Niedziela 22 maja 2022r. 
REKLAMA

Dostaną 8,5 tys. zł na własne inicjatywy

Data publikacji: 2019-03-21 14:18
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:35
Dostaną 8,5 tys. zł na własne inicjatywy
 

Młodzież sama będzie decydować, na co przeznaczyć przyznane jej pieniądze. W Szczecinie powstał Młodzieżowy Budżet Obywatelski. Na pierwszą edycję miasto przeznaczyło 323 tys. zł.

- Każda z 38 szkół ponadgimnazjalnych Szczecina otrzyma 8,5 tysiąca złotych. Środki te zostaną przyznane na różne zadania, które mam nadzieję, będą służyły społeczności szkoły. Liczę, że idea zaangażowania się w społeczne inicjatywy młodzieży z czasem przełoży się także na zaangażowanie w sprawy społeczne naszego miasta - powiedział Piotr Krzystek, prezydent Miasta Szczecin podczas inauguracji Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2.

Młodzieżowa Rada Miasta obserwując coroczne głosowanie mieszkańców nad Szczecińskim Budżetem Obywatelskim, wyszła z propozycją utworzenia podobnej inicjatywy dla młodzieży. W SBO mieszkańcy głosują na, ich zdaniem, najpilniejsze inwestycje i projekty, które mają sprawić, że w mieście będzie żyło im się lepiej. Teraz będą współistniały równolegle dwa budżety obywatelskie: SBO i MBO.

- Analizując zaangażowanie w sprawy społeczne mieszkańców Szczecina, zauważyliśmy, że rośnie grupa aktywnych młodych ludzi. Udział młodych ludzi do 24 roku życia w Budżecie Obywatelskim w 2017 roku wynosił 4 procent, a w 2018 roku już 7 procent - mówiła Magdalena Błaszczyk, dyrektor Biura Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta Szczecin, koordynator SBO i MBO. - Z wiekiem rośnie zainteresowanie młodzieży budżetem obywatelskim, w grupie 13-16 lat jest to 5 proc., a wśród 16-19 już 11 proc.

Dyrektor dodała, że przeprowadzono badanie, skąd młodzież czerpie wiedzę o budżecie obywatelskim. Wśród badanych 40 proc. odpowiedziało, że od rodziny i znajomych, 32 proc. - ze szkoły i 31 proc. - z Internetu.

 - To pokazuje, jak ważna jest szkoła. To tu młodzież nawiązuje kontakty społeczne, by budować swoją aktywność społeczną i budować otoczenie. Ważne jest, by młodzi ludzie rozwijali umiejętności współpracy,  wspólnie tworzyli wnioski i projekty - podkreśliła Magdalena Błaszczyk.

Szymon Detko, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta, przyznał, że Szczecin tworząc MBO udowodnił, że jest miastem otwartym i słucha swoich mieszkańców. Otrzymane środki szkoły będą mogły przeznaczyć na inwestycje twarde (6,5 tys. zł), m.in. doposażenie pracowni, jak zakup ławek, stołu do ping-ponga itp. oraz działalności miękkie (2 tys. z) jak organizacja szkoleń, konferencji. - Jednym z głównych celów jest praca w grupie, dlatego minimum trzy osoby będą pracować przy projekcie - dodał przewodniczący MRM.

Maciej Skowroński z MRM zachęcił młodzież do składania własnych wniosków przedstawiających warte realizacji inicjatywy. Należy to zrobić od 1 do 17 kwietnia. Następnie kapituła będzie je weryfikowała, aby mogły zostać zrealizowane w przyszłym roku szkolnym.©℗

Tekst i fot. Elżbieta KUBERA

Na zdjęciu: Inauguracja Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego, od lewej: Szymon Detko, przewodniczący MRM, Maciej Skowroński z MRM, Magdalena Błaszczyk, dyrektor Biura Dialogu Obywatelskiego UM, prezydent Piotr Krzystek

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Oszustwo
2019-03-21 14:40:59
"Każda z 38 szkół ponadgimnazjalnych Szczecina otrzyma 8,5 tysiąca złotych." Jest to nieprawda. Nie każda szkoła otrzyma te środki. Szkoły prywatne są wykluczone. kiedyś podobna dyskryminacja dotyczyła stypendiów i nagród. Po szeregu wyroków sądów nauczono się nie dyskryminować bezprawnie szkół prywatnych. Jak widać nie w Szczecinie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA