Środa, 21 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Dworzec w Choszcznie. Wiata i kasa „zewnętrzna” zamiast poczekalni

Data publikacji: 15 grudnia 2019 r. 07:53
Ostatnia aktualizacja: 16 grudnia 2019 r. 15:22
Dworzec w Choszcznie. Wiata i kasa „zewnętrzna” zamiast poczekalni
 

Kilka lat temu gmina Choszczno przejęła od spółki PKP Nieruchomości budynek dworca kolejowego w Choszcznie. Gmina przygotowała projekt modernizacji budynku, jak się jednak okazało, Rada Miejska nie zaakceptowała go i z planów inwestycyjnych trzeba było zrezygnować. Przed dwoma laty wyremontowano wnętrze, w tym poczekalnię dworcową i toalety. Kilka miesięcy temu natomiast rozpoczął się drugi etap modernizacji. Wydawać by się mogło, że mieszkańcy mają powody do zadowolenia. Ale nie wszyscy się cieszą…

Jedna z naszych Czytelniczek przysłała nam zdjęcie wiaty, „która ma tymczasowo zastąpić wyremontowaną dwa lata temu poczekalnię na dworcu w Choszcznie”.

„Czy to kpina z podróżnych w Choszcznie? – czytamy w e-mailu. – Nowa poczekalnia, która dwa lata temu przeszła generalny remont, służy obecnie ekipie budowlanej jako magazyn i zaplecze socjalne. Jest przez robotników niszczona i dewastowana. Ciekawa jestem, jak obecnie wyglądają tam nowiutkie toalety? Natomiast podróżnym funduje się coś takiego? Kasa biletowa też znajduje się na zewnątrz”.

Skontaktowaliśmy się z Robertem Adamczykiem, burmistrzem Choszczna, które jest właścicielem budynku dworcowego i inwestorem.

– Po tym, jak przed laty Rada Miejska nie przyjęła koncepcji modernizacji dworca, pojawił się później nowy projekt, który zakładał remont poczekalni – powiedział Robert Adamczyk. – Inwestycja ta została zrealizowana. Obecnie natomiast trwa modernizacja współfinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Całe przedsięwzięcie kosztować będzie ponad 6,4 mln złotych, z czego cztery otrzymamy z RPO. Zakończy się za kilka miesięcy. W międzyczasie pojawiła się koncepcja zmiany funkcji poczekalni; będzie ona – zgodnie z nowym projektem – pełnić także funkcje powierzchni biurowych. Ze względu na skalę tego obiektu koncepcja ta jest jak najbardziej uzasadniona. Planując takie rozwiązanie, zrobiliśmy wszystko, by zminimalizować ewentualne straty – wyjaśnił burmistrz.

Burmistrz przyznał jednocześnie, że w okresie realizacji inwestycji podróżni muszą się liczyć z utrudnieniami i dyskomfortem, czego przykładem jest zarówno dworcowa wiata zamiast poczekalni, jak i „zewnętrzna kasa”. Takie jednak są konsekwencje inwestycji w infrastrukturę.

Dyskomfort podróżnych pogłębiają też „planowane” lub nie spóźnienia pociągów. Trwa bowiem ciągle remont linii kolejowej biegnącej przez Choszczno, jak również przebudowa peronów.

Co ciekawe, projekt modernizacji budynku dworca w Choszcznie zajął drugie miejsce w województwie zachodniopomorskim wśród projektów ubiegających się o dofinansowanie z RPO WZ, głównie dlatego że obiekt docelowo ma służyć zarówno jako dworzec, jak i Centrum Obsługi Osób Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym. Mieścić się tu będą również biura Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Biura Obsługi Szkół Samorządowych i Choszczeńskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych.

W pierwszym etapie rewitalizacji wykonana została poczekalnia z toaletami, bufetem i kotłownią. W drugim pozostała (także zewnętrzna) część obiektu, a na finał zaplanowano zaadaptowanie i wyposażenie pomieszczeń przeznaczonych na Centrum Obsługi Osób Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym. Cała inwestycja zostanie oddana do użytku w czerwcu 2020 roku. ©℗

R.K. CIEPLIŃSK

Fot. Czytelniczka, archiwum

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Kolejarz
2019-12-16 15:16:41
Wiatę to postawiły Polskie Linie Kolejowe, nie burmistrz.
Andrzej
2019-12-15 23:18:14
Ktoś kompetentny mógłby sprawdzić czy projekt jest realizowany zgodnie z prawem. Remont dworca to koszt prawie 7 milionów złotych, a w ramach remontu elewacja XIX wiecznego dworca pokrywana jest wełną, a okna to najtańszy plastik. Dla równowagi warto byłoby wspomnieć, że koszt renowacji dworca we Wronkach to około 4 milionów złotych.
Moje
2019-12-15 22:42:03
Wstyd i chanba dla pana wójta choszczna
To macie to
2019-12-15 22:40:33
Teraz poczekalnia w choszcznie to tragedia nawet pożądnej butki nie potrafią zrobić,albo ten niby pks obojt pkp.tam jest masakra wstyd dla miasta w przystanku na pks to moje świnie mają lepiej
Ksam
2019-12-15 21:30:45
Jeżdżę codziennie do pracy do Szczecina to jakiś pojeb wymyślił ten remont budowlańcy grzeją dupy w wyremontowanej poczekalni a ludzie nie mają gdzie się schować przed deszczem już nie wspomnę o toaletach których niema w Szczecinie wiaty przystankowe są większe niż ta na dworcu burmistrz ma w dupie ludzi przecież on nie jeździ pociągiem szkoda gadać
akara
2019-12-15 20:04:24
Winicie burmistrza za podwyżki, a nie zapytacie dlaczego? Odpowiem: rządzący nakładają na samorzady nowe obowiązki, ale pieniędzy nie dokładają, więc skad brać pieniądze na nowe zadania, oczywiście trzeba podnieść podatki. Jeśli chodzi o dworzec to trzeba trochę ponarzekać, ale trzeba pamiętać, że żeby było lepiej, musi być gorzej.Pozdrawiam.
Dc
2019-12-15 19:30:28
Burmistrz tragedia co rusz CBŚ,CBA. Podwyżki za garaże,za śmieci,grunty eeee szkoda wymieniać .Remont dróg szedł jak krew z nosa ,najpierw zrobił dworzec teraz to rozwalą aaa co tam za swoje nie robił.Jak ktoś jedzie po PIS to niech popatrzy jak rządzi PO bo z tej parti pochodzi pan burmistrz i z nią sympatyzuje
Mieszkaniec
2019-12-15 19:07:51
No burmistrz to tylko o swoje dba a nie o miasto i o swoją posiadłość na Golczy.
Wera
2019-12-15 16:34:17
Naprawdę Burmistrza wybrali na te kadencję obszczymurki za kiełbasek i belty wieśniaków nie obchodzi kto rządzi!!!??
Lolo
2019-12-15 15:04:05
Może by tak chociaż postawić dwie Toi Tojki bo chodzić w krzaczki to brzydko.
Pasażer
2019-12-15 14:36:39
Dojeżdżam do Szczecina i zawsze pociąg się spóźnia i trzeba stać w deszczu lub na mrozie.Nie jest to fajnie w stosunku do pasażerów którzy płacą słoną kasę za bilety. Fajnie , że dworzec jest remontowany . Ale powinno najpierw pomyśleć o podróżnych a potem robić remont. Pewnie skargi pasażerów spowodowały że postawili wiatę. A poczekalnia w dewastacji. Pewne rzeczy trzeba robić z głową i myśleć i innych .
Gość
2019-12-15 14:34:31
Czasami korzystam, podróżuję PkP Do Choszczna, z bólem patrzę , jak to miasto niszczeje, widać,że brakuje tam gospodarza, zabudowania przy dworcu i nie tylko niszczeją.. Wizytówka miasta, chodniki pokaleczone, niczym większa wieś, żal patrzeć.. Pamiętam to miasto tętniące zyciem. Żeby w takim mieście nie było można pójść do kawiarni, oczekując na pociąg, czy nawet spacerując w niedzielę.. ? Kim jest gospodarz tego miasta? Plac na przeciw kościoła, niczym klepisko, to można kostką brukową wyłożyć, mogę służyć radą 😊 Mam trochę pomysłów.. Jadąc pociągiem widać granicę od Poznania widoczny jest postęp, nawet wioski bardziej zadbane niż miasta i wioski na zachód, smutny to i przygnębiający widok. Myślę, że dużo zależy od władz lokalnych, jak zarządzają funduszami..
Gosia
2019-12-15 14:09:43
Kazda niedziele jezdze pociagim do Szczecina.Miasto o podroznych wogole nie mysli. Poczatkowo nie bylo nawet daszku nad glowa .Jesin, zima w oczekiwaniu na pociagi na zewnatrz.Burmistrz nazywa to utrudnieniami.Jak zaczyna sie taka inwestycje ,to najpierw trzeba pomyslec o pasazerach ,zeby mieli gdzie poczekac na pociag w miare konfortowych warunkach ,a tu tego zabraklo.Zenada
Wojak
2019-12-15 12:53:44
Ja ten dworzec broniłem przed zimą stulecia
Marcin
2019-12-15 12:42:51
Czasem korzystam z dworca w Choszcznie. Przed remontem było ok. Ale teraz gdy trzeba poczekać kilka godzin, to azylem są okoliczne sklepy a za toalety służą też okoliczne krzaki. Przy obecnej aurze to nie jest przyjemne. Normalnie robi się infrastrukturę zastępczą, a później remont. Tam puścili to na żywioł. Po remoncie też trzeba pewnie robić remont, by pousuwać fuszerki które tam serwują. W moich oczach profesjonalizm tych ekip remontowych, budzi poważne zastrzeżenia. Pewnie rączka rączkę. Ale obym się mylił.
PREZES1
2019-12-15 12:06:04
A TERAZ TO GDZIE TOALETY,pod Chmurką. Wstyd
No to macie
2019-12-15 11:08:00
Jedno jest wyjście. Wymieńcie sobie Burmistrza póki jeszcze Was wszystkich nie sprzedał.
Tylko to?
2019-12-15 11:03:22
Tak właśnie wygląda wywalanie kasy w błoto.
stcheczinak
2019-12-15 09:47:26
no cóż, jak większość włodarzy w zach-pom. to ludzie przygodni nie reprezentujący społeczności lokalnych tylko zaspakajający własne ego(n)!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA