Niedziela, 14 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Dąbie. Komunalne nad Płonią

Data publikacji: 30 listopada 2015 r. 12:48
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:35
Dąbie. Komunalne nad Płonią
 

Dwa pierwsze budynki z 24 mieszkaniami nowego osiedla „Nad Płonią” w Dąbiu są gotowe i czekają na nowych lokatorów. Władze Szczecina oferują je tym z najemców, którzy chcą przeprowadzić się do mieszkań o wyższym standardzie z gminnych ruder i skłonni są płacić za to wyższy czynsz, ale nadal po stawce komunalnej, nie zaś tej, jaka obowiązuje w przypadku mieszkań, należących do szczecińskich tbsów. Od 30 listopada ruszył nabór wniosków  i potrwa do 18 grudnia.

Domy, które wzniesione zostały przy ul. Koszarowej w pasie zieleni, będącej przedłużeniem terenu parku, ze zdewastowanym boiskiem, ciągnącym się dalej w kierunku ul. Mierniczej, nieopodal rzeki, to część inwestycji TBS Prawobrzeże, obliczonej na 120 mieszkań na wynajem w 10 budynkach dwupiętrowych, które mają powstać do 2020 roku. TBSP skalkulował wydatki na całe zadanie w kwocie 23,7 mln zł.

Takie, jak te domy budowane są z wykorzystaniem środków przyznawanych na podstawie ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych. Mieszkania wynajęte zostaną osobom wskazanym przez ZBiLK za czynsz równy stawkom czynszu komunalnego. To jeden z warunków umowy między Gminą Miastem Szczecin i Bankiem Gospodarstwa Krajowego, która zapewnia dofunansowanie inwestycji równe 40% jej kosztów. Dotacja pochodzi z rządowego tzw. Funduszu Dopłat, a warunkiem jej otrzymaia jest zabezpieczenie przez samorząd w zamian odpowiedniej liczby lokali socjalnych dla najuboższych. Zwykle na nie przekształcane są właśnie lokale po tych najemcach, którzy decydują się na przeprowadzki pod nowe adresy w nowych budynkach.

W puli do rozdysponowania mieszkania: jedno 1-pokojowe (32,51 mkw.), siedemnaście dwupokojowych, w tym jedno przystosowane dla niepełnosprawnych (46,62–55,04 mkw.) oraz sześć mieszkań trzypokojowych (65 mkw.). Chętni do zamiany obecnego mieszkania na lokale przy ul. Koszarowej 24 i 29 mają czas na złożenie wniosków do 18 grudnia.

- Oferta adresowana jest do rzetelnych najemców, którzy wywiązują się ze swoich obowiązków względem gminy – regularnie wnoszą opłaty czynszowe, w ostatnich latach nie zalegali z płatnościami, utrzymują zajmowane lokale w należytym stanie technicznym, dbają o stan części wspólnych, użytkują dotychczasowe lokale z poszanowaniem zasad współżycia społecznego - wylicza Tomasz Owsik-Kozłowski, rzecznik prasowy ZBiLK, kryteria, które będą decydować o doborze przyszłych lokatorów nowych bloków.

Uściślając, chodzi o osoby, które posiadają umowę najmu obecnego lokalu na czas nieokreślony, nie są i nie były w ostatnich dwóch latach zadłużone, zdadzą zajmowany dotąd w stanie technicznym, by pozwalał na natychmiastowe jego kolejne zasiedlenie, nie korzystają i w ostatnich dwóch latach nie korzystały ze wsparcia w postaci obniżek czynszu i dodatków mieszkaniowych. I warunek podstawowy: muszą spełniać wymóg co do progów dochodu w rodzinie, który uprawnia do wynajęcia lokalu tbs-u za czynsz o stawce komunalnej.

Do wniosków dołączyć należy zaświadczenie o dochodach z ostatnich 3 miesięcy i fotografie zajmowanego mieszkania. Pracownicy ZBiLK przed wydaniem ostatecznej decyzji o zamianach umawiać się będą na wizje w lokalach wnioskodawców. Więcej informacji zainteresowani uzyskają w dziale gospodarowania lokalami mieszkalnymi ZBiLK (ul. Mariacka 25, pok. 20, tel. 91 48 86 360; 91 48 86 364). ©℗

Tekst i fot.: Mirosław WINCONEK 

Na zdjęciu: Pierwsze mieszkania w dwóch budynkach nowego osiedla TBS Prawobrzeże nad Płonią w Dąbiu czekają na przyszłych komunalnych lokatorów.

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

hania
2016-08-22 20:07:31
Super mieszkania!Fajna dzielnica,cisza,spokój.
Marcin
2015-12-23 16:04:49
Koszmarnie to wygląda, jak ośrodek dla uchodźców.
bobo
2015-11-30 14:12:19
Panie redaktorze skoro "komunalne nad Płonią' to na fotkach Płonia mogłaby mignąć ; w tle choćby.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA