Środa 27 października 2021r. 
REKLAMA

Dzień Transplantacji. W szpitalu wojewódzkim więcej przeszczepień rodzinnych

Data publikacji: 2020-01-26 12:04
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-27 12:22
Dzień Transplantacji. W szpitalu wojewódzkim więcej przeszczepień rodzinnych
 

W 2019 r. transplantolodzy w szpitalu wojewódzkim przy ul. Arkońskiej w Szczecinie przeszczepili 64 nerki. To, że było ich znacznie więcej niż rok wcześniej, jest efektem większej liczby transplantacji podwójnych (nerka i wątroba) oraz od dawców żywych.

W minionym roku lekarze z Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przy ul. Arkońskiej wykonali 5 przeszczepów od dawców żywych.

- To daje nam 10 procent wszystkich przeszczepów, ale chcielibyśmy, żeby ta proporcja zmieniała się na rzecz przeszczepów rodzinnych – mówi dr Tomasz Śluzar, transplantolog z Oddziału Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej SPWSZ w Szczecinie. – Wiemy, że jest to najlepsza metoda leczenia pacjentów z niewydolnością nerek.

Nie wiedzą o przeszczepieniu wyprzedzającym

Jednakże znaczna większość pacjentów chorujących przewlekle na niewydolność nerek nie wie np. o możliwości wykonania przeszczepienia wyprzedzającego – czyli transplantacji nerki przed koniecznością zastosowania dializoterapii. Szczęśliwie coraz więcej takich osób, nie tylko mieszkańców Zachodniopomorskiego, trafia do Oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek przy ul. Arkońskiej. Kwalifikacją i koordynacją zajmuje się w nim m. in. dr Marta Gryczman.

- Stworzyliśmy w tym szpitalu świetny zespół, który jest bardzo zaangażowany w zakresie przeszczepów rodzinnych – mówi dr Marta Gryczman, specjalista nefrolog. – Widzimy też już efekty dobrej współpracy z pacjentami, którzy wybierają właśnie nasz ośrodek. Wszystko idzie bardzo sprawnie. Kolejny przeszczep rodzinny zaplanowaliśmy na 29 stycznia. Będzie to małżeństwo, które zgłosiło się do nas na początku grudnia 2019 roku. Cały proces przygotowujący do zabiegu zajął nam więc mniej niż 2 miesiące.

Jakie są zalety przeszczepień rodzinnych

To przede wszystkim zmniejszenie prawdopodobieństwa odrzucenia narządów, możliwość bardzo dokładnego przygotowania zarówno dawcy, jak i biorcy, większa zgodność tkankowa oraz możliwość zaplanowania najlepszego momentu na wykonanie przeszczepu.

Przeszczepienia w SPWSZ w Szczecinie w 2019 roku:
- 75 nerek
- 64 wątroby
- 7 płuc
- 5 przeszczepów rodzinnych
- 4 przeszczepy podwójne

(ip)

Fot. SPWSZ

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ