w banku, który ma zgodę na potwierdzanie profilu zaufanego. Wykaz tych banków i innych instytucji, w których można założyć profil jest na stronie internetowej: obywatel.gov.pl.

(sag)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

k....k12
2019-03-13 15:49:40
Trzeba przyznać, że bigfarma nie zasypuje gruszek w popiele. Nie znam żadnej historii o zgubieniu, zniszczeniu recepty jeśli pacjent rzeczywiście jest chory na coś więcej niż hipochondria i mu zależy. Jakieś logowanie, zakładanie konta, posiadanie telefonu komórkowego, adresu mailowego, bankowego konta internetowego i to ma być sprawnie, szybko skonfigurowane i obsługiwane. Już to widzę...Zwłaszcza w przypadku tych milionów Polaków 50 plus, a w szczególności tych ze wsi. Chcą zwyczajnie wymuszać wykup tej masy leków zapisywanych przez chi chi lekarzy. A ci z kolei, już tam na szkoleniach organizowanych przez firmy farmaceutyczne się dowiedzą, gdzie diabeł ma młode

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA