piątek, 15 listopada 2019.
Strona główna > Wiadomości > Rzecznik Praw Obywatelskich ma obawy. Renta za mieszkanie?

Rzecznik Praw Obywatelskich ma obawy. Renta za mieszkanie?

Rzecznik Praw Obywatelskich ma obawy. Renta za mieszkanie?
Data publikacji: 2018-12-10 16:56
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:27
Wywietleń: 1423 366034

Wiele starszych samotnych osób, które z trudem wiążą koniec z końcem, zastanawia się, oglądając reklamy telewizyjne, czy skorzystać z okazji i otrzymywać regularnie dodatkowe świadczenie za oddanie swojego mieszkania.

Jest to tzw. renta dożywotnia przeznaczona dla osób, które ukończyły 60-65 lat i są właścicielami nieruchomości: domu lub mieszkania. W ramach umowy zawieranej z firmą beneficjent otrzymuje dożywotnie świadczenie w zamian za prawo do dysponowania przez fundusz czy inną spółkę nieruchomością po jego śmierci.

Sprawdziliśmy, jak to wygląda w jednej z firm, która od 10 lat prowadzi taką działalność. Okazuje się, że nie ocenia ona stanu zdrowia swoich klientów, zatem nie ma to wpływu na wysokość proponowanego świadczenia. Parające się tym firmy nie ryzykują zatem zbyt wiele, gdyż umowy dotyczą osób starszych (im starsze, tym większa renta), które być może pożyją niezbyt długo i wtedy firmy oferujące rentę zarobią sporo, przejmując mieszkania warte niekiedy po kilkaset tysięcy zł.

Osoby zawierające umowę podpisują akt notarialny z firmą, która będzie im płaciła świadczenia rentowe, ale zerwanie jej skutkuje zwrotem otrzymanych pieniędzy z odsetkami. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 10 grudnia 2018 r.

Mirosław KWIATKOWSKI

Fot. Ryszard PAKIESER

Komentarze

do poniższego
Afery to się na całego zaczeły dopiero po 25.10.2015 r. afera GetBack, afera radomska, afera KNF i teraz afera SKOK Wołomin
2018-12-11 14:35:42
Odp. do... aliss
A juz "po-za-PO-mi-na-las" ze do dnia 25.10.2015 roku byl "tunkster"... gdzie Afera...Affere... PO-ganiala...!! Gdzie obecnie o Komisyjnym braku owczesnych VAT-ow czy VAT-y juz nie ws-PO-mne !!
2018-12-11 12:31:59
aliss
Trzeba uważać bo premierem Polski jest bankster
2018-12-11 07:58:37
do zero
wyjątkową kanalią to jesteś ty antypolaku
2018-12-11 07:52:00
Lepiej sprzedac Samemu...
Przy ewentualnej malej Pomocy Adwokata lub Maklera... Dom czy Mieszkanie by zarobic Duzo, Duzo Wiecej i Kupic np. mniejsze mieszkanie i Zyc z reszty co pozostanie Duzo, Duzo Lepiej i Wygodniej... niz to ich "Kombinatorskie" w Bambuko lecace - male swiadczenie rentowe !!!
2018-12-11 00:52:19
@Abc - @ zero
przejrzałem ofertę jednej takiej firmy, owszem w mieszkaniu niby możesz mieszkać dożywotnio, ale renta nie jest wypłacana dożywotnio, tylko na określony czas , a jak by się trafiło że będę żył dłużej? Poza tym jeżeli pomnożymy wysokość (300-400zł) niby tęj renty przez ilość miesięcy jej wypłacalności, to się okazuje że wypłacający wypłacił około 1/3 wartości mieszkania. Jeżeli mieszkanie jest dużo warte, to uważam że korzystniej będzie je sprzedać, kupić mniejsze czyli tańsze,pozostałą kwotę ulokować jako lokatę w banku i korzystać z odsetek.
2018-12-11 00:12:32
@zero
Człowieku, choć trochę pomyśl zanim kogoś obrzucisz inwektywami. Jak wynika z artykułu, RPO nie chce krzywdy starszych ludzi przy oddawaniu mieszkań za rentę. Starsi ludzie są 'łatwym łupem' dla różnych firm i instytucji (nawet tych 'zaufania publicznego') żerujących (jak hieny czy sępy) na ich bezradności i naiwności.
2018-12-10 18:38:03
Nazwa
To jest oferta dla starszych osób, które mają mieszkanie, a nie mają rodziny, która o nich dba. Są różne firmy i banki, które zawierają takie umowy. Trzeba się po prostu zorientować. I uważać na oszustów. Mieszkania się ze sobą do grobu nie weźmie, a można będzie godnie żyć. I o tym mniej więcej jest tekst.
2018-12-10 18:20:52
zero
to jest wyjatkowa kanalia a nie rzecznik
2018-12-10 17:50:35
Abc
No dobrze, a jeśli ktoś nie ma dzieci, bądź ich dzieci pracują za 2800 z czego 1000 państwo zabiera im za pośrednictwem pracodawcy, a kolejne 600-800 w postaci podatków, akcyz i ceł, to jak ci ludzie mają przetrwać? Oczywiście, mogą sprzedać droższe mieszkanie i kupić tańsze. Mogą też je zastawić za ową rentę. Jeśli taka osoba potrafi liczyć, to dużo nie straci. W końcu po śmierci i tak opuści mieszkanie. Pytanie tylko, czy taki interes jest korzystny finansowo dla obu stron. Jeśli nie, to warto, by choćby "Kurier" przy pomocy samorządowców i biur poselskich , pomógł takim osobom w zawieraniu możliwie najkorzystniejszych umów. Tak, aby ci ludzie nie stawali się ofiarami. Jednak pamiętajmy, iż chcącemu nie dzieje się krzywda.
2018-12-10 17:49:17