Już 177 szczecińskich aptek pełni funkcję miniekoportów. Oznacza to, że można do nich przynosić niepotrzebne i przeterminowane leki. Jednakże apteki, podobnie, jak ekoporty, nie przyjmują strzykawek, opatrunków czy pieluch. Co z nimi zrobić?
– Odpady takie, jak strzykawki, pieluchy, paski testowe, podkłady czy opatrunki medyczne, po zabezpieczeniu należy wrzucać do zwykłych przydomowych pojemników na odpady komunalne zmieszane – informuje Andrzej Kus, rzecznik prasowy miasta ds. gospodarki komunalnej i ochrony środowiska.
Apteki również nie przyjmują tego typu odpadów medycznych. Jednak już 177 szczecińskich placówek pełni funkcję miniekoportów. Oznacza to, że można do nich przynosić niepotrzebne i przeterminowane leki.
– W aptekach, które zdecydowały się przystąpić do systemu miniekoportów, ustawione są specjalne pojemniki na przeterminowane leki – wyjaśnia Andrzej Kus. – Można z nich korzystać bezpłatnie. Regularnie, w ramach potrzeby, opróżniane są przez pracowników Zakładu Usług Komunalnych.
Leki można również przynosić do wszystkich szczecińskich punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (ekoportów), które znajdują się przy ulicach: Gdańskiej, Helskiej, Kołbackiej, Leszczynowej, Górnej, Firlika, Arkońskiej i Dworskiej.
(isz)
Fot. Robert Wojciechowski (arch.)
Na zdjęciu: Pojemnik na przeterminowane lekarstwa w ekoporcie