Środa, 19 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Do NIK w sprawie spalarni

Data publikacji: 03 sierpnia 2016 r. 07:02
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:11
Do NIK w sprawie spalarni
Plac budowy spalarni Fot. Mirosław Winconek  

Szczeciński poseł Nowoczesnej Piotr Misiło złożył wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o sprawdzenie budowy jednej z najważniejszych lokalnych inwestycji - spalarni. Wyjaśnienia władz miasta w tej sprawie mu nie wystarczają. Zdaniem posła, to kolejna miejska inwestycja, której grozi nawet kilkusetdniowe opóźnienie.

Według posła Misiły spalarnia, to kolejna szczecińska realizacja, która ma kłopoty z wykonawcą. I jest niebezpieczeństwo, że może być opóźniona, nawet o kilkaset dni. Zdaniem parlamentarzysty, to wina braku właściwego nadzoru ze strony urzędników magistratu.

- Podobną inwestycję zrealizowano w Poznaniu. Umowę podpisano w 2013 roku, w 2014 rozpoczęto prace i zakończono je w styczniu tego roku. Koszt również podobny - 724 miliony złotych. Rozmawiałem z dyrektorem kontraktu poznańskiej spalarni. Okazało się, że ukończono ją przed terminem. Jak to jest, że w Szczecinie nie można tego zrobić? I jeszcze trzeba dopłacać? Szczecińskie inwestycje ostatnich lat były opóźnione średnio o kilkaset dni. Rekordzistki - o ponad 1300 i ponad 500 dni - wyliczał Misiło.

- We wniosku do NIK stawiamy kilka podstawowych pytań. Np. czy nie przepadną środki unijne przyznane na spalarnię, czy zabezpieczenia umowy są wystarczające, czy wykonawcy naliczono kary umowne? - wyliczała mecenas Joanna Milkiewicz, reprezentująca Nowoczesną. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim” i e-wydaniu z 3 sierpnia 2016 r.

(dar)

Na zdjęciu: Plac budowy spalarni

Fot. Mirosław Winconek

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

ckm
2016-08-03 14:58:48
za dużo dyrektorów i kierowników było na tej budowie: 40 z samego Mostostalu i jeszcze podwykonawcy mieli swoich, a oprócz nich miasto ma też prezesów spółki miejskiej i jeszcze rada nadzorcza.
niknik
2016-08-03 13:54:25
Prosimy o więcej. "Szybki tramwaj" - na pewno jest co badać, również aleja Niepodległości. W perspektywie - most Cłowy. Jest pole do popisu dla urzędników, którzy podpiszą umowy. Czy też będą "osłonowe" dla niesolidnych wykonawców ?.
Opóźnienia
2016-08-03 07:41:25
Może lepiej niech pan poseł złoży wniosek o wykaz inwestycji w Szczecinie, które zostały oddane w terminie - to byłaby dopiero krótka lista.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA