Wtorek, 23 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Chrońmy zabytki

Data publikacji: 29 maja 2019 r. 09:45
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:41
Chrońmy zabytki
Dewastowanie zabytków jest nie tylko naganne moralnie, fatalnie świadczy o wychowaniu i niedojrzałości sprawcy, ale jest także przestępstwem, zagrożonym wyrokiem długoletniego więzienia.  

Była konsternacja skalą wandalizmu, jakiej ulegają reprezentacyjne szczecińskie Wały Chrobrego. Było też temu poświęcone posiedzenie wspólne komisji ds. Kultury, Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności, a przy udziale radnych z komisji ds. Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Rady Miasta. Teraz jest też formalny wniosek w tej sprawie, skierowany przez samorządowców do prezydenta Szczecina.

„Kurier" zwrócił uwagę na niepokojącą skalę dewastacji charakterystycznego i bodaj najbardziej rozpoznawalnego ze szczecińskich zabytków. W ekspresowym tempie - bo niespełna dwa tygodnie później - na specjalnym posiedzeniu wyjazdowym spotkali się radni trzech stałych komisji Rady Miasta. Radzili, jak ochronić przed wandalami ów element dziedzictwa narodowego oraz prawem chronione dobro kultury. Efektem czego jest formalny wniosek do prezydenta Piotra Krzystka:

„Mając na uwadze powtarzające się akty wandalizmu, wnioskuje o dodatkowe oznakowanie zabytkowych tarasów Wałów Chrobrego wraz z budowlami wchodzącymi w skład zabytkowego założenia, znakiem informującym o tym, że zabytek ten podlega o ochronie (Znak Błękitnej Tarczy - „Zabytek chroniony prawem”), w miejscach wytypowanych w uzgodnieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Komisja wnioskuje także o zamontowanie monitoringu, który pomoże uchronić Wały Chrobrego przed kolejnymi aktami wandalizmu. Zakres oraz sposób wykonania monitoringu należy poprzedzić sporządzeniem odpowiedniej dokumentacji projektowej, po uzyskaniu zaleceń konserwatorskich od Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków".

Kiedy postulowane zmiany nastąpią? Rzecz jest w dobrej woli i skuteczności działań urzędników miasta. Zatem… oby wkrótce. Natomiast za Michałem Dębowskim, Miejskim Konserwatorem Zabytków w Szczecinie przypominamy: „Ostatnia nowelizacja ustawy o ochronie zabytków znacząco podniosła odpowiedzialność karną za dewastowanie, czyli także za umieszczanie wszelkiego rodzaju napisów, na obiektach zabytkowych. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że to już jest przestępstwo zagrożone karą do 8 lat pobawienia wolności".

(an)

Fot. Arleta NALEWAJKO

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Rob
2019-05-29 16:41:15
Co pod pachą miał wytatuowane twój dziadek?
Rob
2019-05-29 11:54:47
Poniemieckie napisy powinny zostac zachowane moze nawet pod plexi jako swiadek historii wszak to miasto nigdy do Polski nie nalezalo a tylko zawierusze dziejow dostalo sie w rece polskie
rob
2019-05-29 11:52:31
Mysle ze kamery bardzo sie przydadza na Walach Chrobrego moga spowodowac ze szalency na motorach przeniosa sie gdzies indziej i moze skoncza sie nocne wyscigi, nocne zjazdy i jazdy i faktyczne moze jest potrzebny cywilny staly patrol SM czy policji, z drugiej strony widzialem jak policjanci brataja sie motocyklistami z Walow i pala razem papierosy popijac kawa widzac taki obrazek mialo sie wrazenie ze "dawcy nerek" sa pod szczegolna ochrona policji i nie dziwi ze na ulicach robia co chca
do "Polski Lwów"
2019-05-29 11:37:43
Spod farby nie trzeba było wydobywać - Willa Grawitz'a, Willa Lentz'a, Rondo Hakena, Kamienica Dohrna. I co tam jeszcze mamy ?
Przecież takie bohomazy są na pięknych, starych budynkach.
2019-05-29 11:13:51
Są takie, które trzeba mazać godzinę albo dłużej i tego nikt z patrolu Policji czy Straży Miejskiej nie uchwyci ??! Zobaczcie ścianę Muzeum Techniki - z pięknej czerwonej cegły przy ul Niemierzyńskiej (!!!!)
Polski Lwów
2019-05-29 11:09:00
Niech miasto zajmie się też usuwaniem poniemieckich napisów a nie je odkrywa z pod farby i konserwuje.
bieta
2019-05-29 10:14:42
Przyspieszyć działania, a także usunąć ślady wandali

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA