Środa, 21 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Dwa zachodniopomorskie szpitale w stanie podwyższonej gotowości

Data publikacji: 28 lutego 2020 r. 21:51
Ostatnia aktualizacja: 29 lutego 2020 r. 17:19
Dwa zachodniopomorskie szpitale w stanie podwyższonej gotowości
 

Wojewoda nałożył w piątek (28 lutego) na dwa zachodniopomorskie szpitale, w których znajdują się oddziały leczenia chorób zakaźnych, obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości do odwołania. Są to szpitale wojewódzkie w Szczecinie i Koszalinie.

„ W związku z zagrożeniem pojawienia się koronawirusa COVID-19 na terenie województwa zachodniopomorskiego i koniecznością zapewnienia miejsca do leczenia pacjentów zakażonych wirusem, w celu podjęcia skutecznych działań mających na celu udzielenie pomocy medycznej (świadczeń zdrowotnych) osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, na podmiot leczniczy wydaje się obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości”, czytamy w decyzji wojewody podpisanej dziś po południu.

Podobne decyzje, na podstawie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, wydali wojewodowie w całym kraju.

Obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości dotyczy Samodzielnego
Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie i Szpitala Wojewódzkiego im. M. Kopernika w Koszalinie. Jak wyjaśnia minister zdrowia, oznacza to, że wojewoda decyzją administracyjną może zlecić szpitalom m.in. zwiększenie bazy łóżek zakaźnych, przekształcenie oddziału w oddział zakaźny oraz zwiększenie obsady personelu.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek, że uruchomił 100 mln zł, o które - za pośrednictwem wojewodów - będą mogły się starać się szpitale. Środki są przeznaczone na zabezpieczenie i przygotowanie placówek do ewentualnej epidemii nowego wirusa. Ponadto wojewodowie zostali zobowiązani do tego, aby inspektorzy sanitarni w województwach pracowali 24 godziny na dobę. 

Wszystkie niezbędne informacje, dotyczące tego, jak się zachowywać się w sytuacji zagrożenia koronawirusem są stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie . Można je też znaleźć na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego: https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie http://wsse.szczecin.pl/koronawirus-aktualnosci/ oraz Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego: http://www.szczecin.uw.gov.pl/?type=article&action=view&id=11682. Ponadto działa całodobowa infolinia NFZ o koronawirusie: 800 190 590.

- Na ten moment nie został potwierdzony żaden przypadek zarażenia koronawirusem na ternie województwa zachodniopomorskiego - informuje biuro prasowe wojewody. 

(ip)

Fot. Ryszard Pakieser

Sonda

Czy obawiasz się koronawirusa?
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Adelajda
2020-02-29 17:04:49
Najgorsze jest w tym wszystkim to ,że chronią te szpitale ,przynajmniej w Szczecinie na Arkonskiej ,ludzie chorzy ,niepełnosprawni !! To jest dopiero chore !! Mają obowiązek pomagać chorym i gdy są na powietrzu ,muszą tych chorych sprowadzić z powrotem do szpitala . Są tacy co ,,uciekają ,,że szpitala ,na SOR siedzą sobie pielęgniarki czy pielęgniarze,s nuepelnosprEna ochrona wykonuje za nich pracę. Szpital bardzo dobrze się ,że zatrudnia niepełnosprawnych z różnymi schorzeniami ,ludzie się niektórzy zwalniają albo ich zwalniają ,bo czegoś nie dopilnowali ,ale jak może chorycLowirk dobrze myśleć ,gdyż jest na prochach gdyż jest chory !! Jak sama nazwa rencista !!
XYZ
2020-02-29 11:56:28
Czy informacje o rzekomym braku koronawirusa w Polsce, gdzie występuje on już w państwach ościennych, nie jest czasem związana z ćwiczeniami Defender Europe 20 i obawą, że amerykanie odmówiliby przyjazdu ?
narracja opozycji
2020-02-29 11:30:55
Panie ministrze,panie ministrze kiedy w końcu pojawi się ten koronowirus ??? Przecież ''życie Polaków i Polek jest najważniejsze''
Wq
2020-02-29 10:32:16
Czy rząd PiS ujawni wreszcie faktyczną liczbę osób zarażonych koronawirusem w Polsce, czy dalej będą udawać że zarażeń nie ma

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA