Miejsce na peryferiach miasta, a jednak niezapomniane. Tchnące prostotą i ciszą. Tu wiedzie droga pożegnań naszych braci mniejszych. Ku szczecińskiej „Tęczowej krainie”.
Szczecinianie od lat zabiegali o możliwość godnego pożegnania i upamiętnienia swych – nie tylko czworonożnych – zwierzęcych przyjaciół. Nie godząc się na ich przedmiotowe traktowanie. Jednak dopiero od pół roku do ich dyspozycji jest „Tęczowa kraina” – cmentarz dla zwierząt przy ul. Bielańskiej (Szczecin – Klucz). Do tej pory spoczęło w nim ponad 200 braci mniejszych. Wśród nich nie tylko psy i koty, ale również króliki, chomik, papuga, szynszyla i wiewiórka.
– Nie raz słyszymy: „jak dobrze, że jesteście”. Wielu ludzi chce bowiem godnie pożegnać tych, którzy przez lata byli ich wiernymi przyjaciółmi, na równych prawach z innymi członkami rodziny. Czują ból po ich stracie, a u nas znajdują zrozumienie, współczucie i pomoc – mówi Dariusz Ciaś, współprowadzący szczecińską „Tęczową krainę”.
Pomoc oznacza nie tylko udostępnienie miejsca pochówku. Ale również transport zwierzęcia: czy to z domu, czy z gabinetu weterynaryjnego. Przez siedem dni w tygodniu i niemal przez całą dobę.
– Bezpośredni kontakt z naszą placówką ułatwia formularz odbioru, dostępny na naszej stronie internetowej: www.grzebowisko-szczecin.pl – wyjaśnia Dariusz Ciaś. – Elastycznie dostosowujemy się do życzeń i możliwości klientów: godzin i miejsca pochówku, rodzaju mogiły, projektu pamiątkowej tabliczki. W pożegnaniu uczestniczy zwykle najbliższa rodzina. Ale byliśmy przygotowani nawet do spełnienia życzenia dotyczącego mistrza ceremonii. Okazuje się jednak, że jeszcze nie było takiej potrzeby. Ludzie wolą żegnać swych pupili w ciszy i skupieniu, kameralnie.
Były też pytania o możliwość kremacji pupila. Szczeciński cmentarz dla zwierząt nie świadczy takiej usługi na miejscu. Chociaż – przypomnijmy – w zorganizowanym (2013 r.) przez magistrat konkursie architektonicznym na koncepcję grzebowiska, zwycięska praca Pawła Skóry z Bydgoszczy zakładała realizację także spopielarni. Niestety, rok później miasto zrezygnowało z tej części założeń, przygotowując wytyczne dla przetargu na 30-letnią dzierżawę właśnie działki przy ul. Bielańskiej dla celów funeralnych.
– Widzimy potrzebę, więc jesteśmy gotowi uruchomić także taką usługę. Aktualnie trwają prace przygotowawcze, zmierzające do zrealizowania projektu budowy krematorium dla zwierząt w Szczecinie – przyznaje D. Ciaś.
Szczecińska „Tęczowa kraina” zajmuje 7 tysięcy m kw. powierzchni z możliwością rozbudowy do 2 ha. To teren ogrodzony, monitorowany, z budynkiem usługowym, dostępem do mediów, w tym wody, z nasadzeniami zieleni, wytyczonymi alejkami. Jednak przede wszystkim z kwaterami: już zarezerwowanymi dla 600 miejsc pochówku, a w perspektywie – z możliwością rozbudowy do około 1 tysiąca. Nawet – w III etapie – do 5 tysięcy, o ile miasto przekaże – także w dzierżawę – dodatkową rezerwę gruntu przyległego do „Tęczowej krainy”. ©℗
Arleta Nalewajko
Fot. Tęczowa Kraina