niedziela, 26 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Cztery cysterny powstań!

Cztery cysterny powstań!

Cztery cysterny powstań!
Data publikacji: 2016-02-17 18:48
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:54
Wywietleń: 707 120396

Zakończył się ważny etap likwidowania skutków wykolejenia się pociągu z amoniakiem, do której doszło w poniedziałek, w pobliżu stacji Szczecin-Dąbie, tuż przed przejazdem przy ul. Wiosennej. Ekipom ratowniczym udało się już przepompować amoniak z przewróconych cystern. Przepompowali tyle, ile można było w tej sytuacji, bo resztę amoniaku będą mogli „przenieść” dopiero wtedy, gdy fachowcy z Kolejowego Ratownictwa Technicznego postawią cztery cysterny na tory.

- Akcja przebiega planowo i jest prowadzona non-stop. Każda minuta jest ważna, dlatego nawet w nocy z wtorku na środę, gdy był wyraźny przymrozek, nie było mowy o przerwaniu akcji. I tak będzie aż do jej zakończenia. Chodzi o to, by jak najszybciej przywrócić normalny ruch na torach - mówi Tomasz Kubiak, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie.

Podczas akcji przepompowywania niebezpiecznego dla zdrowia i życia amoniaku nie doszło do żadnych poważnych komplikacji, chociaż ekipy ratunkowe były na ich wypadek zabezpieczone. Wokół przewróconych wagonów rozmieszono armatki wodne, które mogłyby zostać użyte w sytuacji rozszczelnienia przewróconych wagonów.

Ruch na trasie kolejowej został całkowicie wstrzymany we wtorek o godzinie 17. Nie ma również żadnego ruchu na odcinku ul. Wiosennej, a także innych sąsiadujących z miejscem wypadku miejsc, objętych strefą bezpieczeństwa, której strzegą policjanci i funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei.

Nie wiadomo jeszcze kiedy zostanie zakończona akcja. Wcześniej pisaliśmy, że może ona potrwać trzy, a może nawet cztery doby. Z przeprowadzonych przez nas rozmów wynika, że raczej na pewno nie uda się jej zakończyć szybciej. Bardziej prawdopodobne jest to, że może potrwać dłużej. Ale jak będzie? - tego nie wie nikt.

Wykolejenie się pociągu z amoniakiem w pobliżu dwóch domów mieszkalnych, utrudnia oczywiście życie ich mieszkańcom, a także pracownikom okolicznych firm i ludzi, którzy na co dzień korzystali z przejazdu przy ul. Wiosennej. Mocno też skomplikowały życie pasażerom kolei na trasie do i ze Szczecina. Ale, jak się okazuje, mieszkańcy wspomnianych domów są zadowoleni z błogiej dla nich... ciszy. Nie słyszą przejeżdżających obok pociągów i samochodów jadących w kierunku przejazdu. Jak dobrze pójdzie, to już wkrótce ten błogi spokój się skończy. ©℗

(mos)

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

Aza
Panie Marku! Nie napisał Pan jednego - bardzo ważnego! Miesiąc temu na tym samym rozjeździe wyleciały dwie węglkarki. Węgiel to nie amoniak i uporano się z nim szybko, tylko dlaczego nikt nie pofatygował się z decyzją o wymianie (tego się raczej nie naprawia) wadliwego rozjazdu? A gdyby wyleciały cysterny z toluenem, benzenem czy nawet z benzyną, i doszłoby by do wycieku, wie Pan co by się działo? Kolej po prostu olewa nasze bezpieczeństwo i nic sobie nie robi z zagrożeń!
2016-02-17 21:11:50
PeKaPowiec
A ten amoniak to w którą stronę jechał? Bo dawno temu, za szczyt bezczelności uznawano pytanie w którą stronę płynie ropa w rurociągu "Przyjaźń"?
2016-02-17 21:03:29

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie