Czwartek 09 lutego 2023r. 
REKLAMA

Transport paczek z pomocą dla Polaków na Ukrainie zatrzymany na granicy (akt. 1)

Data publikacji: 2019-12-10 11:08
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-13 09:49
Transport paczek z pomocą dla Polaków na Ukrainie zatrzymany na granicy
 

Nie udało się przetransportować ponad 300 "Paczek dla Bohatera" na Ukrainę. Stowarzyszenie we wtorek rano prosiło o pomoc chętne osoby z paszportami, które mogłyby pomóc w transporcie podarków dla rodaków. Niestety, plan awaryjny się nie udał.

Paczki były pakowane w sobotę w Szczecinie. Po siedmiu godzinach stania na granicy, wolontariusze zostali cofnięci. Usłyszeli, że muszą zgłosić przewożone paczki do oclenia.

- Nie da się jednak zgłosić do oclenia pomocy humanitarnej - mówiła we wtorek rano Aleksandra Cieśla, koordynatorka akcji. - Działamy na własną rękę. Do godziny 13 przeładowujemy paczki w Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Przemyślu przy ulicy Kraszewskiego 7a. Potrzebujemy wsparcia osób z paszportami.

- Troje naszych wolontariuszy, wiozących w busie dary dla Polaków na Ukrainie, nie przepuścili przez granicę w Medyce ukraińscy strażnicy graniczni – powiedział we wtorek rano rozmowie z PAP prezes Stowarzyszenia Paczka dla Bohatera Tomasz Sawicki.

Wolontariusze chcieli przewieźć paczki z artykułami spożywczymi, chemią gospodarczą oraz kartkami bożonarodzeniowymi wykonanymi przez dzieci. Wśród prezentów są też m.in. wózki i chodziki dla dzieci.

Niestety Stowarzyszeniu Paczka dla Bohatera nie udał się plan awaryjny. "Mimo tylu dobrych chęci nikt nie przyszedł nas wesprzeć" - czytamy na facebookowym profilu Stowarzyszenia.

Podarki zostały w Przemyślu. Wolontariusze pojechali tylko z 10 paczkami i dwoma chodzikami do rodaków, aby choć w tak symboliczny sposób zawieść im trochę dobra. "Szkoda, że nikt nie znalazł czasu, ale cóż walczymy dalej.."

(KaNa)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

gosc
2019-12-13 09:44:54
Tak sie konczy nieznajomosc prawa i przepisow przez nadawców.. @?-a co to ma do rzeczy?w ostatnich latach tez przeciez to wysylali i nie bylo problemow,ogolnie w Polsce schodzi miesiecznie kilkanascie milionow papieroskow bez akcyzy ciekawe na kogo w wiekszosci glosuja palacy i okradajacy jednoczesnie budzet a od stycznia bedzie wiecej bo akcyza rosnie @abc-narodowy socjalizm i terroryzm nie ma nacji ,w kazdym kraju to ta sama choroba zarowno ze skrajnego lewa jak i prawa -przyklad gosc od garnka z autobusu we wroclawiu wyznawca "krula" z muszka, podobnie jak ten od wosp w gdansku w 2019
Rozczarowany
2019-12-12 23:14:25
No i po raz kolejny mamy pokaz "ułańskiej fantazji" i jakże polskiego "jakoś to będzie". Cel szczytny, akcja potrzebna jak najbardziej, ale brak przygotowania. Od przeszło roku obowiązuję odpowiednie przepisy dotyczące wwozu pomocy humanitarnej na teren Ukrainy. Gdyby pan Sawicki zadał sobie wcześniej trud i wystąpił do odpowiednich organów o odpowiednie zgody zapewne nie mielibyśmy takiej sytuacji, a Rodacy na Ukrainie nie byliby rozczarowani. Pan Sawicki obiecał im paczki i słowa nie dotzymał. y. Gdyby zwrócił się z zapytaniem do fundacji "Odra - Niemen", która też swego czasu miała podobny problem, a jej wolontariusze od dawna jeżdżą z darami na Ukrainę, z pewnością uzyskałby potrrzebne informacje. Ale duma lub niechęć do tejże nie pozwoliły mu na to, więc ma czego chciał. Więcej pokory panie Sawicki... Czyny, nie słowa - takie jest chyba hasło stowarzyszenia któremu pan prezesuje?
Marian
2019-12-11 07:34:51
To bardzo ważna akcja pomocowa dla rodaków i weteranów w kraju. Tym niemniej nasuwają się pytania czy osoba organizator wyjazdu darów na Ukrainę wiedział/ła o problemach na granicy które były przy wcześniejszych próbach wjazdu na Ukrainę przez inne organizacje i stowarzyszenia. Czy kontaktował się lub kontaktowała z tymi organizacjami i choćby próbowała/ł dowiedzieć się od nich bezpośrednio jaki charakter mają problemy przy wywozie z kraju darów na Ukrainę. Ile kosztował darczyńców, sponsorów i wolontariuszy taki wyjazd ze Szczecina przez całą Polskę. Kto patronuje honorowo lub też obligatoryjnie tej nieudanej akcji?
gość
2019-12-11 06:14:36
Może zostawmy te "procedury" pomocy humanitarnej na boku??Bo brakiem zachowania "procedur" można bardzo szybko i wszystko storpedować!!Konwój nie dotarł do celu.Ktoś się zaangażował w organizowanie tej pięknej inicjatywy,a inni czekali na paczkę,jestem pewny że ci do których były te paczki skierowane byli szczęśliwi że ktoś o nich pamięta!!Śmiem twierdzić że nie tyle czekali na paczkę,tylko czekali na odwiedziny!!!Bo tu chodzi o PAMIĘĆ!A nie o procedury na granicy!!!!Już nawet nie chcę wspominać o politykach i noblistach którzy powinni zainterweniować w tej sprawie,ale cóż usta wypowiadają słowa które nijak mają przekładnie na rzeczywistość!!!
Zgred
2019-12-10 17:32:23
A nasz (?) zaślepiony rząd dalej bezkrytycznie wspiera ten faszystowski bantustan zwany z zadęciem Ukrainą i jeszcze funduje im gaz za pieniądze z naszych podatków.
guciu
2019-12-10 17:06:36
Ty w gaz a on Ci zgasł.
Do Eda i ?
2019-12-10 14:27:19
Typowe żenujące komentarze trolli, którzy napiszą byleby tylko coś napisać. Do "taka zagadka" Niestety z artykułu nie wynika żeby towary były wiezione zgodnie z procedurą przekazania pomocy humanitarnej obowiązującej na Ukrainie więc Twoja zagadka ma 100% przełożenia na sytuację.
Abc
2019-12-10 13:22:43
W zamian dostajemy od braci banderowców kolesi, którzy podejmują próby przeprowadzania zamachów terrorystycznych w Polsce.
taka zagadka:
2019-12-10 12:43:00
Jedzie biały bus z Polski na Ukrainę i wiezie 20 kartonów czekolady i 20 kartonów proszków do prania, za nim jedzie niebieski bus i wiezie 20 kartonów czekolady i 20 kartonów proszków do prania. Który wiezie dary, a który produkty na handel, skoro żadne nie ma dokumentów potwierdzających działalność charytatywną czy handlową i odpowiednio wcześniej nie został zgłoszony? Trzeba było zadbać o dokumenty, a nie na celników psioczyć teraz!
Ed
2019-12-10 12:25:25
Bo nie było pomocy humanitarnej dla celników ukraińskich. Od każdej paczki kilka hriwuszek w kopercie i by poszło. Jak wszystko w tym kraju.
?
2019-12-10 11:56:54
I to mają być nasi "przyjaciele", którzy pchają się do Unii?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA