Wtorek, 26 września 2023 r. 
19 szczecin
REKLAMA

Do remontu czy rozbiórki? Urząd nie informuje

Data publikacji: 07 czerwca 2016 r. 11:05
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:05
Do remontu czy rozbiórki? Urząd nie informuje
Zdewastowana klatka schodowa w kamienicy przy ul. 1 Maja 8 w Gryfinie  

Zainteresowanie Czytelników remontami w budynkach komunalnych w Gryfinie jest spore. Szczególnie – najemców lokali w tych obiektach. Gryfinianie chcą wiedzieć więcej, poznać fakty. Tymczasem w magistracie trudno uzyskać odpowiedzi na podstawowe pytania.

Zebranie informacji potrzebnych do artykułu na temat remontów i inwestycji w budynkach komunalnych, przypomina drogę przez mękę. Na początku maja spotykam się z naczelnikiem wydziału BMP; wcześniej zostałam poproszona o przesłanie e-mailem pytań. Spotkanie przebiega w miłej atmosferze, ale nie otrzymuję konkretnych informacji, o które pisemnie prosiłam. Urzędnik obiecuje sprawdzić w dokumentach, niektóre z nich nawet od razu przegląda. Jednak w trakcie spotkania odbiera kilka pilnych telefonów, umawiamy się więc, że odpowiedzi otrzymam mailem. Po tygodniu otrzymuję… ogólniki, uniki, odpowiedzi nie na temat.

Oto kilka przykładów. Z informacji uzyskanych w GTBS wynikało, że po przeglądzie technicznym w 2013 r. do rozbiórki przeznaczono osiem budynków w gminie. Obiekty te nadal stoją i w niektórych nadal mieszkają ludzie. W magistracie dopytywałam więc, czy sytuacja taka nie stanowi zagrożenia zdrowia (życia) mieszkających tam osób i jakie są zalecenia nadzoru budowlanego w stosunku do tych budynków? W odpowiedzi otrzymuję informację, że „nie były to obiekty mieszkalne a gospodarcze”. Proszę o ponowną odpowiedź, ponieważ jest ona sprzeczna również z danymi „Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Gryfino na lata 2014-2018”. W dokumencie w punkcie „Rozbiórki” (s. 25) wskazano budynki mieszkalne przy ul. Garbarskiej 2 oraz przy ul. 1 Maja 8; oba obiekty są zamieszkiwane. Ponadto, w innym miejscu „Wieloletniego programu…” (s. 29-30), ujęto dla obiektu przy ul. 1 Maja 8 wykonanie wielu remontów, w tym wysokonakładowych.

Czy wyjaśnienie sprzecznych informacji zawartych w dokumencie, na podstawie którego tworzy się plany remontów, jest zbyt trudne? Nadal bowiem nie otrzymałam również odpowiedzi czy budynek przy ul. 1 Maja jest do rozbiórki, czy do remontu.

Wieloletnie zaniedbania są faktem, to głównie podkreślają mieszkańcy budynków komunalnych, z którymi rozmawiałam. Dodają przy tym, że – niestety – dziś również nic się nie robi, żeby powstrzymać proces niszczenia tych obiektów. Kiedy jeden z najemców zapoznał się z odpowiedzią przesłaną z magistratu, na chwilę zaniemówił, a później… omal nie udusił się ze śmiechu. Choć do śmiechu wcale mu nie było, bo budynek, w którym mieszka, od wielu lat nie był remontowany. Ocenił, że urzędniczy tekst mógłby zainteresować twórców kabaretowych skeczy.  ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim” i e-wydaniu 7 czerwca 2016 roku.

Tekst i fot. Maria Piznal

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

stołczyniak
2016-06-07 15:53:18
Szkoda, że systematycznie wyburza się północny Szczecin czyli Golęcino, Gocław, Stołczyn, Skolwin itd. Kiedyś piękne dzielnice i ładne kamienice z ciekawymi elewacjami. Również piękny widok na Odrę i Jezioro Dąbskie. Dziś popadają w ruinę i są burzone. Miejsca po wyburzonych kamienicach najczęściej porasta busz nie do przebycia i drzewa samosiejki, które zasłaniają czasami piękne miejsca widokowe, a w przyszłości ze względu na prawo ciężkie do usunięcia. Szczecin traci duszę. Piękne kamienice znikają. Tym bardziej, że nowych lokali komunalnych nie przybywa.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA