poniedziałek, 22 lipca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Dostaną 8,5 tys. zł na własne inicjatywy

Dostaną 8,5 tys. zł na własne inicjatywy

Dostaną 8,5 tys. zł na własne inicjatywy
Data publikacji: 2019-03-21 14:18
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:35
Wywietleń: 814 381781

Młodzież sama będzie decydować, na co przeznaczyć przyznane jej pieniądze. W Szczecinie powstał Młodzieżowy Budżet Obywatelski. Na pierwszą edycję miasto przeznaczyło 323 tys. zł.

- Każda z 38 szkół ponadgimnazjalnych Szczecina otrzyma 8,5 tysiąca złotych. Środki te zostaną przyznane na różne zadania, które mam nadzieję, będą służyły społeczności szkoły. Liczę, że idea zaangażowania się w społeczne inicjatywy młodzieży z czasem przełoży się także na zaangażowanie w sprawy społeczne naszego miasta - powiedział Piotr Krzystek, prezydent Miasta Szczecin podczas inauguracji Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2.

Młodzieżowa Rada Miasta obserwując coroczne głosowanie mieszkańców nad Szczecińskim Budżetem Obywatelskim, wyszła z propozycją utworzenia podobnej inicjatywy dla młodzieży. W SBO mieszkańcy głosują na, ich zdaniem, najpilniejsze inwestycje i projekty, które mają sprawić, że w mieście będzie żyło im się lepiej. Teraz będą współistniały równolegle dwa budżety obywatelskie: SBO i MBO.

- Analizując zaangażowanie w sprawy społeczne mieszkańców Szczecina, zauważyliśmy, że rośnie grupa aktywnych młodych ludzi. Udział młodych ludzi do 24 roku życia w Budżecie Obywatelskim w 2017 roku wynosił 4 procent, a w 2018 roku już 7 procent - mówiła Magdalena Błaszczyk, dyrektor Biura Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta Szczecin, koordynator SBO i MBO. - Z wiekiem rośnie zainteresowanie młodzieży budżetem obywatelskim, w grupie 13-16 lat jest to 5 proc., a wśród 16-19 już 11 proc.

Dyrektor dodała, że przeprowadzono badanie, skąd młodzież czerpie wiedzę o budżecie obywatelskim. Wśród badanych 40 proc. odpowiedziało, że od rodziny i znajomych, 32 proc. - ze szkoły i 31 proc. - z Internetu.

 - To pokazuje, jak ważna jest szkoła. To tu młodzież nawiązuje kontakty społeczne, by budować swoją aktywność społeczną i budować otoczenie. Ważne jest, by młodzi ludzie rozwijali umiejętności współpracy,  wspólnie tworzyli wnioski i projekty - podkreśliła Magdalena Błaszczyk.

Szymon Detko, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta, przyznał, że Szczecin tworząc MBO udowodnił, że jest miastem otwartym i słucha swoich mieszkańców. Otrzymane środki szkoły będą mogły przeznaczyć na inwestycje twarde (6,5 tys. zł), m.in. doposażenie pracowni, jak zakup ławek, stołu do ping-ponga itp. oraz działalności miękkie (2 tys. z) jak organizacja szkoleń, konferencji. - Jednym z głównych celów jest praca w grupie, dlatego minimum trzy osoby będą pracować przy projekcie - dodał przewodniczący MRM.

Maciej Skowroński z MRM zachęcił młodzież do składania własnych wniosków przedstawiających warte realizacji inicjatywy. Należy to zrobić od 1 do 17 kwietnia. Następnie kapituła będzie je weryfikowała, aby mogły zostać zrealizowane w przyszłym roku szkolnym.©℗

Tekst i fot. Elżbieta KUBERA

Na zdjęciu: Inauguracja Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego, od lewej: Szymon Detko, przewodniczący MRM, Maciej Skowroński z MRM, Magdalena Błaszczyk, dyrektor Biura Dialogu Obywatelskiego UM, prezydent Piotr Krzystek

Komentarze

Oszustwo
"Każda z 38 szkół ponadgimnazjalnych Szczecina otrzyma 8,5 tysiąca złotych." Jest to nieprawda. Nie każda szkoła otrzyma te środki. Szkoły prywatne są wykluczone. kiedyś podobna dyskryminacja dotyczyła stypendiów i nagród. Po szeregu wyroków sądów nauczono się nie dyskryminować bezprawnie szkół prywatnych. Jak widać nie w Szczecinie.
2019-03-21 14:40:59

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

kondolencje

Janusz Lamenta

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie