niedziela, 19 maja 2019.
Strona główna > Wiadomości > Syrenie Stawy. Inwestycja rusza

Syrenie Stawy. Inwestycja rusza [GALERIA]

Syrenie Stawy. Inwestycja rusza
Data publikacji: 2018-08-02 08:18
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 00:51
Wywietleń: 2781 341104

Szczeciński magistrat unieważnił rozpisany w czerwcu przetarg na inwestycję pn. „Syrenie Stawy – centrum ochrony bioróżnorodności w Parku Leśnym Las Arkoński”. W wyznaczonym na 20 czerwca br. terminie nie wpłynęła choćby jedna oferta na realizację tego zamówienia. Przyszły wykonawca – według warunków, jakie określili urzędnicy miejscy – ze sporządzeniem dokumentacji musiałby uwinąć się w ciągu trzech tygodni, a z robotami budowlanymi najpóźniej do 21 października tego roku. Zadanie to jednak ma zostać zrealizowane do najbliższej jesieni - jak się dowiedzieliśmy - w trybie zamówienia z wolnej ręki. 

- Wykonawcą robót  budowlanych będzie  firma NIWA Szczecin, wyłoniona w trybie zamówienia z wolnej ręki - informuje Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta w Biurze Prezydenta Miasta Urzędu Miasta Szczecin. - Umowa jest w podpisie. Wykonawca na plac budowy zostanie wprowadzony do 6 sierpnia br. Prace przygotowawcze i pielęgnacyjne w zieleni prowadzi firma Rafał Topolski TOPOL, wyłoniona w trybie zapytania ofertowego, na podstawie umowy podpisanej 23 lipca.

Jak ustaliliśmy, koszt robót budowlanych to 7 323 191,00 zł brutto. Pozostałe koszty inwestycji - w tym zabiegi pielęgnacyjne i porządkowe w istniejącej zieleni, nasadzenia drzew i krzewów, montaż budek lęgowych i domków dla owadów, opracowanie graficzne i wydruk plansz edukacyjnych, nadzór inwestorski, itp. – to ok. 500 tys. zł brutto.

Projekt realizowany jest z puli środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 w ramach Osi priorytetowej 4 Naturalne otoczenie człowieka Działania 4.3 Ochrona różnorodności biologicznej. Kwota dofinansowania wynosi 3.999.997,08 zł. 

Rozpoczynająca się rewitalizacja 18 hektarów terenu wokół zespołu Syrenich Stawów w Lesie Arkońskim ma na celu wyeksponowanie walorów przyrodniczo-krajobrazowych oraz ochronę bioróżnorodności tego rejonu. W ramach inwestycji zmodernizowane mają być alejki i drogi leśne. Projekt zakłada powstanie tematycznych szlaków przyrodniczo–dydaktycznych dla pieszych i rowerzystów. Wzdłuż nich staną obiekty małej architektury, między innymi altany i ławki oraz tablice z informacjami na temat okolicznej przyrody. Uzupełnieniem będzie ośrodek edukacji z zespołem wiat – tzw. „zielona klasa” oraz placem wyposażonym w terenowe gry edukacyjne i urządzenia do zabawy.

Jak zaznacza P. Łątka, całość została zaplanowana tak, aby nie tylko umożliwić spacery mieszkańcom Szczecina, ale przede wszystkim chronić cenne stanowiska przyrodnicze rodzimych gatunków chronionych roślin. Z okolicy usunięte zostaną rośliny inwazyjne, które ograniczają różnorodność biologiczną tego terenu jak: niecierpek gruczołowaty i drobnokwiatowy, pokrzywa zwyczajna, śnieguliczka biała, dereń rozłogowy, czeremcha amerykańska. Nowe alejki prowadzone będą po śladach istniejących ścieżek i duktów leśnych, aby w jak najmniejszym stopniu ingerowały w istniejącą roślinność. Teren zostanie wzbogacony o nowe nasadzenia drzew i krzewów gatunków rodzimych, umożliwiających bytowanie ptakom i owadom. Na drzewach zamontowane zostaną budki lęgowe dla ptaków i domki dla owadów.

- Prace pielęgnacyjne i porządkowe w drzewostanie i zieleni realizowane będą na podstawie studium przyrodniczego opracowanego dla Syrenich Stawów oraz programu ochrony przyrody dla lasów miejskich Szczecina, pod nadzorem leśników oraz inspektorów nadzoru prac dendrologicznych z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Nad inwestycją czuwają także ornitolodzy i chiropterolodzy. Miasto do współpracy przy projekcie zaprosiło również dendrologów i botaników ze szczecińskich uczelni - dodaje P. Łątka.

Jak informuje Łukasz Jucha z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Marszałkowskiego, Urząd Marszałkowski nie otrzymał żadnego wniosku dotyczącego wycięcia drzew w związku z  inwestycją Gminy Miasta Szczecin obejmującą "Syrenie Stawy - centrum ochrony bioróżnorodności" w Parku Leśnym Las Arkoński. ©℗

Mirosław WINCONEK

Fot. Mirosław WINCONEK

Syrenie Stawy. Inwestycja rusza Syrenie Stawy. Inwestycja rusza Syrenie Stawy. Inwestycja rusza Syrenie Stawy. Inwestycja rusza Syrenie Stawy. Inwestycja rusza Syrenie Stawy. Inwestycja rusza Syrenie Stawy. Inwestycja rusza Syrenie Stawy. Inwestycja rusza Syrenie Stawy. Inwestycja rusza Syrenie Stawy. Inwestycja rusza Syrenie Stawy. Inwestycja rusza Syrenie Stawy. Inwestycja rusza Syrenie Stawy. Inwestycja rusza

Komentarze

Halabardnik
Unieważnili, bo nie miało kretyńskiej angielskojęzycznej nazwy i kuratorem projektu nie był jakiś zuch-podlizuch-karierowicz. "Syrenove Ponds" od razu by zasponsorowali i to z fajerwerkami.
2018-08-05 08:35:33
1234
Gdzie to jest i co tam było za Niemca
2018-08-02 20:47:13
Smakosz plus Ocet
Czytelnik Łukasz to zapewne ma humor. To sie okaze dla kogo bedzie ten park. Jak sam Czytelnik Łukasz bedzie pilnowal dzien i noc, to my tam nie przyjdziemy na jabole.
2018-08-02 15:22:30
Syrenie Stawy
Ja wiem ze Polska to dziwny kraj i jest tu wszystko najdroższe ale 7,3 mln na rewitalizację łąki oraz postawienie znaków i ławeczek to nie trochę za dużo.
2018-08-02 14:24:07
Rozumiem, że 80% pięknej, dzikiej (bo aktualnie samopas) fauny i flory będzie zabite, wyorane.
.
2018-08-02 13:38:07
Czytelnik Łukasz
Smakosz plus Ocet ma humor jak jabol, który zapewne namiętnie pochlewa. To będzie park dla kulturalnych ludzi, nie mętów. Żadnego winka. Ale ogólnie się cieszę, bo raz że ten teren wart jest zainwestowania a dwa, że zajmie się tym szczecińska firma.
2018-08-02 11:24:19
Smakosz plus Ocet
Prosimy o zadaszona laweczke, by z kumplami winko lub piwko wypic. Nie bedziemy nic dewastowac. CHYBA NIE.
2018-08-02 09:41:14
niniu
Wybory samorządowe, wybory!
2018-08-02 08:35:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Dzień Europy – balony poleciały w niebo
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie