wtorek, 21 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Do remontu czy rozbiórki? Urząd nie informuje

Do remontu czy rozbiórki? Urząd nie informuje

Do remontu czy rozbiórki? Urząd nie informuje
Data publikacji: 2016-06-07 11:05
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:05
Wywietleń: 1342 138123

Zainteresowanie Czytelników remontami w budynkach komunalnych w Gryfinie jest spore. Szczególnie – najemców lokali w tych obiektach. Gryfinianie chcą wiedzieć więcej, poznać fakty. Tymczasem w magistracie trudno uzyskać odpowiedzi na podstawowe pytania.

Zebranie informacji potrzebnych do artykułu na temat remontów i inwestycji w budynkach komunalnych, przypomina drogę przez mękę. Na początku maja spotykam się z naczelnikiem wydziału BMP; wcześniej zostałam poproszona o przesłanie e-mailem pytań. Spotkanie przebiega w miłej atmosferze, ale nie otrzymuję konkretnych informacji, o które pisemnie prosiłam. Urzędnik obiecuje sprawdzić w dokumentach, niektóre z nich nawet od razu przegląda. Jednak w trakcie spotkania odbiera kilka pilnych telefonów, umawiamy się więc, że odpowiedzi otrzymam mailem. Po tygodniu otrzymuję… ogólniki, uniki, odpowiedzi nie na temat.

Oto kilka przykładów. Z informacji uzyskanych w GTBS wynikało, że po przeglądzie technicznym w 2013 r. do rozbiórki przeznaczono osiem budynków w gminie. Obiekty te nadal stoją i w niektórych nadal mieszkają ludzie. W magistracie dopytywałam więc, czy sytuacja taka nie stanowi zagrożenia zdrowia (życia) mieszkających tam osób i jakie są zalecenia nadzoru budowlanego w stosunku do tych budynków? W odpowiedzi otrzymuję informację, że „nie były to obiekty mieszkalne a gospodarcze”. Proszę o ponowną odpowiedź, ponieważ jest ona sprzeczna również z danymi „Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Gryfino na lata 2014-2018”. W dokumencie w punkcie „Rozbiórki” (s. 25) wskazano budynki mieszkalne przy ul. Garbarskiej 2 oraz przy ul. 1 Maja 8; oba obiekty są zamieszkiwane. Ponadto, w innym miejscu „Wieloletniego programu…” (s. 29-30), ujęto dla obiektu przy ul. 1 Maja 8 wykonanie wielu remontów, w tym wysokonakładowych.

Czy wyjaśnienie sprzecznych informacji zawartych w dokumencie, na podstawie którego tworzy się plany remontów, jest zbyt trudne? Nadal bowiem nie otrzymałam również odpowiedzi czy budynek przy ul. 1 Maja jest do rozbiórki, czy do remontu.

Wieloletnie zaniedbania są faktem, to głównie podkreślają mieszkańcy budynków komunalnych, z którymi rozmawiałam. Dodają przy tym, że – niestety – dziś również nic się nie robi, żeby powstrzymać proces niszczenia tych obiektów. Kiedy jeden z najemców zapoznał się z odpowiedzią przesłaną z magistratu, na chwilę zaniemówił, a później… omal nie udusił się ze śmiechu. Choć do śmiechu wcale mu nie było, bo budynek, w którym mieszka, od wielu lat nie był remontowany. Ocenił, że urzędniczy tekst mógłby zainteresować twórców kabaretowych skeczy.  ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim” i e-wydaniu 7 czerwca 2016 roku.

Tekst i fot. Maria Piznal

Komentarze

stołczyniak
Szkoda, że systematycznie wyburza się północny Szczecin czyli Golęcino, Gocław, Stołczyn, Skolwin itd. Kiedyś piękne dzielnice i ładne kamienice z ciekawymi elewacjami. Również piękny widok na Odrę i Jezioro Dąbskie. Dziś popadają w ruinę i są burzone. Miejsca po wyburzonych kamienicach najczęściej porasta busz nie do przebycia i drzewa samosiejki, które zasłaniają czasami piękne miejsca widokowe, a w przyszłości ze względu na prawo ciężkie do usunięcia. Szczecin traci duszę. Piękne kamienice znikają. Tym bardziej, że nowych lokali komunalnych nie przybywa.
2016-06-07 15:53:18

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie