Specjaliści ze szpitala klinicznego na szczecińskich Pomorzanach już tysiąc razy operowali pacjentów z pomocą systemu robotycznego da Vinci. Robili to w trzech Klinkach: Urologii i Onkologii Urologicznej, Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej, Ginekologii Operacyjnej i Onkologicznej Dorosłych i Dziewcząt. Najwięcej w tej pierwszej.
Operatorzy da Vinci z tego szpitala pracują już na kolejne tysiąc zabiegów.
– Trzy i pół roku temu (bez miesiąca) otwieraliśmy Kliniczne Centrum Operacji Robotycznych PUM i USK-2, a w tym roku, na początku marca, zoperowaliśmy ze wsparciem systemu robotycznego daVinci 1000. pacjenta – poinformowała Bogna Bartkiewicz, rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM. – To sukces, świadczący o ilości pracy, doskonałym przygotowaniu, wiedzy, ciągłym pogłębianiu doświadczenia, szybkim tempie uczenia się, bardzo dużej liczbie osób zaangażowanych w realizację operacji robotycznych w naszym szpitalu.
Potwierdzeniem przeprowadzenia tysiąca operacji robotycznych jest certyfikat otrzymany przez szpital, który upoważnia do używania tytułu „Ekspert Da Vinci”.
Coraz więcej takich zabiegów wykonywanych jest z refundacją NFZ. Od kwietnia 2022 r. Fundusz płaci np. za zabieg radykalnej prostatektomii z użyciem systemu robotycznego. Od sierpnia 2023 r. w chirurgii refundowane są zabiegi robotycznego leczenia chirurgicznego nowotworu złośliwego jelita grubego, w ginekologii operacyjnej – raka endometrium.
Kolejne tysiąc takich zabiegów w USK nr 2 w Szczecinie może więc wybić znacznie szybciej.
(sag)