W miniony czwartek policja zatrzymała w Polsce 206 nietrzeźwych kierowców, ostatniego dnia lipca - 356. Ile tak naprawdę osób wsiada za kółko po pijanemu - nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że wątpliwości co do akcji „trzeźwy poranek" ma Rzecznik Praw Obywatelskich - Adam Bodnar.
Według RPO, prawo mówi o tym, że kontrole przeprowadza się wtedy, gdy ma się podejrzenie co do stanu prowadzącego pojazd, a nie prewencyjnie. Rzecznik już od jakiegoś czasu próbuje ustalić, kto jest odpowiedzialny za rozwiązanie problemu z nieprzystosowaniem prawa do życia. Ponieważ nie zadowoliły go odpowiedzi ani z Komendy Głównej Policji, ani z Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, kilka dni temu napisał do premier Beaty Szydło.
- Zwracam się do Pani Premier z uprzejmą prośbą o wskazanie resortu właściwego do podjęcia czynności, zmierzających do rozwiązania problemu związanego z nieadekwatnością i niespójnością przepisów dotyczących warunków i sposobu dokonywania badań prewencyjnych na zawartość alkoholu w organizmie kierującego pojazdem lub innej osoby, na podstawie ustawy z dnia 20 czerwca 1997 „Prawo o ruchu drogowym" - czytamy w wystosowanym przez RPO piśmie.
Jak wyjaśniał wielokrotnie Adam Bodnar, prewencyjne weryfikacje rzeczywiście ograniczają liczbę pijanych kierowców na drogach, ale również mocno ingerują w wolność, potrzeba zatem sprecyzowania przepisów.
Policjanci podkreślają natomiast, że codziennie, bez względu na porę przeprowadzają rutynowe kontrole (niewielu odmawia tzw. dmuchania w alkotest). A akcje specjalne odbywają się przede wszystkim podczas długich weekendów, świąt Wielkiej Nocy czy Bożego Narodzenia oraz w okolicach popularnych imienin.
Co istotne, wciąż rośnie liczba sprawdzianów trzeźwości wykonywanych przez policjantów. Tylko w czerwcu, w całym kraju odbyło się ich 1 470 024, dla porównania w tym samym miesiącu 2015 r. - 1 450 203. W Zachodniopomorskiem w czerwcu br. w sidła mundurowych wpadło 409 nietrzeźwych kierowców, na 8991 w Polsce. W pierwszym kwartale tego roku takich nieodpowiedzialnych osób było odpowiednio 2 153 (nasz region) oraz 44 744. Przez sześć miesięcy br. policjanci zrobili 9 459 360 kontroli z alkomatem.
(kol)
Fot. Dariusz Gorajski