Poniedziałek, 04 marca 2024 r. 
REKLAMA

Cały Szczecin w kwiatach. Laureaci, tytuły i nagrody [GALERIA]

Data publikacji: 29 września 2019 r. 16:31
Ostatnia aktualizacja: 29 września 2019 r. 19:14
Cały Szczecin w kwiatach. Laureaci, tytuły i nagrody
 

W niedzielę (29.09) poznaliśmy laureatów już 45. edycji „Całego Szczecina w kwiatach”, najpopularniejszego i cenionego przez szczecinian konkursu organizowanego przez naszą redakcję. Były puchary, dyplomy i nagrody, ale też wzruszenia i zaskoczenia. A wszystko w gościnnych tradycyjnie już progach Centrum Ogrodniczego „Rajski Ogród”. Tym razem w nowej lokalizacji na terenie kompleksu dawnych zakładów piekarniczych przy ul. Łukasińskiego 110.

Konkursowe jury w składzie: Waldemar Osiński (Kwiaciarnia Zielony Ogródek) – przewodniczący, Maria Ewa Maj, współorganizatorka kiermaszów ogrodniczych „Pamiętajcie o ogrodach", Maria Płatek i Danuta Chodyniecka (Liga Ochrony Przyrody) oraz Adrian Bednarski (Kurier Szczeciński) zdecydowało o przyznaniu nagród w pięciu kategoriach: balkony, ogrody, inne formy zagospodarowania terenu (indywidualne) i inne formy zagospodarowania terenu (zgłoszenia zbiorowe, instytucji oraz po raz pierwszy ogródki działkowe.

Najpiękniejszy szczeciński balkon niezmiennie znajduje się przy ul. Władysława Szafera. Jego właściciele Wanda i Tadeusz Słodkowiczowie otrzymali główny konkursowy laur tej kategorii – puchar „Kuriera”. Po raz czwarty z rzędu jury za niezrównaną uznało ich kompozycję kwiatowych barw na wysokościach. Miejsce drugie zajęli debiutujący Agnieszka i Zenon Kramarz, których balkon można podziwiać z kolei w jednej z turzyńskich kamienic przy ul. Jana Karola Chodkiewicza. Miejsce trzecie zajęli Anna i Jerzy Pruscy ze swoim balkonem w jednym z mrówkowców przy al. Wojska Polskiego, a którzy są jednymi z weteranów kolejnych edycji zielonej rywalizacji, bo startują od wielu lat.

W kategorii ogrodów przydomowych rywalizacja była wyjątkowo zacięta. Ostatecznie oceniający postanowili tym razem przyznać dwa równorzędne pierwsze miejsca. Zwycięzcami okazali się Danuta i Wojciech Spałkowie z Dąbia oraz Elżbieta Jerzy Gajdulowie z Żelechowej. Ci pierwsi za własnego pomysłu Wały Chrobrego wyczarowane na przydomowej skarpie przy ul. Kamieńskiej. Ci drudzy za swój zielono-kwitowy azyl pielęgnowany przy domu przy ul. Krańcowej, który zyskiwał równie wielkie uznanie, plasując się zresztą na najwyższym stopniu podium w latach minionych. Druga lokata w tej kategorii tym razem przypadła ubiegłorocznym jej zwycięzcom Ewie i Jarosławowi Kłosom z ul. Okólnej na Bukowie, do których w tym roku trafiła za to Nagroda Publiczności. Trzecie miejsce zajęli debiutujący Iwona i Ryszard Żygadło, mieszkańcy ul. Szybowcowej w Dąbiu.

W kategorii inne formy zagospodarowania terenu (zgłoszenia indywidualne) w tej edycji konkursu najwyższe uznanie jurorów zyskało otoczenie (dziedziniec i skarpy) budynków wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Mikołaja Reja 3 na Niebuszewie-Bolinku, o które dba Barbara Kruk. Triumfator z ostatnich kilku lat pod rząd Zbigniew Stankiewicz za pomysł na podwórko-studnię kamienic przy al. Papieża Jana Pawła 22 musiał zadowolić się drugą lokatą. Dwoma równorzędnymi nagrodami i tytułami za 3. miejsce uhonorowani zostali Jan Kaczyński, opiekun podwórza wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Tkackiej 65-66 na Starym Mieście oraz Franciszek Konkolowski, który od lat dba o tereny zielone wokół budynku wspólnoty Mieszkaniowej Podkowa przy ul. Legionów Dąbrowskiego 3 na Turzynie.

Wśród tzw. innych form – instytucji zwyciężył ponownie, jak w ubiegłym roku i jeszcze kilkukrotnie w przeszłości, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 z ogrodem sensorycznym przy ul. Polickiej 3. Drugie miejsce wywalczyli podopieczni i personel Domu Pomocy Społecznej „Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej" przy ul. Eugeniusza Romera 21-29 na osiedlu Zawadzkiego-Klonowica. Na trzecim miejscu podium uplasowali się zaś wychowankowie i pracownicy Miejskiego Ośrodka Socjoterapii nr 2 przy ul. Jagiellońskiej, ubiegłoroczni zwycięzcy i regularnie obsypywani nagrodami i tytułami także w dotychczasowej historii konkursu.

Najładniejszą działką - w ocenie jurorów - może pochwalić się Maria Matz z ROD im. gen. Władysława Sikorskiego przy ul. Adama Mickiewicza na Pogodnie. Drugie miejsce zajęli Helena i  Franciszek Konkolowscy ze swoją działką w kompleksie ROD Szczecin Port Centralny na Kępie Parnickiej. Franciszek Konkolowski wyróżniony został dodatkowo specjalną nagrodą Ligi Ochrony Przyrody. Trzecią lokatę członkowie komisji konkursowej przyznali Grażynie Talarek, mieszkance jednej z kamienic przy ul. Strzałowskiej na Golęcinie.

Wszystkim laureatom i finalistom gratulujemy! I już teraz zachęcamy także innych do udziału w przyszłorocznej odsłonie konkursu. ©℗

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

Poniżej fotorelacja z niedzielnej gali finałowej 45. edycji konkursu „Cały Szczecin w kwiatach" i jej bohaterowie: laureaci i wszyscy finaliści. Były laury, nagrody, duma i wzruszenia. A nawet już pierwsze zakupy nowych roślin do ogrodów, na balkony i tereny zielone.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

kiedyś sympatyk PIS
2019-09-29 18:36:12
Super i wielkie dzięki w imieniu tych co chcą nas wyzwolić z niewoli PIS... Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na wybory , bo to jedyna szansa , aby odsunąć tą patologię od koryta ...
Gratulacje dla wszystkich
2019-09-29 16:58:09
:)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA