czwartek, 01 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > Drzewka pamięci i szczecińskie zaduszki

Drzewka pamięci i szczecińskie zaduszki

Drzewka pamięci i szczecińskie zaduszki
Data publikacji: 2015-10-29 09:44
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:44
Wywietleń: 1718 34220

Pamięć o tych, co odeszli. Po latach aktywności twórczej i społecznej poświęconej naszemu miastu. Których mogiły są rozsiane po różnych punktach Polski i Europy. Pamięć o postaciach dla przeszłości Szczecina ważnych chce zachować Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość: organizując „Szczecińskie Zaduszki”.

Odbędą się już w poniedziałek (2 listopada), a rozpoczną o godz. 12 w Kaplicy Głównej Cmentarza Centralnego.  Po tym spotkaniu zostaną posadzone „Drzewka pamięci”.

- Chodzi o uchronienie w świadomości społecznej pamięci o postaciach ważnych dla powojennego Szczecina: artystach, naukowcach, duchownych, społecznikach, których groby znajdują się poza szczecińskimi cmentarzami – mówi Andrzej Łazowski, prezes Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość i współtwórca wydarzenia. - „Drzewka pamięci” są ich symbolicznymi grobami i dlatego sadzone na Cmentarzu Centralnym to dęby, wieczne symbole nieśmiertelności. Upamiętnienie zmarłego poprzez szlachetne i długowieczne drzewo, a nie pomnik czy płytę, harmonizuje z charakterem szczecińskiej nekropolii, która jest ogromnym ogrodem. Sadzenie dębów w różnych odmianach wzbogaca jego cenną i różnorodną szatę graficzną.

Do tej pory w pejzaż największego ze szczecińskich cmentarzy wtopiły się 23 „Drzewka pamięci”. Kolejne trzy zostaną posadzone już w poniedziałek. Będą poświęcone Tadeuszowi Bursztynowiczowi (1920–1985) - reżyserowi i menadżerowi teatralnemu (spoczywa na warszawskich Starych Powązkach), dr. Jerzemu Giergielewiczowi (1925-2012) - neurologowi, fotografikowi i krajoznawcy, więźniowi obozów koncentracyjnych (pochowany na cmentarzu w Drzonkowie k. Zielonej Góry), a także prof. dr. hab. Kazimierzowi Stojałowskiemu (1903-1995) - lekarzowi patomorfologowi (spoczywa w grobowcu rodzinnym Gembarskich (rodzina matki) i Stojałowskich w wielkopolskim Ryczywole).

- Każdy z tych życiorysów jest niezwykły i ważny dla Szczecina. Każda z osób warta trwania w naszej serdecznej pamięci i rozumiejących sercach – przekonuje Andrzej Łazowski.

Na finał wydarzenia – „Wieczór zaduszkowy” jaki odbędzie się w Klubie 13 Muz (pl. Żołnierza Polskiego). Początek – godz. 18. ©℗

(an)

Fot. Dariusz GORAJSKI

Komentarze

[*]
Pamięć o zmarłych jest świadectwem człowieczeństwa.
2015-10-29 10:56:36

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie