Poniedziałek 17 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Dlaczego park tonie?

Data publikacji: 2017-07-27 19:19
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:45
Dlaczego park tonie?
 

Po Majowym, kolejny ze szczecińskich parków tonie. Tym razem na Pogodnie - położony między al. Wojska Polskiego oraz ul. Ostrawicką, Krasickiego i Marii Skłodowskiej-Curie - im. Romana Łyczywka.

To młody park, a raczej niedawno - bo tuż przed ubiegłoroczną wigilią - rewitalizowany. Do czego doszło po niemal dwóch latach starań miejscowej Rady Osiedla oraz radnej Grażyny Zielińskiej (PO), a nakładem ponad 1 miliona złotych.

Sporym nakładem sił i środków uporządkowano zieleń: usunięto 32 (od topoli po dęby) z 250 drzew, a po radykalnych cięciach wśród krzewów dokonano mnóstwa nasadzeń. Parkowa przestrzeń wzbogaciła się o derenie, hortensje bukietowe, irgi, kaliny, mahonie, magnolie (12), pęcherznice oraz złotliny japońskie. Także o dywany cebulic (ok. 3 tys. sztuk) oraz barwinków (ponad 3,2 tys.).

Stanął tu plac zabaw dla dzieci w różnym wieku, z bezpieczną, gumowaną nawierzchnią i rozmaitymi huśtawkami: od „bocianiego gniazda" po tzw. wagonową, ze ścianą wspinaczkową i takimi też podestami, zjeżdżalnią, z gumowym kotem i „tablicą aktywności" poprawiającą sprawność ruchową i sensoryczną maluchów. W odnowionym parku jest też strefa rekreacji dla młodzieży i osób starszych. W tej pierwszej m.in. ławki bez oparć oraz stół do ping-ponga. W tej drugiej - zakątek szachisty. Są nowe ścieżki, wymieniona nawierzchnia starych, urządzona trasa rowerowo-spacerowa. Postawiono więcej siedzisk.

- Wyremontowano zaniedbany park Łyczywka i z wielką pompą go otwarto ponownie. Niestety, ostatnie miesiące i padające deszcze pokazują, że park zmienia się w jeziorko-bajorko - redakcję zaalarmował Czytelnik. - Zrobione górki i dolinki bez odpowiedniej instalacji drenującej powodują, że przy każdym deszczu u zbiegu ul. Skłodowskiej-Curie i Krasickiego tworzy się większe lub mniejsze bajoro, uniemożliwiające korzystanie z parku. Sytuację pogarsza utwardzona nawierzchnia, która nie tak łatwo przepuszcza wodę. Po wyschnięciu pojawia się brudny osad, który spływa z parku. Natomiast podczas wysychania to miejsce staje się idealną wylęgarnią dla komarów.

Nasz Czytelnik (dane do wiadomości redakcji) twierdzi, że o sprawie już kilkakrotnie informował służby odpowiedzialne za stan miejskiej zieleni. Bez efektu, co tak komentuje:
- Niestety, miasto nie jest chyba zainteresowane poprawą. Szkoda naszych publicznych pieniędzy. Naprawdę nie wiem, czy teraz mamy w parku rzeczywiście ładniej.

Sytuacją jest zaskoczona zarówno radna Grażyna Zielińska, jak również Dariusz Godlewski, przewodniczący RO Pogodno.

- Projekt nie przewidywał instalowania odwodnienia. Poza tym prace finalne były prowadzone już zimą. Dla rewitalizacji parku to nie jest najlepsza pora. Może ziemia nie została właściwie splantowana? Cóż, inwestycję tak poprowadził Zakład Usług Komunalnych. Dlatego tam właśnie będę szukała odpowiedzi, dlaczego woda w parku Łyczywka stoi - komentowała radna.

- Podobną sytuację mieliśmy kiedyś ze skwerem na pl. Wujka. Woda stała, kaczki po niej pływały do czasu, gdy przez plac nie poprowadzono drenaży i kanalizacji - wspomina D. Godlewski. - Teraz widziałem, że alejkami przejść można, ale na trawnikach woda mimo wszystko zalega. Czy i jak problem uda się rozwiązać w parku Łyczywka, niech nam ZUK podpowie.

Do chwili zamykania tego wydania „Kuriera" miasto nie odpowiedziało, dlaczego w tym parku zalega woda. Z pozyskanych przez nas informacji wynika, że z tym samym pytaniem do ZUK wystąpił Paweł Adamczyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM. Zakład ma przygotować odpowiedź na przyszły tydzień. ©℗

Arleta NALEWAJKO

Fot. Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Koleny Park Brodowski?
2017-08-02 18:24:47
Okazuje sie ze juz forsuje sie kolejny projekt z tz. Budzetu Obywatelskiego. Tym razem na Zelechowa ma byc zrewitalizowany Park Brodowski. Polega to jak zwykle na postawieniu paru wiat, jakis urzadzen do cwiczen, uwardzonych drog itd. Wszytko ma kosztowac "tylko" kilkaset tysiecy zlotych i oczywiscie ani slowa w tym projekcie o zagrozeniach zwiazanych z woda. Na tym filmie widzac co sie dzieje po deszczu: https://youtu.be/D1ZVPcf7dCA Miasto zostalo poinformawane ale nie widac zeby tym sie ktos przejal. Kasa jest i trzeba ja wydac. Niestety ale wyglada to na powazna niegospodrnosc.
do gocław
2017-07-28 14:06:19
tak to jest jak się buduje parki na terenie zalewowym, na torfach i namułach, jak były chaszcze na tym terenie i rzeki nie było widać to kałuż też nie było widać.. nie ma co się dziwić, jak Gocław tak zalało że tramwaje nie jeździły to w parku na terenie zalewowym przy samej rzece bez wału przeciwpowodziowego tym bardziej woda będzie stała.
Jan
2017-07-28 13:05:04
Jakie miasto taka powódź. :D
hmmm
2017-07-28 12:05:55
Woda stoi po deszczach tysiąclecia:D A Nalewajko zdziwiona :)
gocław
2017-07-28 09:54:55
Na Gocławiu nowy park też pod wodą.
Go
2017-07-28 09:53:49
Nie wiem czy ktoś kojarzy fakty ale zobaczcie co sie dzieje w cały mieście, woda stoi wszędzie. W lipcu jest tyle opadów ile nie było od wielu lat, może wezwać strażaków do wypompowania wody z parku ... opanujcie sie z ta nagonka na ZUK, co pare dni artykuł bo gdzieś stoi woda, ale żeby tematem zająć sie rzetelnie i całościowo to nie bo po co. Niepozdrawiam
Io
2017-07-28 09:48:53
A czego sie spodziewać jak pada od tygodnia a studzienki są zapychane piachem, bo nikt nie czyści ulic, swoją droga ZUK i projektanci powinni pomyśleć o odwodnieniu terenu w newralgicznych miejscach. Mieszkańcy od lat mówią ze tam stoi woda, przed remontem tez tam stała woda ale teren nie był uporządkowany to z ul nie było widać, teraz jest ładnie i widać wszystko jak na dłoni.
Zen
2017-07-28 08:37:13
Hmmm... ciekawe. W jednostce wojskowej przy Woj. Polskiego zapadło się urzadzenie. Separator. Waży kilka ton i jest zainstalowany pod poziomem gruntu. Ciekawe dlaczego woda z gruntu sączy sietprzez posadzki do budynków na Krzekowie, Bezrzeczu, Mierzynie... ciekawe dlaczego..?
opserwator
2017-07-28 05:52:40
znowu PO nawalilo pewnie malo kasy bylo do podzialu
Marian
2017-07-27 23:51:21
MIESZKAM NA OSTRAWICKIEJ OD 40LAT,PARK TEN PRZEŻYŁ NIE JEDNĄ BURZE,PADAŁO NIERAZ MOCNIEJ NIZ OSTATNIO ALE NIGDY NIE STAŁA TAK WODA JAK TERAZ.JAK ZWYKLE JEST GORZEJ NIŻ BYŁO.W KOŃCU SPEŁNIONA WIZJA KŚIŚTKA PŁYWAJACE OGRODY ,ŚĆIEĆIN

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA