Niedziela, 23 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Co z rzeźbą „Róża Wiatrów”?

Data publikacji: 26 marca 2023 r. 13:37
Ostatnia aktualizacja: 27 marca 2023 r. 21:46
Co z rzeźbą „Róża Wiatrów”?
Rewitalizacja tego terenu była kilka razy zgłaszana jako projekt SBO, jednak bez powodzenia. Rada osiedla przeznaczy na ten cel środki w ramach Budżetu Osiedlowego. Fot. Anna GNIAZDOWSKA  

Pisaliśmy niedawno o propozycji, by przenieść z okolic Bramy Portowej na Złoty Szlak rzeźbę „Róża Wiatrów” szczecińskiego rzeźbiarza Jakuba Lewińskiego. Zdaniem radnego Patryka Jaskulskiego zasługuje ona na lepsze wyeksponowanie.

Rzeźba stoi w al. Niepodległości, między KFC i Netto a biurowcem. Według Patryka Jaskulskiego mało kto kojarzy ją w tym miejscu. Obecna lokalizacja jest wręcz niegodna autora, zwłaszcza że rzeźba od lat pozostaje zabrudzona ptasimi odchodami, a w jej okolicy walają się śmieci. Radny proponuje więc przeniesienie jej na tzw. Złoty Szlak.

Tymczasem zupełnie inny pomysł na „Różę Wiatrów” i jej otoczenie ma Rada Osiedla Stare Miasto.

– Podjęliśmy uchwałę dotyczącą rewitalizacji terenu w rejonie ulicy Tkackiej i al. Niepodległości przy Netto/KFC – mówi Małgorzata Zychowicz-Prus, przewodnicząca Rady Osiedla Stare Miasto. – Mamy na ten cel środki w ramach Budżetu Osiedlowego Rady Osiedla.

Jest więc możliwe, że jeszcze w tym roku sporo się tam zmieni. Przewiduje się m.in. remont i przebudowę murków na bardziej nowoczesne, wyeksponowanie rzeźby i jej przesunięcie w stronę al. Niepodległości. Ponadto ma nastąpić wymiana oświetlenia. Dojdą też nowe nasadzenia z przewagą róż nawiązujących do „Róży Wiatrów”.

– Rewitalizacja przestrzeni w samym centrum miasta przyczyni się do przekształcenia pasażu w nowoczesny, reprezentacyjny i bezpieczny dla mieszkańców teren – uważa Małgorzata Zychowicz-Prus. ©℗

Krzysztof ŻURAWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

walnąć tam Dźwigaja
2023-03-27 21:03:12
Swoista logika! Zamiast oczyścić rzeźbę z ptasich odchodów, usynąć śmieci w okolicy, zniechecić pijaczków do przebywania w tym miejscu - geniusze od środowisa chcą przestawiać rzeźbę. Chyba zaszkodziła im wycieczka do Londynu, ale tem zasada jest inna; miejsce jest stałe, a zmieniają się rzeźby (najczęściej są to dzieła wysokiej klasy).
cosmo
2023-03-27 18:19:16
Rewitalizacja dla wszelkiej maści pijaczków i meneli, którzy opanowali ten "urokliwy zakątek".
Tytka
2023-03-27 14:19:59
Pytanie retoryczne - kto za to zapłaci?
Alicja
2023-03-27 08:31:25
Czy na prawdę Szczecin jest aż tak bogaty, że nie ma na co kasy wydawać...jeszcze za frygę nikt nie oddał z decydentów z własnej kieszeni...a tu znów jakieś pomysły. Ok, niech sobie radni czy inni przenoszą gdzie chcą ale za swoje, zarobione pieniądza. Tym murkom już i tak nic nie pomoże a jak zmienią to jak wszystko w Szczecinie...na gorsze niestety
HogoFogo
2023-03-26 23:36:49
Przy rozbiórce murków okaże się, że powstały z potłuczonych przedwojennych nagrobków i wtedy zacznie się afera.
Adam
2023-03-26 19:47:06
Radny chciał zabraż rzezbę mieszkańcom i radzie osiedla?? Niemożliwe że radni mogą tak bez konsultacji z mieszkańcami sobie wymyślać gdzie będzie rzeżba
Jeden ze
2023-03-26 18:49:37
szczecińskich potworków. Niechże stoi gdzieś w kącie i nie straszy.
Rzeźbiarz
2023-03-26 17:02:43
Odczepcie się w końcu od tej rzeźby! To, że ktoś robi wokół niej szum, bo nie ma merytorycznych pomysłów, nie oznacza, że od razu trzeba traktować głupie pomysły na poważnie. Jej miejsce jest tam i jest to jedyne ożywienie tej małej alejki. Należy pomyśleć, jak dostosować otoczenie do tej rzeźby, a nie przenosić ją w inne miejsce. Opamiętajcie się i nie powielajcie idiotycznych postulatów.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA