Wtorek 26 października 2021r. 
REKLAMA

Dziś w nocy ruszają z paczkami dla Rodaka i Bohatera na Kresach

Data publikacji: 2019-12-10 21:39
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-11 13:24
Dziś w nocy ruszają z paczkami dla Rodaka i Bohatera na Kresach
 

Dziś w nocy wyruszą ciężarówką na wschód, aby obdarować żyjących tam Polaków. Wtorkowego wieczoru w szkole podstawowej w Przecławiu trwało pakowanie kartonów z prezentami w ramach akcji Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach. Głównym partnerem jest Grupa Azoty.

- Jesteśmy tu, bo trzeba przygotować te paczki, aby pomóc naszym Rodakom na wschodzie. Grupa Azoty zawsze się do tego przyczynia. Współpracujemy z Fundacją Polskich Wartości, z którą jesteśmy na dobre i na złe, a przez to i z Polakami na Kresach. Dlatego nie mogłoby nas tu nie być, zwłaszcza w okresie przedświątecznym - powiedział Tomasz Panas, wiceprezes Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police.

Około 1600 paczek

- W ramach akcji przede wszystkim zbieramy artykuły spożywcze, a także chemię, artykuły szkolne, pampersy. Do szkół jedzie nowe obuwie. Produktów jest cała masa. Zrobimy z tego około 1600 paczek. To więcej niż ostatnio, bo jest większe zapotrzebowanie - informuje Wojciech Woźniak, prezes Fundacji Polskich Wartości. - Oprócz Litwy pojedziemy jeszcze na Łotwę. Mimo, że nie przekroczymy granicy białoruskiej, to nasze paczki i tam trafią. Ogółem zrobimy około 4 tysięcy kilometrów. Wyjeżdżamy dzisiaj w nocy, wracamy w niedzielę wieczorem.

Jak żyje się tamtejszym rodzinom?

- Jak przyjeżdżamy na przykład do miejscowości Turgiele na Litwie, witają nas chlebem i solą, starają zapewnić jak najlepsze warunki. Mieszkamy w domu, który jest ekskluzywny, jest w nim toaleta i łazienka. Większość domów ma jednak toalety na zewnątrz. Gospodarze dbają o nas - ze wzruszeniem opowiadał dziennikarzom Wojciech Woźniak. Jak dodaje prezes Polskich Wartości, życie nie rozpieszcza naszych ziomków.

- Na Litwie emerytury Rodaków, szczególnie mieszkających na wsi, wynoszą od 150 do 300 euro. Przeżycie za, w przeliczeniu, około 800 złotych nie jest takie proste, a jest tam dużo drożej niż u nas. Dlatego często korzystają z biedronki na terenie Polski, bo na Litwie, gdzie jest euro, zakupy są dużo droższe.

Problemy na granicy?

Prezes Woźniak uspokajał, że na granicy nie spodziewa się żadnych niespodzianek. Przypomnijmy, że we wtorek ukraińscy celnicy nie przepuścili samochodów z paczkami na Ukrainę. Były one przygotowane przez szczecińskie stowarzyszenie Paczka dla Bohatera.

- Mamy wszystko przygotowane jak trzeba, a Litwa i Łotwa są krajami Unii Europejskiej. To już szósta nasza wyprawa w grudniu. Nigdy nas nie zatrzymywano i nie robiono problemów. Więc myślę, że i tym razem wszystko pójdzie sprawnie. Mamy przygotowane wszelkie potrzebne co oclenia naszego tira dokumenty - podkreślił.

Na sali sportowej przecławskiej podstawówki paczki sprawnie pakowało około 150 osób - dzieci, młodzieży, przedstawicieli firm, gminy Kołbaskowo, instytucji związanych ze Szczecinem i województwem zachodniopomorskim.

Symbolicznego wsparcia udzieliła akcji Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. Obok Grupy Azoty, głównego partnera Paczki dla Rodaka i Bohatera na Kresach, sponsorami byli: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Polskie Terminale, Infra-Port, SEC, Enea. Patronaty honorowe objęli: Wojewoda Zachodniopomorski, Zachodniopomorski Kurator Oświaty, Wójt Gminy Kołbaskowo. Zakupy i transport: sieć sklepów Netto.

Tekst i fot. (kl)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Gość
2019-12-11 12:57:09
Te same paczki tylko prezentujący się zmieniają. Wcześniej na stronach RZGW Wody Polski Szczecin, prezentował przedsięwzięcie jako swoje. Sukces ma wielu ojców.
A Kto... w Szczecinie ?
2019-12-11 12:50:49
Zajmie sie rowniez Swiateczna Pomoca dla najbiedniejszych Szczecinskich Kombatantow i Bohaterow... ktorzy takze Wlaczyli o Wolna i Niepodlegla R.P... chocby w latach 1945-1990 !!
Kacha
2019-12-11 11:16:16
Prawda
No nie wiem
2019-12-11 06:28:49
Niedawno czytałem, że około 2 mln ludzi w Polsce żyje na granicy ubóstwa a raczej granicy biologicznego przetrwania. A my tymczasem budujemy szkołę na Madagaskarze, wiercimy studnie w Afryce i wspieramy mieszkających za naszą wschodnią granicą. Gdzie tu logika? Może najpierw zlikwidujmy biedę u siebie. Na plakacie akcji Pajacyk jest zdjęcie dziecka i podpis: jestem głodna. Tym się trzeba zająć a nie pomaganiem wszystkim naokoło.
Wstyd że Polska od 1989 roku
2019-12-10 22:31:53
czyli od tego roku w którym podobno odzyskała niepodległość nie dba o Polaków za to dba o obcokrajowców...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ