Niedziela 22 maja 2022r. 
REKLAMA

Chirurdzy proszą o krew

Data publikacji: 2018-08-29 14:37
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:19
Chirurdzy proszą o krew
 

Akcję honorowego oddawania krwi organizują lekarze ze szpitala na szczecińskich Pomorzanach. Do udziału zapraszają nie tylko kolegów po fachu, ale też rodziny i bliskich swoich pacjentów – każdego, kto w czwartek (30 sierpnia) będzie na terenie placówki.

Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa stanie na parkingu za bud. F (na pasie wysypanym żwirem) o godz. 9 i pozostanie tam do godz. 12.

Jak przygotować się do oddania krwi? Oto kilka ważnych podpowiedzi: przede wszystkim trzeba być zdrowym, wypoczętym i po lekkim posiłku (unikać tłuszczu); przed oddaniem krwi warto pić dużo płynów, najlepiej wodę mineralną (lepsza jest woda niegazowana); nie palić papierosów i absolutnie nie pić alkoholu.

Z oddania krwi zrezygnować muszą: kobiety w ciąży i będące do 6 miesięcy po porodzie oraz do 6 miesięcy od zakończenia karmienia piersią, kobiety w trakcie miesiączki oraz będące 3 dni po miesiączce, osoby chore przewlekle i przyjmujące leki na stałe, osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy przeszły zabiegi operacyjne.

Trzeba mieć przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymację ubezpieczeniową, szkolną lub studencką). Do wypełnienia będzie kwestionariusz z pytaniami, których nie wolno bagatelizować, np. dotyczącymi przyjmowania leków obniżających ciśnienie krwi, czy środków uspokajających.

Przed właściwą donacją pielęgniarka pobierze próbki krwi (z palca) w celu wykonania wstępnych badań laboratoryjnych (oznaczona zostanie hemoglobina), a lekarz przeprowadzi wywiad na temat stanu naszego zdrowia i ostatecznie zdecyduje o tym, czy możemy oddać krew.

Po oddaniu krwi (450 ml) otrzymamy posiłek regeneracyjny oraz zwolnienie z pracy na ten dzień.

Inicjatorami tej akcji są chirurdzy zabiegowi z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie.

(sag)

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

krew
2018-08-30 07:09:47
Niech w końcu zaczną zbierać krew o normalnych godzinach: popołudniami i wieczorami. Punkty nie tylko na Lewobrzeżu. Ludzie przyjdą, ale więcej dostępności.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA