Ruszył konkurs na udział w Rejsie Niepodległości, który będzie dla młodych ludzi szansą do zaprezentowania się w roli ambasadorów Polski. Rejs dookoła świata na pokładzie „Daru Młodzieży” rozpocznie się w maju przyszłego roku. Jego uczestnicy odwiedzą wiele portów. Punktem kulminacyjnym będzie spotkanie z papieżem Franciszkiem podczas 34. Światowych Dni Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 r.
– Proponujemy, aby młodzi ludzie zostali ambasadorami Polski i popłynęli „Darem Młodzieży” – mówiła wczoraj Beata Kempa, szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, na konferencji w Warszawie inaugurującej inicjatywę Rejsu Niepodległości.
Poinformowała, że jest to wspólna inicjatywa Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Akademii Morskiej w Gdyni oraz Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego – Młodzi Światu. Ma połączyć dwa wydarzenia: stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości i Światowe Dni Młodzieży. Jak dodała, patronat nad rejsem objęła premier Beata Szydło.
Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zaznaczył, że przedsięwzięcie nawiązuje do roku 1934, kiedy to „Dar Pomorza” wypłynął pod wodzą kpt. Konstantego Maciejewicza w rejs dookoła świata. Odwiedził 23 porty, będąc takim ambasadorem, jakim ma być tym razem „Dar Młodzieży”.
– Główna idea przede wszystkim jest skierowana do młodzieży – podkreślił minister Gróbarczyk. – Konkurs wyłoni uczestników. Cały rejs potrwa blisko rok. Chcemy odwiedzić tyle samo, jak nie więcej portów co „Dar Pomorza”. W każdym porcie będzie zorganizowana impreza i wydarzenia towarzyszące w zakresie promocji naszego kraju i morskości. Główny cel jest taki, aby wrócić do dobrej szkoły pod żaglami.
Minister przypomniał, że niedawno Panama przekazała Polsce flagę Światowych Dni Morza, które w przyszłym roku odbędą się w Szczecinie.
– Tym bardziej więc „Dar Młodzieży” musi dopłynąć do Panamy jako obecność naszej gospodarki morskiej – dodał.
Ksiądz Adam Parszywka z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego stwierdził, że nie jest to tylko przepłynięcie, ale też reprezentowanie i promocja Polski przez powrót do historii i pokazanie krajowego dorobku.
– Chcemy również w sposób specjalny zaznaczyć naszą misję w świecie poprzez zabranie w rejs reprezentantów młodzieży z różnych kontynentów – powiedział.
Konkurs na udział w rejsie jest dwuetapowy. Uczestnikami mogą być obywatele Polski w wieku 18-26 lat. W I etapie za pośrednictwem aplikacji Rejs Niepodległości na Facebooku www.facebook.com/RejsNiepodleglosci przesyłają zdjęcia lub krótkie filmy (do 2 minut), gdzie przedstawią piękno swojej „małej ojczyzny”. Internauci głosują na wybrane zdjęcie lub film, a o zakwalifikowaniu do II etapu decyduje liczba głosów otrzymanych do 7 stycznia 2018 r. Uczestnicy konkursu mogą umieszczać materiały do 29 grudnia br. Drugi etap zaplanowano na 20 stycznia 2018 r. w Warszawie. Będzie to test złożony z 30 pytań z zakresu historii działań niepodległościowych, podstaw wiedzy żeglarskiej oraz tematu: morze w Biblii. Laureatami konkursu zostanie 100 osób, które uzyskają największą liczbę poprawnych odpowiedzi.
(ek)
Fot. Robert Stachnik