Sobota, 20 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Choinki pod wysokim...napięciem

Data publikacji: 16 grudnia 2015 r. 10:19
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:37
Choinki pod wysokim...napięciem
 

Rozmowa z nadleśniczym w Nadleśnictwie Rokita Tomaszem Szeszyckim

- Co poza tradycją sprawia, że lubimy choinki?

- Mogę mówić tylko za siebie. Ja lubię je za to, że pachną świeżym lasem i żywicą. Ponadto są po prostu piękne, a jeżeli jeszcze je ładnie przyozdobimy łańcuchami i bombkami, to efekt jest naprawdę bardzo przyjemny. Nie wyobrażam sobie świąt bez świerkowej choinki.

- Czy w kierowanym przez pana Nadleśnictwie Rokita dochodzi jeszcze do kradzieży choinek w okresie przedświątecznym?

- Coraz rzadziej. To brzydkie zjawisko na szczęście zanika i bardzo się z tego cieszymy. Wynika to z kilku powodów, z których przynajmniej dwa są ważne. Po pierwsze, ceny choinek nie są wysokie. Można je na terenie naszych leśnictw, w uruchomionych na tę okazję punktach sprzedaży, kupić w  zależności od wielkości, w granicach od dwudziestu do trzydziestu złotych. Po drugie, potencjalnych złodziei odstraszają strażnicy leśni i inne służby, a także ewentualny monitoring i perspektywa ukarania. Myślę też, że i świadomość ekologiczna w tych zmniejszających się kradzieżach ma swój udział.

- Czy to prawda, że choinki, które sprzedajecie rosną pod...liniami wysokiego napięcia?

- Tak, to prawda. Bo w takich miejscach, co jest jak najbardziej zrozumiałe, nie może rosnąć las, ale choinki już jak najbardziej. Można je potem sprzedać w okresie przedświątecznym. Ale drzewka pozyskujemy także z przecinki młodników świerkowych. Las z tego powodu uszczerbku nie ponosi.©℗

Tekst i fot. (mos)

Więcej w środowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA