Piątek, 23 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Dobry olej przerabiali na posmażalniczy, żeby wyłudzić VAT [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 04 grudnia 2023 r. 11:27
Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia 2023 r. 14:58
Dobry olej przerabiali na posmażalniczy, żeby wyłudzić VAT
Fot. KAS  

Członkowie grupy przestępczej specjalnie tak preparowali dobrej jakości surowiec, żeby uzyskać z niego odpad - olej posmażalniczy. Ten szkodliwy dla środowiska naturalnego proceder umożliwiał im wyłudzanie zwrotu podatku VAT.

Funkcjonariusze i pracownicy Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie wraz z innymi służbami przeprowadzili czynności procesowe w wytwórni oleju posmażalniczego w Łódzkiem i u producenta biokomponentów we Wrocławiu. Wraz z innymi skontrolowanymi podmiotami produkowały one odpad (olej posmażalniczy), który następnie był wykorzystywany do produkcji surowców do paliw. W legalnym obrocie ponowne użycie zebranego odpadu ma obniżyć emisję dwutlenku węgla. W podmiotach objętych śledztwem olej posmażalniczy nie powstawał jednak jako produkt uboczny przetwarzania lub wytwarzania artykułów spożywczych, lecz był preparowany w specjalnych fabrykach. Ogrzewano w nich oleje roślinne i zwierzęce, m.in. w specjalnych piecach na olej opałowy i uzyskiwano odpad, który miał służyć do dalszej produkcji.

- Działalność wytwórni takiego odpadu – oleju naruszała zasady uczciwej konkurencji na rynku paliw oraz miała negatywny wpływ na środowisko naturalne, ze względu na wysoką emisję dwutlenku węgla do atmosfery - wyjaśnia Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie.

Wszczęte na podstawie zawiadomienia naczelnika ZUCS w Szczecinie śledztwo dotyczy m.in. wyłudzeń podatku od towarów i usług, fałszowania dokumentacji i prania pieniędzy przez zorganizowaną grupę przestępczą w obrocie olejami roślinnymi, olejem posmażalniczym oraz biokomponentami. Policjanci  zatrzymali w nim 15 osób, którym postawiono zarzuty. Wszyscy zostali tymczasowo aresztowani.  
 
- Podmioty uczestniczące w tym nielegalnym procederze sfałszowały faktury na sprzedaż towaru o wartości ponad 117 mln zł. Zabezpieczyliśmy majątek spółek o wartości 14,5 mln zł, z czego 6,8 mln zł na rachunkach bankowych. Szacowana wartość uszczupleń w VAT to co najmniej 27 mln zł - wylicza Małgorzata Brzoza.

(k)

Film: KAS

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

….
2023-12-21 14:57:08
Mordę w komentarzach otwierają Ci, co nie mają zielonego pojęcia o niczym, tylko klapki na oczach, przykryte pisem! Łatwo jest oceniać ludzi z artykułu, który pisze sobie PiS, tak jakby pisał bajkę! Sytuacja za rządów pisku, proponuję patrzeć na daty artykułu!
obserwator
2023-12-05 20:42:18
Mam nadzieję ,że PIS zostanie u wldzy. Jeszcze tydzień i cos wymyślą aby zablokować Tuska. Na pewno maja jakis plan. Dziekuję im za to ,ze dbają o Polskę i prawdziwych Polaków,.
@Mafia
2023-12-04 19:05:41
Może przestrzelili z formowaniem rządu? Nie spodziewali się że zgodzą na drugi krok konstytucyjny i dlatego poszli do przodu. To tylko falstart, podobnie jak z wiatrakami. Nie mogą się doczekać odpalenia na całego nowego europejskiego i demokratycznego porządku
@Zdziwiony
2023-12-04 18:31:47
Niezwykłe że jesteś taki naiwny... Po pierwsze ktoś musiałby zapłacić za pracę kierowców i paliwo a cysterny wyemitowałyby masę CO2 po drugie urząd skarbowy kazałby płacić kary i zaległy podatek od wzbogacenia (taki proceder byłby traktowany jako przychód). Trzeba zlikwidować patrologiczne prawo które czyni ten irracjonalny proceder opłacalnym.
@Mafia
2023-12-04 17:34:30
Nie. To się działo w czasach PISu. Zresztą te czasy jeszcze się nie skończyły - rządzi PIS.
Normalny
2023-12-04 17:32:32
Ta historia pokazuje ile nas kosztuje hucpa pod nazwą eco czy bio. Opłaca się marnotrawić dobry surowiec, żeby pozyskać sławetne biokomponenty tak naprawdę nikomu niepotrzebne. Zgadza się tylko kasa w rękach hucpiarzy, a my coraz bardziej ubodzy.
Mafia
2023-12-04 13:45:56
Ledwo co były wybory, a już powraca to, co było przed PiSem?
Zdziwiony
2023-12-04 13:31:21
Co za głupota przerabiać dobry olej na przepracowany i jeszcze emitować CO2 i mieć dodatkowe koszty. Trzeba było z cysternami pojechać wzdłuż wybrzeża i pobrać olej przepracowany a smażalnikom dać po kosztach dobry olej. I jeszcze zrobić z tego ekologię
Patologia prawa
2023-12-04 12:34:45
To właśnie przykład patologicznego prawa gdy zmusza się ludzi do nienormalnych zachowań bo wiąże się to z zyskiem. Więcej eko...
I tak to pseudoeko
2023-12-04 12:12:22
fixum dyrdum sprzyja przestępczości. Wręcz kreuje nowe kompetencje złodziejskiego fachu. Podatnicy dołożyli do tego 27 mln, a dzielni agenci zajęli 21mln z czego większość w majątku wycenionym przez zainteresowanych do potrzeb pochwalenia się akcją. Ile z tego rzeczywiście wróci do budżetu to się dopiero okaże. Rzecznik Brzoza miała podobno łzy w oczach jak mówiła ile to CO2 zostało dodatkowo wyemitowane w związku z tą walką o klimat. O jo joj! To się porobiło,a wszyscy tak dobrze chcieli.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA