Niedziela 22 maja 2022r. 
REKLAMA

Nowa jakość

Data publikacji: 2017-07-26 08:44
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:45
Nowa jakość
 

TAK dla realizacji - niewiele ponad 1,5 tysiąca głosów. NIE dla niej - 2,4 tysiąca podpisów. Takich kontrowersji, emocji oraz fali krytyki do tej pory nie wzbudził żaden ze zwycięskich projektów Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego, jak nowy pomysł na otoczenie parku Brodowskiego na Żelechowej.

Wywołał falę społecznego sprzeciwu, która zmusiła miejskich decydentów do podjęcia społecznego dialogu. Jego efektem - czyli spotkań i konsultacji z mieszkańcami Żelechowa, pominiętymi na wszystkich etapach tworzenia SBO 2017 - jest właśnie opracowana koncepcja programowo-przestrzenna, jaka ma się stać podstawą przygotowania właściwego, już budowlanego projektu pn. „Park Brodowski Żelechowa - sensoryczny ogród zabaw, strefa sportu i rekreacji”.

- Koncepcja odpowiada na postulaty mieszkańców, aby przy realizacji projektu zachować naturalny charakter i funkcję wypoczynkową miejsca. Poczynione będą wszelkie starania, by w żaden sposób nie ingerować i zakłócać godności sąsiadującego z obszarem projektu miejsca, na którym historycznie był zlokalizowany Cmentarz Drzetowski. Priorytetem jest takie wypracowanie rozwiązań, które umożliwią wypoczynek okolicznym mieszkańcom i nie przyczynią się do zakłócania spokoju - informuje Tomasz Klek z Centrum Informacji Miasta.

Przypomnijmy. Istotą sporu był pomysł zagospodarowania parku Brodowskiego, czyli cmentarza zlikwidowanego bez ekshumacji spoczywających na jego terenie szczątków, między innymi zabawkami z opon samochodowych, urządzeniami generującymi hałas, piknikowymi stołami oraz pełnowymiarowym boiskiem wielofunkcyjnym. Nie licującymi z godnością zarówno tego miejsca - jak twierdzili okoliczni mieszkańcy, jak też ich potrzebami.

Teraz miasto zaprasza do dyskusji, czyli przekazywania sugestii i opinii, nad zupełnie nową koncepcją zagospodarowania tego terenu, sąsiadującego z obecnym parkiem Brodowskim, a przygotowaną przez profesjonalną pracownię projektową („Trzy Małe Drzewka" - Natalii Maćków). Gwarantującą - w miejscu obecnie niezagospodarowanym, dzikim, brudnym i przyciągającym amatorów libacji pod chmurką - nową jakość zorganizowanej i estetycznej zielonej przestrzeni z ogrodem sensorycznym, placami zabaw dla dzieci młodszych i starszych, miejscami relaksu i wypoczynku, a też placami dla aktywnej rekreacji (siłownia zewnętrzna oraz zestaw do streetworkoutu). Powstanie bezpiecznego miejsca spędzania wolnego czasu, zaaranżowanego w taki sposób, aby był dostępny również dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach. I z atrakcjami, jak choćby: „żywy" zegar słoneczny, kolejka szynowa, skałka wspinaczkowa, karuzela, zjeżdżalnie na skarpie, stoły do gry w szachy i „chińczyka".

Nowa koncepcja programowo-przestrzenna przewiduje również ustawienie dwóch wiat wypoczynkowych, zadaszonych. Jakie okoliczni mieszkańcy oprotestowali. Zatem...

- Prezentując publicznie koncepcję realizacji projektu „Park Brodowski Żelechowa - sensoryczny ogród zabaw, strefa sportu i rekreacji” udostępniamy wszystkim zainteresowanym dokument, który stanowić będzie podstawę przygotowania projektu budowlanego. Wszystkie sugestie i opinie należy kierować pod adres mailowy: wgkios@um.szczecin.pl, a z dopiskiem „Park Brodowski SBO 2017” - zwraca uwagę Centrum Informacji Miasta. ©℗

Arleta NALEWAJKO

Fot. Arleta NALEWAJKO

Grafika: Pracownia Architektury Krajobrazu „Trzy Małe Drzewka"

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

zuzia
2017-11-07 07:15:55
Zrobic tor kartingowy na wybetonowanym cmentarzu bez ekshumacji to taki sam pomysł kiedy mongoły pochowali Dingis -hana i 5 tysiecy jezdzów przez dwa tygodnie non stop niwelowały teren.Zaproponowac taki sam pochowek tym co opiniuja pomysły na wysypisku smieci.Moze to zmusi barbarzyncow w radzie opiniujacej do zachowania umiaru w ich pogaństwie.
Obiektywny
2017-07-26 10:18:14
A co ze szpetnym Parkiem Żeromskiego w centrum?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA