piątek, 18 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Dąbie. Komunalne nad Płonią

Dąbie. Komunalne nad Płonią

Dąbie. Komunalne nad Płonią
Data publikacji: 2015-11-30 12:48
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:47
Wywietleń: 4640 43257

Dwa pierwsze budynki z 24 mieszkaniami nowego osiedla „Nad Płonią” w Dąbiu są gotowe i czekają na nowych lokatorów. Władze Szczecina oferują je tym z najemców, którzy chcą przeprowadzić się do mieszkań o wyższym standardzie z gminnych ruder i skłonni są płacić za to wyższy czynsz, ale nadal po stawce komunalnej, nie zaś tej, jaka obowiązuje w przypadku mieszkań, należących do szczecińskich tbsów. Od 30 listopada ruszył nabór wniosków  i potrwa do 18 grudnia.

Domy, które wzniesione zostały przy ul. Koszarowej w pasie zieleni, będącej przedłużeniem terenu parku, ze zdewastowanym boiskiem, ciągnącym się dalej w kierunku ul. Mierniczej, nieopodal rzeki, to część inwestycji TBS Prawobrzeże, obliczonej na 120 mieszkań na wynajem w 10 budynkach dwupiętrowych, które mają powstać do 2020 roku. TBSP skalkulował wydatki na całe zadanie w kwocie 23,7 mln zł.

Takie, jak te domy budowane są z wykorzystaniem środków przyznawanych na podstawie ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych. Mieszkania wynajęte zostaną osobom wskazanym przez ZBiLK za czynsz równy stawkom czynszu komunalnego. To jeden z warunków umowy między Gminą Miastem Szczecin i Bankiem Gospodarstwa Krajowego, która zapewnia dofunansowanie inwestycji równe 40% jej kosztów. Dotacja pochodzi z rządowego tzw. Funduszu Dopłat, a warunkiem jej otrzymaia jest zabezpieczenie przez samorząd w zamian odpowiedniej liczby lokali socjalnych dla najuboższych. Zwykle na nie przekształcane są właśnie lokale po tych najemcach, którzy decydują się na przeprowadzki pod nowe adresy w nowych budynkach.

W puli do rozdysponowania mieszkania: jedno 1-pokojowe (32,51 mkw.), siedemnaście dwupokojowych, w tym jedno przystosowane dla niepełnosprawnych (46,62–55,04 mkw.) oraz sześć mieszkań trzypokojowych (65 mkw.). Chętni do zamiany obecnego mieszkania na lokale przy ul. Koszarowej 24 i 29 mają czas na złożenie wniosków do 18 grudnia.

- Oferta adresowana jest do rzetelnych najemców, którzy wywiązują się ze swoich obowiązków względem gminy – regularnie wnoszą opłaty czynszowe, w ostatnich latach nie zalegali z płatnościami, utrzymują zajmowane lokale w należytym stanie technicznym, dbają o stan części wspólnych, użytkują dotychczasowe lokale z poszanowaniem zasad współżycia społecznego - wylicza Tomasz Owsik-Kozłowski, rzecznik prasowy ZBiLK, kryteria, które będą decydować o doborze przyszłych lokatorów nowych bloków.

Uściślając, chodzi o osoby, które posiadają umowę najmu obecnego lokalu na czas nieokreślony, nie są i nie były w ostatnich dwóch latach zadłużone, zdadzą zajmowany dotąd w stanie technicznym, by pozwalał na natychmiastowe jego kolejne zasiedlenie, nie korzystają i w ostatnich dwóch latach nie korzystały ze wsparcia w postaci obniżek czynszu i dodatków mieszkaniowych. I warunek podstawowy: muszą spełniać wymóg co do progów dochodu w rodzinie, który uprawnia do wynajęcia lokalu tbs-u za czynsz o stawce komunalnej.

Do wniosków dołączyć należy zaświadczenie o dochodach z ostatnich 3 miesięcy i fotografie zajmowanego mieszkania. Pracownicy ZBiLK przed wydaniem ostatecznej decyzji o zamianach umawiać się będą na wizje w lokalach wnioskodawców. Więcej informacji zainteresowani uzyskają w dziale gospodarowania lokalami mieszkalnymi ZBiLK (ul. Mariacka 25, pok. 20, tel. 91 48 86 360; 91 48 86 364). ©℗

Tekst i fot.: Mirosław WINCONEK 

Na zdjęciu: Pierwsze mieszkania w dwóch budynkach nowego osiedla TBS Prawobrzeże nad Płonią w Dąbiu czekają na przyszłych komunalnych lokatorów.

 

 

 

Dąbie. Komunalne nad Płonią Dąbie. Komunalne nad Płonią Dąbie. Komunalne nad Płonią Dąbie. Komunalne nad Płonią Dąbie. Komunalne nad Płonią Dąbie. Komunalne nad Płonią Dąbie. Komunalne nad Płonią

Komentarze

hania
Super mieszkania!Fajna dzielnica,cisza,spokój.
2016-08-22 20:07:31
Marcin
Koszmarnie to wygląda, jak ośrodek dla uchodźców.
2015-12-23 16:04:49
bobo
Panie redaktorze skoro "komunalne nad Płonią' to na fotkach Płonia mogłaby mignąć ; w tle choćby.
2015-11-30 14:12:19

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie