Sobota, 23 września 2023 r. 
13 szczecin
REKLAMA

Domek dopełni dzieła

Data publikacji: 01 lutego 2016 r. 19:34
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:42
Domek dopełni dzieła
 

Przy przebudowanej i oddanej do użytku w minionym roku zajezdni Pogodno ponownie pojawiły się ekipy budowlane. Tym razem jednak nie chodzi o poprawki w pachnącej jeszcze nowością bazie, ale o roboty związane z odrestaurowaniem i adaptacją drugiego z parterowych domków od frontu kompleksu, będącego częścią starej, jeszcze przedwojennej jej zabudowy wzdłuż al. Wojska Polskiego.

Charakterystyczny z elewacją frontową niemal bliźniaczo podobną do drugiego większego, ceglany budynek, którego przebudowa właśnie się rozpoczęła, to ostatni element – niejako dopełnienie zakończonej nieco wcześniej inwestycji, która polegała na generalnym remoncie i częściowej rozbudowie leciwej, bo 80-letniej już tramwajowej bazy wraz z unowocześnieniem i komputeryzacją jej technicznego zaplecza.

- Pomieszczenia będą zupełnie nowe i zaadaptowane do obecnych standardów i potrzeb bazy. Zaprojektowaliśmy wykonanie zupełnie czegoś kompletnie odmiennego niż było dotąd wewnątrz, pozostawiając oczywiście stare, historyczne opakowanie, które przejdzie również renowację – wyjaśnia Grzegorz Stasiński, kierownik zajezdni Pogodno. – Jesteśmy teraz na etapie wyburzeń w środku.

Renowacji i zabiegom konserwatorskim poddane zostaną mury wyłożone cegłą, tak samo jak w odrestaurowanych już wcześNiej budce nastawniczego i w budynku administracyjnym, gdzie znajdują się nowy punkt dyspozytorski z centrum zarządzania zajezdnią wraz z serwerownią oraz zaplecze socjalne dla motorniczych. Budynek zyska nowy dach, izolacje.

Spółka Tramwaje Szczecińskie zleciła w przetargu przebudowę domku krakowskiej spółce ZUE, tej samej, która była generalnym wykonawcą przebudowy i modernizacji całego kompleksu. Powinien być gotowy i oddany do użytku z końcem tego roku. Jak informuje Krystyna Gawrońska, zastępca dyrektora ds. inwestycji, koszt odrestaurowania i przystosowania jego wnętrz do potrzeb związanych z poszerzeniem zaplecza ma się zamknąć w kwocie 984 tys. zł brutto. ©℗

Tekst i fot.: Mirosław WINCONEK

Na zdj.: Rozpoczęły się prace renowacyjne i przebudowa wewnątrz parterowego domku frontowego przy zajezdni Pogodno, do którego podczas modernizacji bazy przeniesona była tymczasowo część biur administracji. Prace dla TS wykonuje ZUE S.A. z Krakowa. Budynek ma być gotowy o użytku z końcem 2016 roku.

 

 

 

 

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Koval
2016-02-01 23:36:29
Pamiętam,jak w latach '80 w okolicach tego domku parkował Citroen Ami, żółty. To było auto!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA