Wtorek 07 lutego 2023r. 
REKLAMA

Czysty samochód kosztuje. Myć czy nie myć?

Data publikacji: 2020-04-14 23:16
Ostatnia aktualizacja: 2020-04-15 17:38
Czysty samochód kosztuje. Myć czy nie myć?
 

Nie dla wszystkich mieszkańców Szczecina i regionu wprowadzone niedawno nowe zasady bezpieczeństwa (w tym ograniczenie w przemieszczaniu się) są jasne. Sporo osób zastanawia się np., czy można korzystać z myjni samochodowych. Jak się okazuje, wedle przepisów jest to zabronione. Kilku kierowców zostało już ukaranych mandatami.

W sieci zawrzało. Niektórych kierowców bulwersuje m.in. fakt, iż myjnie samochodowe są w dalszym ciągu otwarte, a na ich terenie nie pojawiają się znaki informujące o zakazie korzystania z takich usług.

Policja natomiast podkreśla, że nowe przepisy wprowadzone przez rząd wyraźnie określają przypadki, w jakich sytuacjach możemy się przemieszczać. Wśród nich są: dojazd do i z pracy, załatwianie spraw niezbędnych do życia codziennego, czyli zakupy, wykupienie leków, wizyta u lekarza czy opieka nad osobami bliskimi. Nowe przepisy nie przewidują korzystania z myjni samochodowych.

– Korzystanie z myjni samochodowej nie wpisuje się w żaden z przypadków pozwolenia na przemieszczanie się – mówi st. sierż. Paweł Pankau z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie.

To oznacza, że za umycie samochodu na myjni kierowcy mogą otrzymać mandat. Przekonało się już o tym kilka osób w stolicy Pomorza Zachodniego. Policja podkreśla jednak, że mandaty są wystawiane tylko i wyłącznie w skrajnych przypadkach nadużyć.

– W Szczecinie policjanci nałożyli kilka mandatów karnych na osoby, które korzystały z myjni samochodowej, nie stosując się tym samym do przepisów ograniczających możliwość przemieszczania się – informuje Paweł Pankau. – Policjanci do każdego przypadku podchodzą indywidualnie, a następnie oceniają, czy wynika on ze zwykłego kaprysu, czy wyższej konieczności. Wśród ukaranych kierowców była osoba, która przyjechała z innego miasta tylko po to, by umyć samochód. W innym przypadku mężczyzna przyznał się, że skorzystał z myjni, dlatego iż jego żona stwierdziła, że nie będzie jeździła brudnym autem.

Mandatem za skorzystanie z usług myjni samochodowej możemy zostać ukarani na podstawie art. 54 Kodeksu wykroczeń, czyli naruszenia przepisów o zachowywaniu się w miejscach publicznych. Kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.

(KK)

Fot. Arleta Nalewajko

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

PRD to też ustawa
2020-04-15 17:31:05
"Policja natomiast podkreśla, że nowe przepisy wprowadzone przez rząd wyraźnie określają przypadki, w jakich sytuacjach możemy się przemieszczać. Wśród nich są: dojazd do i z pracy, załatwianie spraw niezbędnych do życia codziennego, czyli zakupy, wykupienie leków, wizyta u lekarza czy opieka nad osobami bliskimi. Nowe przepisy nie przewidują korzystania z myjni samochodowych." Przepisy rozporządzenia są aktem niższej rangi niż Ustawa PRD mówiąca, że szyby reflektory czy tablice rej. mają być czyste panie sierż. Srankau.
Rzecznik nie zna przepisów.
2020-04-15 17:27:18
Rzecznik KGP Pan Ciarka mówi, że myć można tylko nie grupować się tu rzecznik KMP mówi, że nie można. Ja rozumiem, że rzecznicy nie muszą znać przepisów oni tylko mówią co im przełożeni karzą ale do cholery czy Policja nie może przyjąć jednego stanowiska. Zero spójności. ALE KGP ważniejsze od widzimisię komendanta KMP.
Jonathan
2020-04-15 16:26:50
... A jeżeli samochód pobrudza np ptaki obchodami i nie myte kilka tygodni zniszczony zostanie lakier to kto pokryje koszty renowacji auta, czy są przewidziane w jakiś przepisach gdzie można wtedy zwrócić się o dofinansowanie, jakie trzeba złożyć dokumenty itp...
Zdziwiony
2020-04-15 14:56:40
Jeżeli jest zakaz korzystania z myjni to należy karać właściciela myjni i zmusić go do zamknięcia obiektu. Kranie kierowców to postawienie sprawy na głowie.
???
2020-04-15 10:02:42
Dzisiaj jadąc do pracy umyłem samochód na myjce, którą mam po drodze. Złamałem prawo, czy nie, panowie policjanci?
Nie przyjmujcie mandatów
2020-04-15 09:22:03
mycie aut zmniejsza populacje wirusa - eksperci naukowi mówią że CoV posiada otoczkę lipidowa która ulega destrukcji w kontakcie z detergentami - mycie samochodów pozwala zmniejszyć ilość kontaktów z powierzchnia na której znajduje się wirus a wiec zmniejsza ryzyko zarażenia się.
Bolo
2020-04-15 09:16:23
"W Szczecinie policjanci nałożyli kilka mandatów karnych na osoby, które korzystały z myjni samochodowej, nie stosując się tym samym do przepisów ograniczających możliwość przemieszczania się " Do autora tematu - może warto byłoby tego typu wypowiedzi skonfrontować choćby ze stanowiskiem Rzecznika Praw Obywatelskich: https://www.rpo.gov.pl/pl/content/koronawirus-rpo-rozporzadzenia-MZ-niezgodne-z-ustawa?fbclid=IwAR0RzQzb2pMmklLcF-psc9A_5iiAJYHwPzle0Jcy7nd7d_Q_YY43-Lct4Rk
Krzysiek
2020-04-15 09:06:31
Paradoksalnie pewna firma obsługująca myjnie, pozwoliła z bezpłatnego korzystania Pogotowiu. Bo auto brudne i zarazki, wirusy itp. Ale Kowalski z Nowakiem mandat dostanie... Jadę umyć samochód a milicja niech się weźmie do roboty.
wq
2020-04-15 08:40:16
Dopóki nie jest wprowadzony stan wyjątkowy takie mandaty są nielegalne i radzę ich zwyczajnie nie przyjmować.
Co się dziwicie
2020-04-15 08:35:58
Trzeba ratować budżet wszystkimi sposobami.
widać
2020-04-15 07:35:07
Rząd zajmuje się utrudnianiem życia Polakom zamiast faktyczną walką z koronawirusem
Artemor
2020-04-15 00:01:20
Jak to kiedys ujal Orwell w folwarku zwierzecym"wszyskie swinie sa rowne,ale nietore sa rowniejsze.Mic dodac nic ujac.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA