Wtorek 30 listopada 2021r. 
REKLAMA

Chodnik z pułapkami. Interwencje bez reakcji

Data publikacji: 2019-08-11 10:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-12 10:09
Chodnik z pułapkami. Interwencje bez reakcji
 

„Pisaliśmy o zagrożeniu dla pieszych i wyłączeniu tego odcinka z ruchu. Niejednokrotnie. Rozmów telefonicznych w tej sprawie nawet już nie policzę” – Małgorzata Zychowicz-Prus, przewodnicząca Rady Osiedla Stare Miasto, wspomina interwencje w sprawie nawierzchni chodnika łączącego al. Niepodległości z ul. Tkacką. Do tej pory – jak widać – Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego pozostawił bez reakcji.

To często uczęszczany ciąg pieszy Starego Miasta, przy wejściu do KFC i Netto, a łączący Bramę Portową z pl. Orła Białego, katedrą i Zamkiem Książąt Pomorskich. Mimo to od lat jest fatalnie zaniedbany, o czym dobitnie świadczy nawierzchnia zarówno wyniesionego ponad ulicę chodnika, jak i prowadzących doń schodów oraz rampy ułatwiającej wjazd wózkom dziecięcym i inwalidzkim.

Problem w tym, że nie jest ona – jak powinna – wykonana z płytek chodnikowych czy też – jak wyremontowana nawierzchnia al. Niepodległości – z płyt granitowych. Lata temu ułożono na niej porcelanowe płytki. Można się domyślać, że chodziło o wyeksponowanie mozaiki znaku graficznego KFC. Czy w zamian za „chodnikową reklamę” lokal miał dbać o tę nawierzchnię? Teraz tego nie sposób ustalić. Dość, że teren jest własnością miasta i to bezpośrednio Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego za ten ciąg pieszy odpowiada. Zarówno za stan nawierzchni, jak i bezpieczeństwo przechodniów.

Kiepska to odpowiedzialność, skoro z roku na rok to miejsce – położone w reprezentacyjnym rejonie miasta – staje się coraz obskurniejsze. Płytki kolejno odpadają, odsłaniając dziury betonowej zaprawy. Łatwo się o nie potknąć, przewrócić, co już nieraz kończyło się fatalnie, szczególnie dla osób starszych i dzieci. Jeszcze gorzej to miejsce wygląda po deszczu, gdy zagłębienia dziurawej nawierzchni skrywa stojąca woda. Rozlewiska zmieniają się w istne pułapki na pieszych.

O tym nazbyt dobrze wiedzą okoliczni mieszkańcy, miejscowa Rada Osiedla, ale zdają się nie przyjmować do wiadomości urzędnicy miasta. Z konsekwencją godną wyższej racji ignorują wszelkie interwencje w tej sprawie. Po kolejnym piśmie RO Stare Miasto – sprzed kilku tygodni – nie podjęto prac remontowych, a tylko przy największej z dziur ustawiono słupek ostrzegawczy i wejście od strony schodów – od al. Niepodległości – zagrodzono taśmą. Zabezpieczenie nie przetrwało nawet tygodnia, po czym znów sytuacja wróciła do fatalnej normy.

I choć interwencje w sprawie wymiany tej nawierzchni podejmują zarówno osiedlowi, jak i miejscy radni, to ZDiTM na obietnicy przeprowadzenia remontu nawierzchni poprzestaje. Jak długo jeszcze?

A. NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: Od lat z tą nawierzchnią jest problem. Nie jest bowiem wyłożona płytami chodnikowymi, a tylko gresowymi płytkami. One pękają, łamią się, odklejają i odsłaniają dziury. Na skutek czego ów często uczęszczany ciąg pieszy - łączący al. Niepodległości z ul. Tkacką, czyli na trasie między Bramą Portową a pl. Orła Białego i Zamkiem Książąt Pomorskich - jest w tak fatalnym stanie. Trudno jednak zrozumieć, dlaczego ZDiTM latami zwleka z wymianą tej nawierzchni, która obecnie stanowi realne zagrożenie dla przechodniów.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Waldek
2019-08-12 08:56:02
to się zateguje
Slawek N. WIZJONER
2019-08-12 02:04:56
Te jest szerszy plan dla Szcecina, te dziury w chodniku przemienią się w kratery i będzie je można zwiedzać razem z ruinami zapadającego się Zamku po jedynym w swoim rodzaju i unikalnym remoncie w 2015 roku. Ta trasa dziurawa razem z zawalonym zamkiem zostanie wpisana do listy zabytków UNESCO. Miasto przekształci strefe parkowania w wypożyczalnie quadów do turystyki dziurowej i zwiedzania wyremontowanego w 2015 i jednocześnie zawalonego zamku. Pojawi się też Mad Maks w mieście do obrony terenu dziur.
też mi coś
2019-08-11 23:57:56
1/3 Szczecina tak wygląda, są miejsca w mieście gdzie chodniki są w jeszcze gorszym stanie. tutaj estetyka tylko straszy.
Sławek N.
2019-08-11 21:06:16
Ja nie rozumiem pretensji, niech sobie ludzie zaczną kupować buty do trekingu, to może być forma nowej strategii Szczecina, już niedługo być może razem z Urzędem Marszałka będzie promocja "Szczecin miejsce do trekingu" Zintegrowany Program Operacyjny
Cupa
2019-08-11 20:24:15
W miescie coraz gorzej
hehehe
2019-08-11 19:00:42
A kogo obchodzą chodniki w mieście? Najważniejsze że fajerwerki się udały i magistrat jest z tego bardzo dumny na czele z preziem!
Mieszkaniec
2019-08-11 18:35:26
Już dawno pisałem że to miasto nie ma dobrego gospodarza.Banda kolesi którzy w towarzystwie nieudacznika trzepią kasę i mają za nic sygnały mieszkańców o podstawowych problemach.W innych krajach tak nieudolni urzędnicy już dawno byliby na bruku.U nas tak jakby byli przyspawani do swoich stołków.Zbliżają się wybory .Może wreszcie wymusimy na nowych posłach o karaniu nieudolnych urzędasów.Może to poskutkuje ich aktywnością.
Miś
2019-08-11 14:48:36
A to nie jest artystyczna instalacja absolwentów przepięknej uczelni sztuki?
Pan Wiesio
2019-08-11 11:52:25
usunąć wszystkie płytki, zrobić tylko równy beton, to jest teraz "modne" i łatwe w utrzymaniu

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ