
Ciężki sprzęt dla... ochrony bioróżnorodności [GALERIA]

Ostatnia aktualizacja: 2018-09-25 16:45
Padają kolejne z wielkich drzew. Pomiędzy parkowymi alejkami krążą betoniarki. Utwardzane są kolejne połacie gruntu, kosztem zielonego podszytu. Tak w Szczecinie – nad Syrenimi Stawami – jest budowane centrum ochrony bioróżnorodności. Z finałem na 21 października 2018 r.
Zielona strefa o powierzchni 18 ha w rejonie Syrenich Stawów, będąca integralną częścią Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Parków Kasprowicza-Arkoński, miała być głównym elementem szczecińskiego Ogrodu Botanicznego. Mimo sporego nakładu sił i środków urzędnicy odłożyli na półkę już gotowy projekt architektoniczny (jego pozwolenie na budowę zdążyło wygasnąć – przyp. aut.) tak oczekiwanej przez szczecinian instytucji. Za to zdecydowali o budowie tzw. centrum ochrony bioróżnorodności, dla którego już nie jest wymagane ani powołanie rady naukowej, ani nawet zgoda na funkcjonowanie, wyrażona przez Radę Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce.
Placówka jest realizowana w ekspresowym tempie, na podstawie zamówienia z wolnej ręki, a kosztem ponad 7,3 miliona złotych. Z większościowym dofinansowaniem Unii Europejskiej – środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 – w wysokości niemal 4 mln zł.
Jednak nie tylko finansowym kosztem, na co zwracają uwagę m.in. aktywiści Społecznej Straży Ochrony Zieleni Szczecina. Ale również z poważnym uszczerbkiem dla tamtejszej przyrody. Dla zrealizowania inwestycji zostanie wyciętych ponad 600 drzew, a blisko 200 kolejnych mają dotyczyć cięcia sanitarne i formujące.
Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 24 września 2018 r.
Arleta NALEWAJKO
Fot. Wojciech BRYŁKA
Komentarze
Dodaj komentarz
Pogoda
|
||
6℃ na godz. 21:00 | ![]() | Zobacz prognozę na trzy dni |
Polub nas na Facebooku
Komunikaty
Nekrologi
Sonda

Przejdź do sklepu
Najczęściej czytane
Najczęściej komentowane

- MON: Zacieśniamy współpracę obronną w naszym regionie (komunikat)
- MON: amerykańska obecność w Polsce to bezpieczeństwo całej wschodniej flanki (komunikat)
- Kongres OSOZ 2019. Kierunki digitalizacji polskiej ochrony zdrowia i farmacji
- MF: stan środków walutowych oraz operacji związanych z zarządzaniem długiem zagranicznym Skarbu Państwa (komunikat)
- MIiR: Program Polska-Słowacja świętuje swoje czwarte urodziny. Czas na podsumowanie (komunikat)