poniedziałek, 27 maja 2019.
Strona główna > Wiadomości > Ciężki sprzęt dla... ochrony bioróżnorodności

Ciężki sprzęt dla... ochrony bioróżnorodności [GALERIA]

Ciężki sprzęt dla... ochrony bioróżnorodności
Data publikacji: 2018-09-24 18:59
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 00:55
Wywietleń: 2087 352171

Padają kolejne z wielkich drzew. Pomiędzy parkowymi alejkami krążą betoniarki. Utwardzane są kolejne połacie gruntu, kosztem zielonego podszytu. Tak w Szczecinie – nad Syrenimi Stawami – jest budowane centrum ochrony bioróżnorodności. Z finałem na 21 października 2018 r.

Zielona strefa o powierzchni 18 ha w rejonie Syrenich Stawów, będąca integralną częścią Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Parków Kasprowicza-Arkoński, miała być głównym elementem szczecińskiego Ogrodu Botanicznego. Mimo sporego nakładu sił i środków urzędnicy odłożyli na półkę już gotowy projekt architektoniczny (jego pozwolenie na budowę zdążyło wygasnąć – przyp. aut.) tak oczekiwanej przez szczecinian instytucji. Za to zdecydowali o budowie tzw. centrum ochrony bioróżnorodności, dla którego już nie jest wymagane ani powołanie rady naukowej, ani nawet zgoda na funkcjonowanie, wyrażona przez Radę Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce.

Placówka jest realizowana w ekspresowym tempie, na podstawie zamówienia z wolnej ręki, a kosztem ponad 7,3 miliona złotych. Z większościowym dofinansowaniem Unii Europejskiej – środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 – w wysokości niemal 4 mln zł.

Jednak nie tylko finansowym kosztem, na co zwracają uwagę m.in. aktywiści Społecznej Straży Ochrony Zieleni Szczecina. Ale również z poważnym uszczerbkiem dla tamtejszej przyrody. Dla zrealizowania inwestycji zostanie wyciętych ponad 600 drzew, a blisko 200 kolejnych mają dotyczyć cięcia sanitarne i formujące.

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 24 września 2018 r.

Arleta NALEWAJKO

Fot. Wojciech BRYŁKA

Ciężki sprzęt dla... ochrony bioróżnorodności Ciężki sprzęt dla... ochrony bioróżnorodności Ciężki sprzęt dla... ochrony bioróżnorodności Ciężki sprzęt dla... ochrony bioróżnorodności Ciężki sprzęt dla... ochrony bioróżnorodności Ciężki sprzęt dla... ochrony bioróżnorodności

Komentarze

???
Chaszczowisko? To natura. Kup se blaszke i p..... sie w czaszke. Prosze szanowny magistrat o wyciecie calego lasku Arkonskiego i wybudowanie tam osiedla. Tylko zeby te baseny w srodku byly
2018-09-25 16:44:01
Morderstwo
Mordowanie drzew wg. Kata Szyszki.
2018-09-25 16:02:33
Co za durnota
Co za durnie nami rządzą, jeśli pod hasłem bioróżnorodności karczuje się ponad pół tysiąca drzew!!!! Co tam zostanie zasadzone w zamian? Poza betonem może dosadzą kilkaset obcych gatunków krzaków i drzew sprowadzonych z Chin, Kanady, czy Francji.
2018-09-25 12:54:45
Tomasz
Zamówienie z wolnej ręki za 7,3 mln zł, ze wsparciem Funduszy Unijnych w ramach RPO. Jak widać, en co pisał nie ma zielonego pojęcia o postępowaniu przetargowym w ramach RPO. Tak samo jak kwiczenie swego czasu o sypaniu solą dróg w mieście zimą, szkodliwości dla drzew etc. Pytanie ile drzew padło? Ale to takie dziennikarstwo.
2018-09-25 11:39:07
Ego
Zawodowi protestanci znòw w akcji. Przestańcie oprotestowywać bardzo dobrą inicjatywę,ktòra uporządkuje obecnie istniejące chaszczowisko. Dość tej histerii,drzewa urosną. I jeszcze w dodatku "za szybko powstaje"! To po prostu jest objaw polskiej choroby.Ale jak zawsze ktoś nie bezinteresownie za tym stoi.Wg mnie ci,ktòrzy zostali od projektu odsunięci.
2018-09-25 10:35:14
Klassa
Znowu ekoterroryści w akcji, bełkoczą bez ładu i składu. Jak absolwent studiów ekologicznych wiem co nieco.
2018-09-25 08:18:41
Kier
Gardzę wami, pseudoekologiczne gnidy. W niemczech ciężkim sprzętem usuwa się lasy pod kopalnie odkrywkowe węgla, zabito aktywistę, który bronił ostatniej niemieckiej puszczy, ale o tym wasze parchate mordy się nie zająkną!
2018-09-25 06:37:47

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Na jakie wydarzenie czekasz najbardziej?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie