Poniedziałek, 24 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Ćwiczenia na drawskim poligonie

Data publikacji: 18 stycznia 2016 r. 22:07
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:41
Ćwiczenia na drawskim poligonie
Fot. Robert Stachnik (arch.)  

Na poligonie w Drawsku Pomorskim rozpoczęło się kolejne ćwiczenie żołnierzy amerykańskich „Stryker Detachment” - poinformował ppłk Marek Pietrzak z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. To kolejna rotacja amerykańskich żołnierzy z pododdziałów zmotoryzowanych, którzy ćwiczą w Drawsku razem z polskimi żołnierzami.

Rotacyjna obecność amerykańskich żołnierzy to element operacji Atlantic Resolve - zwiększenia obecności wojskowej na wschodniej flance NATO - ogłoszonej po rosyjskiej agresji na Ukrainę.

- Szkolenie „Stryker Detachment” jest kolejnym etapem budowy interoperacyjności i sprawdzania kompatybilności z żołnierzami amerykańskimi - dodał ppłk Pietrzak.

Około 150 żołnierzy z 3. batalionu 2. Pułku Kawalerii stacjonującego na co dzień w bawarskim Vilseck, dysponuje 16 transporterami Stryker. Przez najbliższe kilka miesięcy będą intensywnie ćwiczyć z polskimi żołnierzami z kilku jednostek, by na koniec wziąć udział w czerwcu tego roku w ćwiczeniu Anakonda-16. W styczniu i lutym Amerykanie będą szkolić się na poligonie drawskim z 12. Brygadą Zmechanizowaną oraz 7. Brygadą Obrony Wybrzeża. W marcu przemieszczą się do Wędrzyna, gdzie będą współdziałać z 17. Brygadą Zmechanizowaną. Kwiecień będzie dla nich miesiącem szkolenia z 21. Brygadą Strzelców Podhalańskich w Nowej Dębie. (pap)

 

Fot. Robert Stachnik (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA