wtorek, 21 maja 2019.
Strona główna > Wiadomości > Drzewa (smutno) mówią

Drzewa (smutno) mówią [GALERIA]

Drzewa (smutno) mówią
Data publikacji: 2019-02-20 12:58
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 01:09
Wywietleń: 1757 376454

Na pniach białe krzyże, a pod nimi kartki, układające się m.in. w napis: „Tu był mój dom przez 100 lat… Żyłem tu dla Ciebie… Wyrok na mnie już zapadł… Latem już mnie tu nie będzie.. Nie chcę umierać". Tak symbolicznie i spontanicznie mieszkańcy części Pogodna oraz Łękna żegnają blisko 950 drzew, w tym niemal 100 pomnikowych, które do końca lutego zostaną wycięte. Bo kolidują z budową Węzła Łękno w Szczecinie.

Na pniach wielu drzew w al. Wojska Polskiego - od ul. Wincentego Pola po Zaleskiego - już w weekend pojawiły białe krzyże. Teraz uzupełniają je kartki - symboliczne nekrologi - z przesłaniem: „Żegnaj zielony przyjacielu".

- Wiem, że nie ma szansy na ocalenie tych drzew. Wyrok na nie zapadł lata temu. Jednak… Trzeba budzić społeczną świadomość na temat tego, jak wiele tracimy my ludzie na niszczeniu zieleni. Jak bardzo zmieni się pejzaż tej części miasta wraz z utratą tych wszystkich drzew - mówi Wojciech Bryłka, który wraz ze społecznikami Fundacji SAPIENS - Szczecińskiej Aktywnej Przestrzeni Inicjatyw Ekologicznych oraz Stowarzyszenia „Pamiętajmy o ogrodach" walczył o ocalenie, a przynajmniej o ograniczenie skali ingerencji w zieleń już na etapie planowania inwestycji pn. Obwodnica Śródmieścia Szczecina - etap VI - budowa ulicy od Niemierzyńskiej do Wojska Polskiego z budową węzła „Łękno" wraz z niezbędnym odcinkiem do ul. Mickiewicza. - Chcieliśmy, aby do społecznej świadomości tym razem przemówiły drzewa.©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 21 lutego 2019 r.

Arleta Nalewajko

Fot. Mirosław Winconek, Wojciech Bryłka, Izabela Walewic

Drzewa (smutno) mówią Drzewa (smutno) mówią Drzewa (smutno) mówią Drzewa (smutno) mówią Drzewa (smutno) mówią Drzewa (smutno) mówią Drzewa (smutno) mówią Drzewa (smutno) mówią Drzewa (smutno) mówią Drzewa (smutno) mówią Drzewa (smutno) mówią Drzewa (smutno) mówią Drzewa (smutno) mówią Drzewa (smutno) mówią Drzewa (smutno) mówią

Komentarze

hexe
uduście się przez smog, jak wszędzie chcecie tłuste tyłki wozić samochodami! Mi żal każdego drzewa. Jedyne co piękne w Szczecinie, to Niemcy zrobili!
2019-02-22 11:42:40
hexe
Zdychajcie przez smog w męczarniach , jak chcecie tłuste tyłki wszędzie wozić samochodami. Mi żal każdego drzewa!
2019-02-22 11:40:43
Iza W.
Komentarze "witaj głupoto" i "to po prostu jest konieczne" świadczą o niezrozumieniu przedstawionej sprawy. Są też nieścisłości w artykule. Protest w sprawie wycięcia szpaleru drzew, części 800-metrowej alei dębów, fachowo formowanych w latach 20-tych (przez np. wycięcie przewodnika), bierze się stąd, że tego typu aleje pomnikowe jak ta stuletnich dębów czerwonych w Alei Wojska między Wincentego Pola a Zaleskiego, czy pobliska platanów hiszpańskich wzdłuż ul. Krasickiego, są w Europie wpisywane do rejestrów dziedzictwa, a w żaden sposób nie chronione w Szczecinie. Szczecin nie zna i nie ceni otrzymanego dziedzictwa. To nie są przeciętne drzewa lecz pomnikowy zespół, w tworzenie którego poprzednie pokolenie włożyło wiedzę, umiejętność i pracę nieznane obecnej praktyce. Drzew utraconych w tym zespole nie da się zrekompensować nasadzeniem klonów zwyczajnych czy jarzębin w dowolnym osiedlu. Może zabrakło tu zdjęć obrazujących kompleksowość i pomnikowość szpaleru, i informacji, że jest częścią niezwykłego zespołu. Sedno zaś sprawy polega na tym, że szpaler drzew do Zaleskiego wcale nie musi być wycięty dla realizacji skrzyżowania. Nie powinno się przydawać dodatkowego metrowego paska gruntu przy trawniku torów tramwajowych za cenę wycinki stuletnich drzew- no ale to powinien podpowiedzieć Szczecin gdańskim projektantom. Zaś 5 czy 6 drzew z samego wiaduktu należałoby specjalistycznie przesadzić w luki istniejące w przebiegu całej alei. I nie, nie jestem ekologiem lecz inżynierem.
2019-02-21 18:59:35
Drzewa to
większe kwiaty, czy bardzo duża trawa... zostały tam posadzone ręką człowieka i ręką człowieka będą ścięte - w innym miejscu ten sam człowiek posadzi inne drzewa które będą rosły dopóki nie zostaną ścięte - tak to wygląda - jeśli ktoś nie akceptuje takiej kolei rzeczy jest zwyczajnie niedojrzały.
2019-02-21 11:26:30
a
Szczecin już dawno stracił miano najbardziej zielonego miasta w Polsce. Jeżeli ktoś tak uważa to jest w błędzie.
2019-02-21 09:14:16
Nazwa
Posadzą cztery nowe (właściwie to dlaczego 4 a nie jedno? - nie wie nikt), a nie wystarczy zasadzić. Trzeba jeszcze o nie dbać - pielęgnować i podlewać. Ale kto by się tym przejmował.
2019-02-21 08:22:14
Olek
No bez przesady z tą ochroną.To po prostu jest konieczne. W Szczecinie jest dziwne podejście do tych spraw wycinki. Drzewa rosną w centrum nie symetryczne i o różnych wysokościach co psuje estetykę miasta.Mamy najwięcej zieleni ze wszystkich miast w Polsce. Porządek w tym temacie jest konieczny bo jak cię widzą tak cię piszą.
2019-02-20 21:34:51
Na miejsce jednego ściętego drzewa
pojawi się kilka nowych - to jest cykl życia.
2019-02-20 20:09:00
Viola
Gonić ekoterrorystów gdzie pieprz rośnie.
2019-02-20 19:07:41
e-kolog
Oczywiście te kartki to z gnojowicy wyprodukowane a nie z drzew , ironia ....
2019-02-20 18:51:06
gregor102
Ludzie, to zdaje się "nie mają co robić"... na każde z tych wyciętych drzew, zostanie posadzonych 4 nowe!!! Tak stanowi prawo!! Co z tego, że decyzje zapadły dawno temu, kiedy w Polsce rządziła koalicja PO-PSL...?? To lepiej bo ONI je podjęli..? Czyli jeśli zapadły by teraz, podjęte przez rząd PiS, to były by gorsze..?
2019-02-20 18:26:43
Cytadela
Powiem krótko po staropolsku - Wyp***ać ekoświry.
2019-02-20 16:09:59
???
To się nie dzieje...
2019-02-20 15:50:50
gh
A papier na te kartki to z nie z celulozy (czyli głównego składnika drewna)? A plastikowe koszulki to już pełne poszanowanie "ekologicznych zasad". Jak zwykle przy takich akcjach pojawia się pojęcie "drzewo pomnikowe". Pomnikiem przyrody zostaje drzewo uznane za takowe przez uchwałę rady gminy (miasta), a drzewo pomnikowe to tylko slogan powtarzany przez ekologian. Drzewo żyje, potem jest ścinane lub upada samo. Istotne jest raczej odpowiednie zaplanowanie nowych nasadzeń. I jeszcze informacja, że młode drzewa bardziej absorbują CO2 i zanieczyszczenia niż stare.
2019-02-20 15:37:11
Miki
A kiedy już będziecie umierać na raka płuc (bo smog i zero drzew) być może dotrze do was malutki gram.świadomości co dla ludzi oznaczają drzewa. Ale do tego potrzeba innej wrażliwości. Do zobaczenia w pięknym, nowym świecie betonu i tysięcy samochodow w centrum miasta.
2019-02-20 15:25:46
leśnik
>Żegnaj przyjacielu!" - witaj głupoto pseudo-ekologów, którzy ramię w ramię z "kolegami" zawsze są "za a nawet przeciw", i w roli "pożytecznych idiotów", a może nawet agentów byłych ZSRR i RFN ślą skargi do Brukseli na pielęgnacyjne wycinki w Puszczy Białowieskiej, na strzelanie do chorych dzików, na przekop Mierzei Wiślanej, itp... Tęsknią za tym, "aby było tak jak było"...
2019-02-20 14:29:47
@&@
Tych, którzy piszą te banialuki należy kastrować aby zaraza nie przenosiła się dalej.
2019-02-20 14:07:33
Precyzja
Nie, "kartki, układające się m.in. w napis", tylko kartki z napisami, bo to różnica. Z tekstu wynika, jakby na każdej kartce było jedno słowo lub litera, które układają się w napis z sąsiednimi drzewami, a tak nie jest.
2019-02-20 14:05:28

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Dzień Europy – balony poleciały w niebo
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Markowi Osajdzie

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie