Piątek, 01 grudnia 2023 r. 
-5 szczecin
REKLAMA

Dworzec na górze

Data publikacji: 19 lipca 2016 r. 16:19
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:09
Dworzec na górze
 

Być może za pięć lat szczecinianie będą mogli korzystać z centrum przesiadkowego położonego u zbiegu ulic Owocowej i Korzeniowskiego. Na razie jest koncepcja i konieczność przygotowania studium wykonalności do końca listopada, aby było można się starać o dofinansowanie unijne. Władze miasta liczą na to, że dotacja pokryje trzy czwarte kosztów inwestycji, szacowanych na 30 mln zł.

- To kontynuacja procesu łączenia komunikacji miejskiej z komunikacją kolejową - mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. - Oddany niedawno do użytku po remoncie dworzec wygląda przyzwoicie i jest bardziej przyjazny dla mieszkańców. My chcemy im zaproponować nowy obiekt, od strony górnej. I jednocześnie zamierzamy ucywilizować komunikację busową. Ona obecnie jest rozproszona i korzystanie z niej jest nieco kłopotliwe.

Nowy obiekt będzie się nazywał Dworzec Górny. Ma ułatwić pasażerom pociągów i autobusów PKS korzystanie z innych środków komunikacji. Ma też otworzyć dworzec kolejowy na miasto i umożliwić dotarcie do niego od ul. 3 Maja. 

Elementem nowoczesnego węzła przesiadkowego będzie budynek usługowy. Znajdą się w nim powierzchnie handlowe, pomieszczenia socjalne, biura i kasy biletowe, hol i poczekalnia.

- Powstanie dokładnie naprzeciw kładki wychodzącej na ul. Owocową - mówi Jarosław Bondar, architekt miasta. - Od strony pl. Zawiszy będzie nawiązywał wielkością do pobliskiego Domu Kultury „Słowianin”, czyli będzie miał około 9 m wysokości. Oprócz budynku będą cztery perony przejazdowe, w tym dwa długie, dla autobusów przegubowych. Zakładamy, że to centrum przesiadkowe nie będzie miało funkcji postojowych. Autobusy czy busy będą tylko podjeżdżały, zabierały pasażerów i odjeżdżały.

Koszt inwestycji jest szacowany na prawie 30 mln zł. Miasto chce uzyskać na nią dofinansowanie, które pokryłoby 75 proc. kosztów budowy. Aby to się udało, do końca listopada musi osiągnąć tzw. gotowość inwestycyjną i przesłać niezbędne dokumenty do Ministerstwa Rozwoju.

- Jeżeli nasza aplikacja zostanie pozytywnie oceniona, w drugiej połowie 2017 r. chcemy ogłosić pierwszy przetarg na prowadzenie inwestycji w formule „zaprojektuj i wybuduj” - mówi Jarosław Bondar. - A zakończenie prac według tego harmonogramu powinno nastąpić do 31 grudnia 2020 roku. ©℗

Jarosław SPIRYDOWICZ

Fot. UM Szczecin

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Mac
2016-07-22 15:45:59
Panie Prezydencie! Bardzo mnie cieszą te ambitne plany. Ale w pierwszej kolejności prosiłbym o remont chodników na Owocowej, 3 Maja i Dworcowej. To prawdziwy tor przeszkód dla kogoś kto ma wózek albo walizkę na kółkach.
same frazesy i wstyd dla miasta
2016-07-20 09:21:30
znowu same gatki-szmatki. przecież to co stoi teraz już dawno powinno być odremontowane, ten cały dworzec pks-u 'lepszy' niż muzeum PRL-u.
Kolej
2016-07-20 07:59:16
To już niech następny prezydent się tym martwi.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA