piątek, 13 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Cały Szczecin w kwiatach. W ogrodzie zmysłów

Cały Szczecin w kwiatach. W ogrodzie zmysłów [GALERIA]

Cały Szczecin w kwiatach. W ogrodzie zmysłów
Data publikacji: 2019-09-20 16:24
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-21 09:34
Wywietleń: 584 416038

To ogród szczególny. Odgrywa bowiem od lat ważną rolę nie tylko w edukacji. Urządzony na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 przy ul. Polickiej 3 pełni nieocenioną funkcję w codziennej rehabilitacji i terapii jego podopiecznych.

SOSW nr 1 jest placówką dla dzieci od 7. roku życia po osoby dorosłe do 24. roku życia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym. Z dodatkowymi dysfunkcjami, jak na przykład: niedowidzeniem, niedosłuchem, niepełnosprawnością ruchową i autyzmem.

To ogród sensualny, uczący przez zmysły. Tu nie chodzi wyłącznie o estetykę otoczenia. Dzięki niemu wychowankowie mają okazję patrzeć na różnorodne rośliny, dostrzegać ich rozwój i zmiany w kolejnych porach roku. Szum i szelest traw czy liści uwrażliwiają słuch. Oprócz kwiatów sadzone są w nim rośliny o różnych kształtach czy pokroju liści, ciekawe w dotyku. Do tego nie brakuje tu również smaku – dosłownie. Rosną w nim nie tylko rośliny przyprawowe, ale są też warzywnik i sad. W takiej różnorodności kwiaty również przyciągają swymi zapachami.

Ogród stał się naturalnym schronieniem dla ptaków i owadów. Z myślą o nich są w nim budki, karmniki, poidełka i domki.

– Na bieżąco modyfikujemy strefy do zajęć w plenerze. Tych w ogrodzie jest dużo. One rozładowują emocje, poprawiają motorykę rąk, usprawniają koordynację ruchową, wzrokową, koncentrację uwagi. Uczą wytrwałości, współpracy w zespole. Dają uczniom możliwość obserwowania efektów swojej pracy. Taka terapia ogrodem niesie im radość, jest wielkim przeżyciem, dając moc pozytywnych emocji. A dzięki przyszkolnemu warzywnikowi i sadowi mamy zawsze zapasy owoców i warzyw, z których wspólnie z uczniami przygotowujemy posiłki, pokazując im, jakie produkty do jakich potraw mogą wykorzystać, żeby je przyrządzić – podkreśla Iwona Muszyńska.

– Zawsze w naszym ogrodzie było dużo roślin sezonowych, kwiatów jednorocznych, ale powoli przestawiamy się na te wieloletnie, w tym byliny. Zmuszają nas do tego względy finansowe. Dlatego zainwestowaliśmy już chociażby w byliny poduszkowe, w tym w wyjątkowo dekoracyjną roślinę, jaką jest karmnik ościsty. Z własnych rozsad mamy też plektrantusy. Są jeżówki, rudbekie, słonecznice, funkie czy koleusy z nasion, które sami będziemy teraz na własne potrzeby rozmnażać ze szczepek – wylicza Jolanta Kiszkielis.

W ogrodzie przyszkolnym przy ul. Polickiej co roku można podziwiać także kącik różany, rabaty obsadzone wierzbą japońską hakuro nishiki, iglakami, tujami, cyprysami, bukszpanami, z hortensjami, trzmielinami, jukami, kannami, daliami, ozdobnymi trawami, wielobarwnymi wdzięcznymi aksamitkami, marcinkami, pięciornikami, smagliczką, werbeną patagońską, azaliami, dereniami, żylistkami. I chłonąć je naprawdę wszystkimi zmysłami. ©℗

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: Grupa uczniów szkoły przysposabiającej do pracy SOSW nr 1 przy ul. Polickiej 3 z nauczycielkami Jolantą Kiszkielis, Iwoną Muszyńską oraz dyrektorką Iwoną Olszewską i wicedyrektorką Elżbietą Makris w przyszkolnym ogrodzie. 

 

Cały Szczecin w kwiatach. W ogrodzie zmysłów Cały Szczecin w kwiatach. W ogrodzie zmysłów Cały Szczecin w kwiatach. W ogrodzie zmysłów Cały Szczecin w kwiatach. W ogrodzie zmysłów Cały Szczecin w kwiatach. W ogrodzie zmysłów Cały Szczecin w kwiatach. W ogrodzie zmysłów Cały Szczecin w kwiatach. W ogrodzie zmysłów Cały Szczecin w kwiatach. W ogrodzie zmysłów Cały Szczecin w kwiatach. W ogrodzie zmysłów Cały Szczecin w kwiatach. W ogrodzie zmysłów Cały Szczecin w kwiatach. W ogrodzie zmysłów Cały Szczecin w kwiatach. W ogrodzie zmysłów Cały Szczecin w kwiatach. W ogrodzie zmysłów Cały Szczecin w kwiatach. W ogrodzie zmysłów Cały Szczecin w kwiatach. W ogrodzie zmysłów Cały Szczecin w kwiatach. W ogrodzie zmysłów Cały Szczecin w kwiatach. W ogrodzie zmysłów Cały Szczecin w kwiatach. W ogrodzie zmysłów Cały Szczecin w kwiatach. W ogrodzie zmysłów Cały Szczecin w kwiatach. W ogrodzie zmysłów Cały Szczecin w kwiatach. W ogrodzie zmysłów Cały Szczecin w kwiatach. W ogrodzie zmysłów Cały Szczecin w kwiatach. W ogrodzie zmysłów Cały Szczecin w kwiatach. W ogrodzie zmysłów Cały Szczecin w kwiatach. W ogrodzie zmysłów Cały Szczecin w kwiatach. W ogrodzie zmysłów Cały Szczecin w kwiatach. W ogrodzie zmysłów

Komentarze

Tera
CZAPKI Z GŁÓW duże brawa i szacunek dla nauczycieli i uczniów tej szkoły.
2019-09-21 09:30:50
Strega
Wspaniale miejsce- podziwiam:)
2019-09-20 19:00:38
Zako
Zieleń urządzona jest pięknie. Gratulacje dla osób. które się nią zajmują. Budynek ośrodka bardzo kontrastuje z otoczeniem. Przydałby się apel do władzy samorządowej i rządowej o niezbędny remont budynku tego bardzo potrzebnego ośrodka opieki.
2019-09-20 17:57:23

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie