Piątek, 22 września 2023 r. 
17 szczecin
REKLAMA

Cały Szczecin w kwiatach - finał [GALERIA]

Data publikacji: 25 września 2016 r. 16:03
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:15
Cały Szczecin w kwiatach - finał
 

Od zaskoczeń do wzruszeń, od zawodów po dumę i łzy radości. Tego wszystkiego, czyli emocji, byliśmy świadkami podczas niedzielnej gali 42. edycji „Całego Szczecina w kwiatach", prestiżowego konkursu redakcji „Kuriera Szczecińskiego". Bezapelacyjnymi triumfatorami okazali się państwo Elżbieta i Jerzy Gajdulowie, zdobywcy aż trzech nagród (!).

Pierwszą z nagród specjalnych przyznała Magdalena Grycko - ogrodnik miasta. Otrzymała ją Jadwiga Biejnia, właścicielka urzekającego ogrodu przy pl. Grunwaldzkim.

- Niełatwo przychodzi mi wskazać laureata tej nagrody. Szczególnie, że właściwie wszyscy uczestnicy „Całego Szczecina w kwiatach" na nią zasługują, bo pasją i pracą sprawiają, że nasze miasto staje się coraz bardziej zielone, kolorowe, staje się ogrodem. Jest jednak osoba i miejsce szczególne, do której w tym roku ją kieruję. Po raz pierwszy do właścicielki balkonu, która udowodniła, że nawet w miejscu tak trudnym jak pl. Grunwaldzki można zbudować „ogród marzeń". Tym bardziej liczę, że za jej przykładem pójdą inni - swój wybór uzasadniała ogrodnik miasta.

Do końca udało się utrzymać w tajemnicy wyniki prac konkursowego jury. Poznajmy zatem laureatów właśnie zakończonej rywalizacji.

Najpiękniejszy szczeciński balkon znajduje się przy ul. Szafera. Jego właściciel Tadeusz Słodkowicz otrzymał główny konkursowy laur tej kategorii - puchar „Kuriera". Jury za niezrównaną uznało ich kompozycję feerii kwiatowych barw na wysokościach. Natomiast Beata Użarowska (ul. Małopolska) – trzykrotna triumfatorka poprzednich edycji konkursu - tym razem, podobnie jak przed rokiem, zdobyła II miejsce. III lokata przypadła balkonowi tonącemu w czerwieni pelargonii i surfinii, a pomiędzy zielonymi ścianami z powojników i wiciokrzewu, czyli Jadwidze Biejni (pl. Grunwaldzki). Jury w tej kategorii przyznało również wyróżnienie - dla Anny i Jerzego Pruskich (al. Wojska Polskiego), ubiegłorocznych triumfatorów. Natomiast nagroda za debiut trafiła do Adriany Buławskiej (ul. Kazimierska)), która stylowo zaaranżowała balkon w rustykalnym stylu.

Sporo emocji - choćby z uwagi na sporą konkurencję i wyrównany poziom - budziła kategoria ogrodów. To też wybór najpiękniejszego z nich dla członków konkursowej komisji nie był łatwy. Ostatecznie wskazali na ogród skomponowany bogactwem kwiatów i krzewów w trzy niezwykłe architektonicznymi detalami pokoje - przy ul. Krańcowej. Jego właściciele - Elżbieta i Jerzy Gajdulowie odebrali puchar za zwycięstwo w tej kategorii, nie kryjąc radości i satysfakcji. Tym większej, że w ich ręce trafiła również nagroda za wyjątkowo efektowny debiut w tej kategorii. Natomiast rządzony z rozmachem wokół stawu - przez Anitę Kaczmarczyk - ogród przy ul. Chopina zdobył II lokatę. Miejsce III przypadło bajkowemu ogrodowi Krystyny i Jana Kaźmierskich (ul. Czerwona). W tej kategorii jury przyznało również specjalne wyróżnienie. Trafiło do Grażyny Talarek (ul. Strzałowka), która zbudowała ogród z marzeń i nadziei, w iście heroicznym wysiłku, który dla niej samej ma także wartość terapeutyczną.

!ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z IMPREZY

O ile zwycięskie balkony i ogrody dostępne są tylko dla wybranych, o tyle inne formy zagospodarowania terenu dotyczą otwartych enklaw zielonych, w przestrzeni publicznej aranżowanych roślinami przez pasjonatów-społeczników. Właśnie im - twórcom indywidualnym i instytucjom - należy się szczególne uznanie. Ich praca bowiem idealnie wpisuje się w formułę „Całego Szczecina w kwiatach".

W klasyfikacji indywidualnej tzw. innych form zagospodarowania zwyciężyła po raz wtóry Barbara Kruk, która z dużym znawstwem skomponowała różnorodnymi kolekcjami roślin podwórkowe klomby przy ul. Reja. Jej również przypadła nagroda specjalna, ufundowana przez Jolantę i Waldemara Osińskich - członków jury i właścicieli „Zielonego Ogródka" (kwiaciarnia internetowa www.wyslijkwiaty24.pl). Natomiast II miejsce w tej kategorii przyznało Zbigniewowi Stankiewiczowi (al. Papieża Jana Pawła II 22), który podwórko-studnię secesyjnej kamienicy przemienił w ogród w iście francuskim stylu. Lokatą III zostały uhonorowane przyjaciółki z ul. 5 Lipca, czyli Iwona Flamer i Anita Staszewska, autorki bodaj najbardziej artystycznej z podwórkowych przemian jakie kiedykolwiek oceniane były w „Całym Szczecinie w kwiatach". W tej kategorii jury przyznało jeszcze nagrodę za debiut - Elżbiecie Mazuchowskiej i Annie Szufletowskiej (al. Papieża Jana Pawła II 33), jak również wyróżnienie dla Krystyny Rakickiej (ul. Boryny).
Natomiast wśród tzw. innych form - instytucji zwyciężył - jak w ub. roku i jeszcze kilkukrotnie w przeszłości - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 i jego ogród sensualny (ul. Policka). II miejsce zdobyło - także po raz wtóry - niezwykłe szczecińskie arboretum, nad malowniczym Jeziorem Dąbskim kipiące rzadko spotykanymi okazami flory, czyli Camping Marina PTTK (ul. Przestrzenna). Natomiast III lokatę znów zdobył ogród integracyjny Domu Pomocy Społecznej

- Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej (ul. Romera). W tej kategorii jury nie przyznało nagrody za debiut. Natomiast wyróżniło - Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii (ul. Jagiellońska).

Na koniec jeszcze jedna szczególna - bo publiczności - nagroda specjalna: niezależny od jury, a przy tym jeden z najważniejszych konkursowych laurów. Zdobyli ją Elżbieta i Jerzy Gajdul. Szczególny urok jej ogrodu w kwiatach doceniło ponad 28 procent ze wszystkich głosujących drogą SMS-ową. Co wystarczyło, by w walce o sympatię publiczności zdystansować rywalki: Krystynę Rakicką, Iwonę Flamer i Anitę Staszewską. A przy okazji zdobyć podwójne zaproszenie na tygodniowy pobyt w Uzdrowisku Połczyn Zdrój. Gratulujemy!

- Dziękuję państwu za to, że dokładacie swoją, jakże ważną, cegiełkę do pięknego Szczecina - komentował Marcin Pawlicki, wiceprezydent Szczecina.

* * *

Tradycyjnie, organizatorem „Całego Szczecina w kwiatach" była nasza redakcja, patronem honorowym - prezydent Szczecina. Natomiast partnerami strategicznymi wydarzenia: „Rajski ogród" oraz Fosfan SA. W tym roku za wsparcie konkursu podziękowania powędrowały również do Zakładu Usług Komunalnych, Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, Ligi Ochrony Przyrody oraz „Zielonego Ogródka”.

Arleta NALEWAJKO, Mirosław WINCONEK

Fot. Dariusz GORAJSKI

Za nami 42. edycja „Całego Szczecina w kwiatach". Zakończyła ją gala w „Rajskim Ogrodzie", czyli w gościnie u wspaniałych gospodarzy: Teresy i Tomasza Patorów. Na zdjęciu jej uczestnicy, zwycięzcy i przyjaciele.

!ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z IMPREZY

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

szczecin w kwiatachfinał
2016-09-25 19:50:14
Składam podziękowanie dla kuriera i sponsorów oraz publiczności za tak wielkie wyróżnienie na tak pięknej gali dziękuje serdecznie Elżbieta iJerzy Gajdul

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA