czwartek, 28 maja 2020.
Strona główna > Wiadomości > „Deforma – nie reforma”

„Deforma – nie reforma”

„Deforma – nie reforma”
Data publikacji: 2017-09-05 09:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:49
Wywietleń: 2790 290950

To deforma, a nie żadna reforma – tak o zmianach w szkolnictwie wprowadzanych przez zjednoczoną prawicę mówili przedstawiciele szczecińskiej Nowoczesnej. Zaproponowali także własne rozwiązania.

– Co zarzucamy? Po pierwsze – nieuzasadnione koszty – wyliczała Ewa Ignaczak. – Zamiast iść w unowocześnienie, w zmniejszenie liczebności klas, wyrzucamy pieniądze w błoto. Po drugie: brak programów interdyscyplinarnych. Brak jest korelacji między programami. Podstawy są archaiczne. Kanon lektur to sieczka. Następnie – ze szkół, które są wygaszane, uciekają nauczyciele. Jeśli taki nauczyciel znajdzie pracę, to nie będzie się już przejmował, tylko do tej pracy pójdzie.

Tomasz Szybowski mówił, że reforma zjednoczonej prawicy miała rozwijać szkolnictwo zawodowe. Jednak jego zdaniem to się nie powiodło.

– Wprowadzono szkoły branżowe – stwierdził. – Miały zastąpić zasadnicze szkoły zawodowe. Chwalono się, że będą nową jakością. Rzeczywistość w Szczecinie jest taka, że to kompletnie nie wypaliło. Nie ma naboru do szkół branżowych. W Zespole Szkół Łączności brak zainteresowania szkołą branżową. W ZCE (Zachodniopomorskim Centrum Edukacji – przypis AS) nie ma utworzonej nowej szkoły branżowej. W Zespole Szkół numer 4 – dawnej „kolejówce” – też nie utworzono żadnej szkoły, mimo że wcześniej był duży nabór do zasadniczej szkoły zawodowej. W szkole ogrodniczej nie ma naboru. W szkole budowlanej 3 osoby były zainteresowane. Jedynymi szkołami, w których utworzono klasy, są Zespół Szkół nr 6, czyli gastronomik, ale też z marnym naborem, oraz samochodówka.

Jednocześnie przedstawiciele Nowoczesnej podkreślają, że „reforma w edukacji jest konieczna”. Miałaby polegać m.in. na wyrównywaniu szans edukacyjnych, podniesieniu jakości nauczania języków obcych.

– System edukacyjny musi być stabilny – dodała Ewa Ignaczak. – Szkoły muszą wiedzieć, na czym stoją. Dlatego gdybyśmy my mieli decydować, to wiemy, że po paru latach po likwidacji gimnazjów nie ma do nich powrotu, bo nie można tak rozchwiać systemu. Nauczanie powinno być zintegrowane, od najmłodszych klas. Pani minister Zalewska twierdzi, że kłamstwem jest, że dzieci z orzeczeniem nauczania indywidualnego nie mogą mieć nauczania w szkołach. Czytałam opinie rodziców, których dzieciom poradnie odmówiły zgody ze względu na zarządzenie – i dzieci mają wyłącznie nauczanie w domach. Jest to z wielką krzywdą dla dzieci zdrowych, które nie uczą się empatii i współdziałania z chorymi kolegami, nie mówiąc o dzieciach chorych, które pozbawia się kontaktu z rówieśnikami. ©℗

(as)

Fot. Dariusz GORAJSKI (arch.)

Komentarze

Wojciech M.
Co by tu jeszcze spieprzyć "dobra" zmiano?
2017-09-05 16:39:58
Sylwia
Powrót do starego i sprawdzonego, jednak niski poziom nauczania pozostawiono. Absolwent gimnazjum ma wiedzę z matematyki na poziomie szóstej klasy starej podstawówki. Absolwent technikum czy liceum o profilu matematyczny to poziom matematyki z dawnej ósmej klasy podstawówki. Matura na poziomie postawowym z matematyki to poziom ósmej klasy szkoły podstawowej z lat osiemdziesiatych . Po technikum uczeń nie zostanie inżynierem wskutek zbyyt małej wiedzy.Podobnie z innymi przedmiotami. Po roku 2025 będzie nowy rodzaj pedagogiki dla grup, związanych neurosiecią i powstaną technoparki dla dzieci, a nauczanie uczeń nauczyciel będzie niepotrzebne, bo nauka ma odbywać się na odległość przez sieć. To jest całkowite zezłomowanie naszej edukacji. Poczytać o nowej edukacji 21 wieku pod nazwami neuroNet, AerNet, EnergoNet, hills Net. Zostawić bajki o dobrym PiS i złym PO czy KOD, zająć się realnymi faktami.
2017-09-05 16:23:32
.......
Dla oligofrenicznej, rozwydrzonej i leniwej progenitury szkoła pełni jedyną funkcję - jest strzeżoną przechowalnią masy białkowej w godzinach pracy rodziców.
2017-09-05 14:52:55
heheheh
Nowoczesna to stan umysłu - wystarczy spojrzeć na wyczyny posła Misiły, Petru czy Myszki Agresorki!
2017-09-05 14:46:52
abc
Widac wpadli klakierzy pisowscy pokomentować.. Deforma,ci skrzywieni ludzie nie są w stanie nic zrobić dobrze, pieniądze nie grają roli bo przecież to my zapłacimy
2017-09-05 14:12:22
nono
Jakie to żałosne. Totalna już nie ma ŻADNYCH tematów aby się doczepić ...
2017-09-05 13:00:12
do Staroczesnej
a co jest lepiej? czy chociaz dobrze? Chetnie sie dowiem. Jak nie ma co komentowac, to po co te ogolniki bez konkretow, po co w ogole komentarz?
2017-09-05 12:40:57
AXA
Jedyne na co stać obecną opozycję, to puszczanie bąków na przyjęciu...
2017-09-05 11:21:02
jak zwykle
Czego PiS się nie dotknie to spieprzy
2017-09-05 11:17:31
wq
A te kodowskie odpady społeczne ciągle jątrzą. Spierd.olili wszystko co się dało i jeszcze im mało. Zagonić ich do sprzątania po wichurach.
2017-09-05 11:02:54
Staroczesna
Co by nie było, wszystko złe - taka jest dewiza totalnej opozycji, więc nawet nie ma co komentować.
2017-09-05 09:30:11

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie