Jeśli straciłeś pracę w wyniku koronawirusa po 15 marca, możesz złożyć wniosek o dodatek solidarnościowy, jednak musisz się pospieszyć, bo świadczenie to przysługuje tylko na trzy miesiące, a termin składania wniosków upływa 31 sierpnia. Do tej pory ZUS wypłacił już 185 tysięcy takich świadczeń na kwotę niemal 246 milionów złotych.
Z dodatku w wysokości 1,4 tyś złotych mogą skorzystać osoby, które po 15 marca 2020 r., w następstwie COVID-19, straciły pracę lub ich umowa wygasła, dodatek nie przysługuje wówczas, gdy umowa została rozwiązana na zasadzie porozumienia stron lub pracownik dopuścił się naruszenia przepisów prawa pracy i został zwolniony dyscyplinarnie. Dodatek solidarnościowy przysługuje od 1 czerwca, maksymalnie przez 3 miesiące, czyli do 31 sierpnia 2020 r. Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres w 2020 roku co najmniej przez 60 dni.
Świadczenie przysługuje również bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. W takiej sytuacji urząd pracy zawiesi dotychczas wypłacany zasiłek dla bezrobotnych lub stypendium wypłacane na szkolenia oraz podnoszenie kwalifikacji.
Wypłatę świadczenia umożliwiła ustawa, która weszła w życie 21 czerwca w ramach działań antykryzysowych - to inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy. Wniosek można złożyć wyłącznie elektronicznie przez portal Platforma Usług Elektronicznych ZUS. Dokument musi być podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym, profilem zaufanym, podpisem osobistym (e-dowód) lub profilem PUE.
(kel)
Fot. Anna Gniazdowska