Czwartek, 30 marca 2023 r. 
13 szczecin
REKLAMA

Chcą w Szczecinie Rzecznika Praw Ucznia. Młodzieżówka PO z petycją do prezydenta miasta

Data publikacji: 17 listopada 2022 r. 15:15
Ostatnia aktualizacja: 18 listopada 2022 r. 07:45
Chcą w Szczecinie Rzecznika Praw Ucznia. Młodzieżówka PO z petycją do prezydenta miasta
Stowarzyszenie Młodzi Demokraci ma propozycje dla prezydenta Szczecina Piotra Krzystka. Fot. Dariusz GORAJSKI  

Młodzieżówka szczecińskiej Platformy Obywatelskiej chce, aby w Szczecinie powołano miejskiego Rzecznika Praw Ucznia. Sami utworzyli zespół do spraw uczniowskich.  

- Pan prezydent zadeklarował powołanie miejskiego rzecznika praw ucznia z grona młodzieżowej rady miasta Szczecin - mówiła Zosia Stasińska podczas czwartkowej konferencji przed Urzędem Miasta. - Nam chodzi o osobę z wykształceniem prawniczym lub pedagogicznym, która będzie realnie pomagać uczniom, gdy ich prawa zostaną naruszone. 

Zdaniem przedstawicieli Stowarzyszenia Młodzi Demokraci rzecznik miałby między innymi weryfikować statuty szkół. Czym, zdaniem działaczy PO, grzeszą nauczyciele? Otóż odbierają telefony komórkowe, nie pozwalają opuszczać terenu szkoły uczniom pełnoletnim, nie pozwalają im usprawiedliwiać swoich nieobecności, wstrzymują wydanie świadectwa ze względu na nieoddanie książek do szkolnej biblioteki. 

Stowarzyszeniu nie podobają się także zmiany w systemie edukacji wprowadzane przez prawicowy rząd.  

- Lex Czarnek, który niedawno powrócił do Sejmu, zabiera suwerenność szkołom i wolność decydowania o zajęciach pozalekcyjnych - ostrzegał Jakub Salomon. - W Lex Czarnek został wpisany zamach na edukację domową, która jest niezbędna dla uczniów z depresję lub autyzmem, którzy nie mają szans na równe traktowanie w normalnej szkole. 

Rzecznicy praw ucznia, poinformowali działacze PO, funkcjonują między innymi w Poznaniu, Warszawie, Białymstoku. Nie ma więc przeciwwskazań, żeby ktoś taki rozpoczął swoją misję w Szczecinie. 

- Powołujemy zespół do spraw uczniowskich, w którym studenci prawa, pod okiem radcy prawnego, będą analizowali statuty szkół pod kątem ewentualnych kontrowersji, monitorowali przestrzegania prawa uczniów w szkołach, poszerzali ich i ich rodziców wiedzę na temat ich praw - stwierdził Jakub Wojciechowski. - Znajdą nas państwo przy alei Jana Pawła II 11/2 od poniedziałku do piątku w g. 9 - 17 w Biurze Młodych Demokratów, a także na naszym profilu na Facebooku i Instagramie. 

Petycję w sprawie powołania rzecznika Młodzi Demokraci złożyli w sekretariacie prezydenta Krzystka. Deklarują, że z ich punktu widzenia nie ma znaczenia, czy taki rzecznik miałby etat, czy byłaby to praca społeczna. ©℗

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Kida
2022-11-19 11:53:05
Znam takich działaczy partyjno-studenckich. Byli w organizacjach, organizowali zebrania, pisali petycje itp. Teraz dzwonia do mnie pytając, czy nie mam dla nich jakiejś pracy, bo sa bezrobotni, albo pracują za marne grosze. Mówię, że nie mam, ale jak oni organizowali zebrania to ja się uczyłem i zdawałem egzaminy. POwcy myślą, że partia im załatwi pracę, ale nie wiedzą, że wielu juz się na tym przejechało. A potem do biedry...albo na urzędnika niskiego szczebla za marne grosze.
Gryfuś
2022-11-19 08:26:30
Wprowadzenie dobrowolnej płatnej nauki uzdrowiło by polską oświatę. Po co terroryzować młodych. Ci którzy będą chcieli się uczyć będą wybierać szkoły o wysokim poziomie nauczania a słabe padną, kiepskich nauczycielki się przekwalifikuje się na florystów a jeszcze lepiej na psich fryzjerów w myśl naszej regionalnej tradycji
Były
2022-11-18 19:46:52
Były kandydat Platformy Obywatelskiej na prezydenta Szczecina Łukasz Tyszler znalazł zatrudnienie w szpitalu w Zdrojach. Specjalnie dla niego utworzono stanowisko i został siódmym wicedyrektorem tej placówki, nie został też ogłoszony konkurs na to stanowisko. Szpital podlega marszałkowi województwa, wywodzącemu się również z Platformy Obywatelskiej.
Ówczesny
2022-11-18 19:44:37
Ówczesny lider szczecińskiej Platformy Obywatelskiej, Sławomir Nitras, uważany był za człowieka, który „trzęsie” Szczecinem. Ludzie z jego otoczenia zajmowali wysokie stanowiska. Były to najczęściej osoby, które nie przekroczyły 40 roku życia i miały względnie małe doświadczenie zawodowe jak na tak eksponowane posady.
Razem
2022-11-18 19:43:27
Razem z Cezarym Atamańczukiem był wtedy Michał Łuczak przewodniczący zachodniopomorskiego sejmiku. W 2006 roku Sławomir Nitras z Michałem Łuczakiem wybrali się służbowym autem sejmiku na spotkanie PO do Gdańska. Rozbili samochód, ale prokuratura umorzyła śledztwo.
Minister
2022-11-18 19:40:47
Minister ds. równości Agnieszka Kozłowska-Rajewicz z Platformy Obywatelskiej oraz Związek Nauczycielstwa Polskiego patronowali podręcznikowi „Lekcja równości”, który miał pomóc nauczycielom wspierać homoseksualnych uczniów. Podręcznik wydała Kampania przeciw Homofobii. W podręczniku zalecano żeby nauczyciele podczas lekcji akcentowali, że Maria Konopnicka była lesbijką, a do szkół zapraszali zdeklarowanych gejów, ale jednak raczej nie konfrontować ich z księdzem z powodu ryzyka .
Rząd PO
2022-11-18 19:38:13
Rząd PO w 2010 roku wykupił w prywatnych telewizjach kampanię promującą matematykę. Największą część wykupiono w niszowej stacji TV4. Kampania zaplanowana była na 75 odcinków, a jej koszty zaplanowano na aż 113 milionów złotych. Zastanawiające jest dlaczego nie zamówiono kampanii w należącej do państwa TVP, ale w stacji należącej do holdingu Polskie Media Andrzej Kuchara, w której 90% należy do telewizji Polsat i ok. 9% posiada spółka TVN.
W 2012
2022-11-18 19:35:55
W 2012 roku, według danych z 14 województw, zamkniętych zostało 1 500 szkół. Od 2006 roku zamkniętych w całym kraju zostało 4 700 szkół. Z danych samorządów wynikało, ze do 2015 roku likwidacją zagrożonych było 5 000 szkół, w tym 4 000 to podstawówki i gimnazja w małych miejscowościach.
W 2009
2022-11-18 19:32:43
W 2009 roku rząd zdecydował o wysłaniu sześciolatków do szkół. Brakowało jednak czasu i środków na przygotowanie szkół do przyjęcia sześciolatków. Lokalne samorządy skarżyły się, że dostają zbyt mało pieniędzy od rządu na niezbędne inwestycje. Jednak Ministerstwo Edukacji nie przewidywało zwiększenia dotacji. Jak twierdziło, jego zadaniem jest wprowadzanie nowych programów nauczania. Przeciwko posyłaniu sześcioletnich dzieci do szkół protestowali rodzice.
MEN
2022-11-18 19:30:58
MEN przygotował w 2011 roku ankietę dla nauczycieli. Zostało w mniej m.in. zawarte pytanie: „Jaki nauczyciel jest lepszy: ten, który jest zadowolony ze swojego życia seksualnego, czy ten, który z pasją pracuje w szkole?” Pedagodzy musieli odpowiadać również na pytania związane z ich poglądami politycznymi czy doświadczeniami z dzieciństwa – mieli np. określić stan majątkowy swojej rodziny w czasie, gdy mieli 14 lat.
Ministerstwo
2022-11-18 19:29:39
Ministerstwo Edukacji Narodowej podczas rządów Platformy Obywatelskiej prezentowało też takie pomysły jak oswajanie dzieci z terenów powodziowych z tym kataklizmem. Nie uczono jednak o zagrożeniach spowodowanych powodzią, takich jak np. skażona woda, ale na matematyce uczniowie mieli obliczać objętość zalanego domu, a na języku polskim przeprowadzać wywiad z powodzianinem o najzabawniejszym wydarzeniu, jakiego doświadczył podczas kataklizmu.
W czasie
2022-11-18 19:28:09
W czasie rządów Platformy Obywatelskiej skrócono listę lektur szkolnych obniżając znacznie poziom nauczania języka polskiego. Z listy lektur zniknęły takie książki jak „Kubuś Puchatek”, „Potop”, „Quo Vadis”, „Romeo i Julia”, a zamiast całych książek, na lekcjach częściej omawiano tylko fragmenty. Według badań statystyczny Polak czyta jedną książkę rocznie, skracanie listy lektur i czytanie jedynie ich fragmentów nie wydaje się być drogą do poprawienia tego stanu.
@ POszust
2022-11-18 14:26:45
Masz rację. Tak właśnie kształtowani są teraz młodzi czyli przyszłe "elyty POlityczne". Skoro na Campus Polska młodzi mają takich "mentorów" jak Donald, Sławek, Rafał to efekty właśnie widać. Młodzież przyjmuje postawę roszczeniową zapominając o swoich obowiązkach jako ucznia czy studenta. Pretensje do nauczyciela że ten nie wyda świadectwa skoro uczeń nie oddał książek do biblioteki ? Zasada, jeśli pracownik nie rozliczy się ze swoim zakładem pracy (obiegówka) to nie otrzyma świadectwa pracy.
Edukacja
2022-11-18 08:43:30
Mamy przykład jak potrzebna jest porządna edukacja a nie działalności polityczna. W PL ujawniało się odkrycie dziennikarskie czyli Kazia Szczuka,działaczka postępowa, feministka, operująca w obszarze wartości europejskich, demokratycznych, zwalczania patriarchatu i supremacji i walki o prawa kobiet. itd itp. Jak przyszło co do czego to król okazał się nagi. Nie chodzi o warsztat i standard dziennikarski, po prostu okazało się że jak poszła do normalnej pracy to wyszły luki w elementarnej wiedzy
@Pieszy Pasażer
2022-11-18 05:25:19
Ci "emeryci, renciści i inwalidzi" mają zdrowie i siły, aby atakować kijami i parasolkami młodych z Mlodzieżowego Strajku Klimatycznego. Ci "emeryci, renciści i inwalidzi" mają zdrowie i siły, aby zasuwać do kościółka i klękać przed klechą. Nic więc się nie stanie jak sobie troszkę postoją.
Ale tutaj wylało
2022-11-18 01:34:42
pisowskie szambo. Pisismrodek się niesie……
@Poszust
2022-11-17 23:45:08
Słuszna uwaga. Smutne, ale prawdziwe. To być może przyszłe "elity" polityczne regionu...
@Abc
2022-11-17 23:41:00
Słuszna uwaga. Chcą swojego rzecznika, niech wskażą źródła finansowania pomysłu (np. z kieszeni ich taty i mamy). Ja nie zamierzam płacić za taką szkodliwą inicjatywę. Przykłady oburzenia tych młokosów z tego powodu, że szkoła sankcjonuje nieoddawanie książek, czy - niezgodne z regulaminem - opuszczanie jej terenu, świadczy o tym że inicjatorzy pomysłu to roszczeniowe i niezbyt mądre towarzystwo. Ciekawe czy oni pojmują, że szkoła ponosi za za nich odpowiedzialność, za pelnoletnich też.
Stolarz
2022-11-17 21:21:17
A może rzecznik OBOWIĄZKÓW ucznia? Nie chcą oddawać pożyczonych książek bo to łamie ich prawa? Szkoły zamieniają się w cyrk, roszczeniowość uczniów zamienia tę instytucje w tragifarsę.
Misiek
2022-11-17 21:09:07
Młodzi demokraci są wstrząsięci indoktrynacją podręcznika HiT a Kaczyński pisze 2 tom podręcznika HiT. POlska szkoła wychowała takich ciemniaków czy to już Homo Tuskus w mundurku szkolnym? Nawet zbieranie szpatagów u bauera to za trudne wyzwanie
Abc
2022-11-17 20:39:35
To niech ich rodzice opłacą ten cyrk z własnej kieszeni.
Baba z magla
2022-11-17 20:25:17
Młode POKOmony już zadymiają! O co chodzi? Oni w genach to mają, jedzą coś POdejrzanego?
Miasto nie da
2022-11-17 19:59:49
"Deklarują, że z ich punktu widzenia nie ma znaczenia, czy taki rzecznik miałby etat, czy byłaby to praca społeczna". Łaskawcy. A jak widzą finansowanie takiego urzędnika czy wolontariusza? Potrzebne jest przecież biuro (ogrzewanie, oświetlenie, media, komputer, telefon, pewnie samochód na dojazdy do szkół, szkolenia i konferencje, ubezpieczenie itd itp. To jeśli mówimy o wolontariacie (prawnicy pewnie się w kolejce ustawią do darmowej pracy). A jeśli etat, to "skąd weźmiecie kolejne pieniążki?"
mól książkowy
2022-11-17 19:55:00
Ciekawe, kto im napisał ten fragment o nieoddawaniu książek? https://radioszczecin.pl/1,446964,dlug-wojciecha-dorzynkiewicza-wystawiony-na-sprz
Nauczyciel
2022-11-17 19:50:29
Może najpierw powołajcie rzecznika zdrowego rozsądku, pilności j kultury osobistej. To są wasze najwieksze deficyty i problemy. Nie? To spójrzcie na wyniki nauczania w naszym województwie. Rzecznik jest wam potrzebny do utrwalania nieróbstwa i zastępowania nauki polityką.
Antoni
2022-11-17 18:59:21
Jak ktoś tak zaczyna to jak skończy? Albo jako polityk żyjący z podatków społeczeństwa, albo jako kiepsko opłacany pracownik, który całe życie będzie pisał petycje, że za mało zarabia. Gdyby wykorzystali ten czas na naukę byłoby inaczej, a tak zostaje garnuszek podatników albo kiepska praca.
Pytia
2022-11-17 18:43:17
I skończą jak człowiek-petycja ;)))
Do budy
2022-11-17 18:37:11
Wziąć się za naukę, a nie politykowanie. Choć w sumie, to i tak za późno w ich przypadku, bo polityka weszła im już za mocno...
Endriu49
2022-11-17 17:35:19
Niech się najpierw porządnie za naukę wezmą , bo polityka powinna być prowadzona przez ludzi mądrych i wykształconych .
Pieszy Pasażer
2022-11-17 17:29:55
Czy to ta sama młodzież co rozwalona siedzi w tramwajach i autobusach gdy emeryci, renciści i inwalidzi muszą stać w tłoku? To spoko muszą mieć rzecznika żeby gwarantował im to prawo do siedzenia!! Konstytucja!!
Po pierwsze
2022-11-17 17:18:58
W edukacji inkluzywnej nastąpi całkowity zakaz domowej edukacji. Edukacja inkluzywna ma być obowiązkowa w całej UE już od nowego budżetu. A z ciekawości zapytam czy płacić podatki drodzy uczniowie bo skoro się czegoś domagacie to dlatego że wnosicie wkład w budżet kraju.
Jerzy
2022-11-17 16:13:13
Rzecznikiem praw uczniów są ich rodzice. I koniec durnej dyskusji.
balu
2022-11-17 16:01:11
A ja jako rodzic żądam powołania Rzecznika OBOWIĄZKÓW Ucznia!
Qicek
2022-11-17 16:00:00
Z ich punktu widzenia to nie ma znaczenia czy to etat czy wolontariat. Co za bezczelność! Tak właśnie traktuje się pieniądze podatników! Niedaleko pada jabłko od ośmiorniczek
@VAB
2022-11-17 15:56:27
Nie zapomnij o owocowych czwartkach
POszust
2022-11-17 15:53:49
wstrzymanie wydawania świadectw za nieoddanie książek z tym ma walczyć prawnik na usługach młodych z PO.Czyli sankcjonowanie złodziejstwa.Ładny narybek mają aferałowie
olo
2022-11-17 15:49:14
Dla nich autorytety to jachira,nitras,dupiarz z warszawki i oczywiscie ryzy ,seplemiacy niemiecki slugus TW''OSKAR''
zazeł
2022-11-17 15:44:51
Rozumiem, że przedstawieni młodzi ludzie wykonali pierwszy krok do kariery darmozjada.
Macie juz
2022-11-17 15:28:48
Sławomir spod Połczyna jest najlepszym specjalistą. Obiecał remont wszystkich ulic szczecińskich. Jest absolwentem prestiżowej politologii US. Energiczny, grzeczny, taktowny. Nie ma lepszego.
Ja też chcę
2022-11-17 15:28:23
A ja bym chciała powołania rzecznika zwalczania głupoty wśród kandydatów na polityków, którzy zamiast wziąć się do pracy i nauki wymyslają bzdurne petycje.
Maciek
2022-11-17 15:25:45
Ciekawe kiedy ci z młodzieżówki PO się uczą? Na tej partii sukcesu zawodowego nie zbudują, ile można mieć nieogarniętych jak Leszczyna, Jachira czy inni
VAV
2022-11-17 15:18:54
I do tego co najmniej 2 tęczowe piątki w tygodniu. Tylko na naukę brak czasu 😡

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA