środa, 20 listopada 2019.
Strona główna > Wiadomości > Wystawiają e-recepty. Na razie nieliczni

Wystawiają e-recepty. Na razie nieliczni

Wystawiają e-recepty. Na razie nieliczni
Data publikacji: 2019-03-13 09:37
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:35
Wywietleń: 1241 379890

Dziewięć zachodniopomorskich przychodni wystawia e-recepty. Taką możliwość ma już w Zachodniopomorskiem 29 różnych placówek medycznych. W Szczecinie, na ponad 80 poradni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), tylko w dwóch wystawiane są recepty elektroniczne.

Lekarze z tych 9 przychodni od początku roku wystawili 3300 e-recept.  Najwięcej, bo 2758, wystawiła swoim pacjentom Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska w Świnoujściu. Na drugim miejscu jest Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Golczewie – 221 recept, na trzecim - lekarz medycyny Adam Winnicki z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Dębnie.

W Szczecinie, na ponad 80 poradni POZ, tylko w dwóch wystawiane są e-recepty. Jak na razie – dość nieśmiało.

Co e-recepta oznacza dla pacjenta?

- Największe korzyści ma z niej ta osoba, która założyła sobie Internetowe Konto Pacjenta - informuje Małgorzata Koszur, rzeczniczka Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ. - Jeśli do tego ma telefon komórkowy albo pocztę elektroniczną, to od lekarza, który wystawił e-receptę, otrzyma jedynie SMS lub maila z czterocyfrowym kodem dostępu do e-recepty. Jeśli ma IKP, a nie ma komórki lub maila, albo nie ma ani konta, ani komórki, ani maila, to otrzyma po prostu wydruk tego kodu i z tym pójdzie do ulubionej apteki.

W aptece, na podstawie kodu dostępu do e-recepty i numeru PESEL pacjenta, farmaceuta zaloguje się na platformę e-zdrowie i zrealizuje e-receptę, a pacjent otrzyma leki.

Pacjent nie musi się martwić, że zgubi albo zniszczy receptę, że lekarz wypisze leki nieczytelnie i trzeba będzie wrócić do jego gabinetu, albo że farmaceuta źle odczyta ręcznie wypisaną receptę i wyda niewłaściwy lek.

- Jedną e-receptę można bez trudu realizować w różnych aptekach, gdyby w jednej nie było wszystkich zapisanych leków - dodaje Małgorzata Koszur. - E-recepta to bezpieczeństwo, wygoda i wolność wyboru apteki, na każdym etapie jej realizacji. 

Leki wypisane na e-recepcie już zawsze będą na Internetowym Koncie Pacjenta. W każdej chwili można zalogować się do swojego IKP, by nawet po wielu miesiącach znaleźć nazwę i dawkowanie leku, który pomógł. 

Wszystkie placówki służby zdrowia i wszyscy lekarze mają obowiązek do końca 2019 roku zalogować się w systemie e-zdrowie, by uzyskać uprawnienia do wystawiania elektronicznych recept. W 2018 roku przygotowały się do tego wszystkie apteki, dlatego e-receptę pacjent może zrealizować w każdej z nich, na ternie całego kraju.

Żeby zyskać dostęp do Internetowego Konta Pacjenta wystarczy mieć profil zaufany. Można go założyć, bez wychodzenia z domu, jeśli mamy np. konto w banku, który ma zgodę na potwierdzanie profilu zaufanego. Wykaz tych banków i innych instytucji, w których można założyć profil jest na stronie internetowej: obywatel.gov.pl.

(sag)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

Wystawiają e-recepty. Na razie nieliczni Wystawiają e-recepty. Na razie nieliczni

Komentarze

k....k12
Trzeba przyznać, że bigfarma nie zasypuje gruszek w popiele. Nie znam żadnej historii o zgubieniu, zniszczeniu recepty jeśli pacjent rzeczywiście jest chory na coś więcej niż hipochondria i mu zależy. Jakieś logowanie, zakładanie konta, posiadanie telefonu komórkowego, adresu mailowego, bankowego konta internetowego i to ma być sprawnie, szybko skonfigurowane i obsługiwane. Już to widzę...Zwłaszcza w przypadku tych milionów Polaków 50 plus, a w szczególności tych ze wsi. Chcą zwyczajnie wymuszać wykup tej masy leków zapisywanych przez chi chi lekarzy. A ci z kolei, już tam na szkoleniach organizowanych przez firmy farmaceutyczne się dowiedzą, gdzie diabeł ma młode
2019-03-13 15:49:40

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie