sobota, 18 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Chirurdzy proszą o krew

Chirurdzy proszą o krew

Chirurdzy proszą o krew
Data publikacji: 2018-08-29 14:37
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:19
Wywietleń: 1218 347321

Akcję honorowego oddawania krwi organizują lekarze ze szpitala na szczecińskich Pomorzanach. Do udziału zapraszają nie tylko kolegów po fachu, ale też rodziny i bliskich swoich pacjentów – każdego, kto w czwartek (30 sierpnia) będzie na terenie placówki.

Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa stanie na parkingu za bud. F (na pasie wysypanym żwirem) o godz. 9 i pozostanie tam do godz. 12.

Jak przygotować się do oddania krwi? Oto kilka ważnych podpowiedzi: przede wszystkim trzeba być zdrowym, wypoczętym i po lekkim posiłku (unikać tłuszczu); przed oddaniem krwi warto pić dużo płynów, najlepiej wodę mineralną (lepsza jest woda niegazowana); nie palić papierosów i absolutnie nie pić alkoholu.

Z oddania krwi zrezygnować muszą: kobiety w ciąży i będące do 6 miesięcy po porodzie oraz do 6 miesięcy od zakończenia karmienia piersią, kobiety w trakcie miesiączki oraz będące 3 dni po miesiączce, osoby chore przewlekle i przyjmujące leki na stałe, osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy przeszły zabiegi operacyjne.

Trzeba mieć przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymację ubezpieczeniową, szkolną lub studencką). Do wypełnienia będzie kwestionariusz z pytaniami, których nie wolno bagatelizować, np. dotyczącymi przyjmowania leków obniżających ciśnienie krwi, czy środków uspokajających.

Przed właściwą donacją pielęgniarka pobierze próbki krwi (z palca) w celu wykonania wstępnych badań laboratoryjnych (oznaczona zostanie hemoglobina), a lekarz przeprowadzi wywiad na temat stanu naszego zdrowia i ostatecznie zdecyduje o tym, czy możemy oddać krew.

Po oddaniu krwi (450 ml) otrzymamy posiłek regeneracyjny oraz zwolnienie z pracy na ten dzień.

Inicjatorami tej akcji są chirurdzy zabiegowi z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie.

(sag)

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

krew
Niech w końcu zaczną zbierać krew o normalnych godzinach: popołudniami i wieczorami. Punkty nie tylko na Lewobrzeżu. Ludzie przyjdą, ale więcej dostępności.
2018-08-30 07:09:47

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie